Kategorie
Pielęgnacja naturalna

Naturalna pielęgnacja włosów. 3 sposoby na regenerację

Zima to czas, kiedy nasze włosy narażone są na niekorzystne działanie wielu czynników. Zimno, wiatr, centralne ogrzewanie, często też ogólne osłabienie organizmu… – wszystko to powoduje, że włosy stają się słabe, suche, zaczynają wypadać, brak im blasku i siły. Szukając skutecznych sposobów na regenerację włosów, sięgnij po oleje roślinne, zboża i miód!

Zima to czas, kiedy nasze włosy narażone są na niekorzystne działanie wielu czynników. Zimno, wiatr, centralne ogrzewanie, często też ogólne osłabienie organizmu… – wszystko to powoduje, że włosy stają się słabe, suche, zaczynają wypadać, brak im blasku i siły. Szukając skutecznych sposobów na regenerację włosów, sięgnij po oleje roślinne, zboża i miód! 

1. Zbawienne oleje

Olejowanie włosów jest dzisiaj bardzo popularne. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę to, jak dobry wpływ składniki zawarte w olejach roślinnych (kwasy tłuszczowe – od nisko- do wielonasyconych, witaminy i minerały) mają na nasze włosy. Nawilżają i regenerują, zapobiegają wypadaniu włosów, wzmacniają cebulki, przyspieszają wzrost włosów. Wcieranie olejów w skórę głowy i włosy sprawia, że włosy stają się mocne, zdrowe, odpowiednio nawilżone i błyszczące.

Oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, olej kokosowy – na pewno znajdują się w Twojej kuchni. To właśnie po te oleje możesz sięgnąć w pierwszej kolejności.

  • Oliwa z oliwek jest doskonała do nawilżania i odżywiania bardzo suchych włosów. Wzmacnia i regeneruje, może być pomocna także w walce z łupieżem.
  • Olej z pestek winogron wygładzi, wzmocni włosy i sprawi, ze będą elastyczne i odporne na zniszczenia.
  • Olej kokosowy zregeneruje, nawilży, odżywi włosy. Sprawi, że będą miękkie i błyszczące, nabiorą zdrowego wyglądu. Zabezpieczy końcówki przed rozdwajaniem się i ułatwi układanie włosów. Olej kokosowy zadba również o zdrowie skóry głowy. Wzmocni cebulki, odżywi skórę głowy i zapobiegnie powstaniu łupieżu.
  • Inne oleje roślinne do pielęgnacji włosów, to: olej arganowy, olej migdałowy, masło shea, olej jojoba, olej makadamia, olej z awokado. Nie są to oleje, które znajdziemy w domowej kuchni, ale w najbliższej aptece czy sklepie zielarskim będą na pewno.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Olejowanie włosów to bardzo prosta czynność

Olej nalewamy w zagłębienie dłoni, lekko ogrzewamy, po czym nanosimy na włosy i skórę głowy, delikatnie wcierając. Aby składniki odżywcze zawarte w oleju miały czas zadziałać, zostawiamy go na włosach na min. 30 minut (jednak im dłużej, tym lepiej). Aby wzmocnić działanie oleju, głowę możemy owinąć ręcznikiem. Olej możemy też wsmarować w same końcówki włosów. Zmywamy go z włosów delikatnym szamponem.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

2. Dobroczynne zboża

Bogate w wiele witamin i minerałów siemię lniane w krótkim czasie sprawi, że włosy staną się miękkie, błyszczące, zdrowe i dobrze odżywione. Przyspieszy też ich wzrost. Siemię lniane najlepiej jest oczywiście spożywać. Może jednak wykorzystać je także do przygotowania prostej maseczki do włosów, którą będziemy stosować przez kilka kolejnych myć głowy.

Maseczka z siemienia lnianego:

2-3 łyżki całych ziarenek siemienia należy zalać szklanką wody i gotować przez kilka minut. Po odcedzeniu nakładamy na włosy i trzymamy przez 45-60 minut, a następnie spłukujemy.

Płatki owsiane to źródło witamin (E, PP, B1 i B6) oraz minerałów (m.in. selen i magnez). Ich stosowanie do pielęgnacji włosów przynosi natychmiastowe nawilżenie, miękkość włosów, a także ochronę przed działaniem wolnych rodników i niekorzystnych czynników zewnętrznych. Płatki owsiane, podobnie jak siemię lniane, stosujemy w postaci maseczki do włosów. Warto połączyć je z olejem, np. migdałowym, który jest doskonały do pielęgnacji zniszczonych i suchych włosów.

Maseczka z płatków owsianych:

2 łyżki płatków owsianych należy zalać niewielką ilością ciepłego mleka. Gdy spęcznieją, dodajemy do nich 3-4 łyżki jogurtu naturalnego i 1 łyżkę oleju migdałowego. Po dokładnym wymieszaniu, nakładamy maskę na włosy i zmywamy delikatnym szamponem po upływie 30-45 minut. Maseczkę należy stosować 2-3 razy w tygodniu.

3. Słodki miód

Miód w naturalny sposób zatrzymuje wilgoć we włosach, dbając o odpowiedni poziom ich nawilżenia. Wzmacnia włosy, wygładza je, przywraca im połysk. Na skórę głowy działa jak antybiotyk – hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Dlatego jest polecany do pielęgnacji włosów łamliwych, bardzo osłabionych, zniszczonych i przesuszonych, a także przy problemach z łupieżem.

Wbrew pozorom lepki miód bardzo dobrze spłukuje się z włosów, nie powinniśmy więc obawiać się, że po użyciu miodu, włosy będą się tłuste i klejące.

Miodowa maska do włosów:

wymieszaj 1 łyżkę miodu z 2 łyżkami oliwy z oliwek. Tak przygotowaną mieszankę nałóż na wilgotne włosy, owiń je ręcznikiem, a po upływie 30 minut dokładnie umyj delikatnym szamponem.

Artykuł przygotowany we współpracy z https://www.moment.pl/

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Olga Pietraszewska

Może pisać niemal o wszystkim, ale najbardziej lubi o tym, co ją interesuje i jest jej bliskie. Dlatego chętnie pisze o naturalnych kosmetykach, zdrowej żywności, świadomym kupowaniu. Pisanie sprawia jej przyjemność, pomaga się wyciszyć i zrelaksować. Tak, jak gotowanie, wizyta w fitness clubie i zatopienie się w ciekawej lekturze. Mama 4-letniej Leny, żona fajnego męża. Choć czasu dla siebie nie ma zbyt wiele, to nie narzeka. Bo lubi swoje życie.

1 odpowiedź na “Naturalna pielęgnacja włosów. 3 sposoby na regenerację”

Świetny artykuł! Bardzo wartościowa wiedza. Ja również jestem wielką fanką natury jeśli chodzi o pielęgnację nie tylko włosów, ale i skóry czy paznokci.
Zbawienny wpływa ma dieta przede wszystkim. Ale oczywiście zewnętrzne wspomaganie jest ważne. Osobiście stosuję wiele masek np z jajek, cebuli, płukanki np. z pokrzywy czy rumianku.
Nowością, którą tutaj znajduję jest maseczka z płatków owsianych. Na pewno przetestuję na sobie. Dziękuję za przepis :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.