Poniżej podajemy 5 powodów, dla których pierwszą kąpiel warto odłożyć w czasie:
1. Dzieci rodzą się z naturalną ochroną skóry
W łonie matki, w środowisku wodnym, dziecko chronione jest przez specjalną substancję zwaną mazią płodową (vernix caseoas), która znajduje się na jego skórze. Łatwo rozpoznać vernix na skórze nowo narodzonego dziecka. To biała lepka maź, którą jest pokryte całe jego ciało.
Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Dzieci mają tendencję do utraty mazi płodowej jeszcze w czasie przebywania w łonie matki, dlatego dzieci urodzone po 42. tygodniu ciąży są pokryte znikomą jej ilością. Dzieci urodzone wcześniej mają na sobie większą ilość mazi. Najnowsze badania wykazały, że maź płodowa ma właściwości immunologiczne, i dlatego pozostawiona na skórze dziecka stanowi naturalną barierę ochronną. Zważywszy na ten fakt, dzieci urodzone w warunkach szpitalnych, będące narażone na ewentualne zakażenia szpitalne, nie powinny być tak szybko pozbawiane owej naturalnej ochrony. Mimo braku badań klinicznych na ten temat uważa się również, że maź płodowa ma wpływ na elastyczność i miękkość skóry noworodka.
Warto jeszcze przeczytać:
2. Dziecko chce być blisko mamy
Po narodzinach dziecko chce być blisko mamy i jej piersi. Chce czuć jej zapach, oddech, słyszeć bicie jej serca, i ukoić swój ból po tym trudnym czasie, jakim był dla niego poród. Tak bliskie bycie z mamą pomaga w płynny sposób przejść z życia wewnętrznego do życia zewnętrznego. Zabranie dziecka wkrótce po porodzie w celu kąpieli może zakłócić ten naturalny proces poznania mamy z dzieckiem. Może też negatywnie wpłynąć na pierwsze karmienie.
3. Obniżona temperatura ciała
Nowonarodzone dzieci mają dużą trudność w utrzymaniu własnej temperatury ciała. Zabieranie dziecka od matki do kąpieli powoduje, że zużywa ono bardzo dużo energii do utrzymania w normie temperatury ciała. Pierś mamy jest idealnym miejscem, aby pomoc dziecku w regulacji jego temperatury .
4. Dziecko odczuwa stres
Noworodek zabierany do kąpieli jest oddzielony od matki i przeżywa dodatkowy związany z tym stres. Przed chwilą odkrył świat zewnętrzny, a już dzieje się coś nowego, co niekoniecznie jest dla niego dobre. W chwili dużego stresu wzrasta mu tętno, ciśnienie krwi, co powoduje, że do jego ciała uwalnia się hormon stresu. Oddycha nieco szybciej i odczuwa zdenerwowanie, czasami dochodzi również do obniżenia poziomu cukru we krwi.
Uwaga! Reklama do czytania

Niegrzeczne książeczki
Czy dzieci na pewno są niegrzeczne?
Seria książek dla dzieci 2-5 roku życia i rodziców o tym, że w każdym zachowaniu dziecka jest ważna jego potrzeba.
5. Kąpiel z mamą lub tatą to jest to
Dziecko czuje się najbezpieczniej, kiedy jest blisko rodzica, dlatego można (o ile rodzic jest na to gotowy) rozważyć odbycie pierwszej kąpieli dziecka w zaciszu domowej łazienki, trzymając maleństwo swoich ramionach. Woda to naturalne środowisko noworodka, dlatego być może będzie się czuć w niej na tyle bezpiecznie, że zaśnie. Pamiętajmy jednak, że małe nowo narodzone dzieci są bardzo delikatne, i bardzo śliskie, kiedy są mokre, dlatego podczas takiej kąpieli, należy się wesprzeć obecnością innego dorosłego, który może ewentualnie pomóc. Taka kąpiel wpłynie pozytywnie na nastrój i relacje w całej rodzinie :)