Kategorie
Pielęgnacja dziecka Pielęgnacja naturalna

Pierwsza kąpiel noworodka. Dlaczego warto ją odwlekać?

Istnieje wiele powodów, aby uznać, że kąpiel noworodka zaraz po porodzie nie jest konieczna. Niestety w wielu szpitalach kąpiel dziecka odbywa się zaraz po porodzie lub kilka godzin po narodzinach. Warto rozważyć możliwość, by ten pierwszy raz, odbył się w zaciszu domowej łazienki.

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

Poniżej podajemy 5 powodów, dla których pierwszą kąpiel warto odłożyć w czasie:

1. Dzieci rodzą się z naturalną ochroną skóry

W łonie matki, w środowisku wodnym, dziecko chronione jest przez specjalną substancję zwaną mazią płodową (vernix caseoas), która znajduje się na jego skórze. Łatwo rozpoznać vernix na skórze nowo narodzonego dziecka. To biała lepka maź, którą jest pokryte całe jego ciało.

Dzieci mają tendencję do utraty mazi płodowej jeszcze w czasie przebywania w łonie matki, dlatego dzieci urodzone po 42. tygodniu ciąży są pokryte znikomą jej ilością. Dzieci urodzone wcześniej mają na sobie większą ilość mazi. Najnowsze badania wykazały, że maź płodowa ma właściwości immunologiczne, i dlatego pozostawiona na skórze dziecka stanowi naturalną barierę ochronną. Zważywszy na ten fakt, dzieci urodzone w warunkach szpitalnych, będące narażone na ewentualne zakażenia szpitalne, nie powinny być tak szybko pozbawiane owej naturalnej ochrony. Mimo braku badań klinicznych na ten temat uważa się również, że maź płodowa ma wpływ na elastyczność i miękkość skóry noworodka.

Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

2. Dziecko chce być blisko mamy

Po narodzinach dziecko chce być blisko mamy i jej piersi. Chce czuć jej zapach, oddech, słyszeć bicie jej serca, i ukoić swój ból po tym trudnym czasie, jakim był dla niego poród. Tak bliskie bycie z mamą pomaga w płynny sposób przejść z życia wewnętrznego do życia zewnętrznego. Zabranie dziecka wkrótce po porodzie w celu kąpieli może zakłócić ten naturalny proces poznania mamy z dzieckiem. Może też negatywnie wpłynąć na pierwsze karmienie.

3. Obniżona temperatura ciała

Nowonarodzone dzieci mają dużą trudność w utrzymaniu własnej temperatury ciała. Zabieranie dziecka od matki do kąpieli powoduje, że zużywa ono bardzo dużo energii do utrzymania w normie temperatury ciała. Pierś mamy jest idealnym miejscem, aby pomoc dziecku w regulacji jego temperatury .

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria rodzicielska

Pakiet książek Pierwszego Wyboru dla rodziców 

163,20 PLN

Pakiet książek, którym rodzice mogą zaufać. Książek, które stanowią gwarancję, że przekazywana w nich wiedza jest aktualna, racjonalna i służy dobru dziecka.

4. Dziecko odczuwa stres

Noworodek zabierany do kąpieli jest oddzielony od matki i przeżywa dodatkowy związany z tym stres. Przed chwilą odkrył świat zewnętrzny, a już dzieje się coś nowego, co niekoniecznie jest dla niego dobre. W chwili dużego stresu wzrasta mu tętno, ciśnienie krwi, co powoduje, że do jego ciała uwalnia się hormon stresu. Oddycha nieco szybciej i odczuwa zdenerwowanie, czasami dochodzi również do obniżenia poziomu cukru we krwi.

Warto jeszcze przeczytać:


5. Kąpiel z mamą lub tatą to jest to

Dziecko czuje się najbezpieczniej, kiedy jest blisko rodzica, dlatego można (o ile rodzic jest na to gotowy) rozważyć odbycie pierwszej kąpieli dziecka w zaciszu domowej łazienki, trzymając maleństwo swoich ramionach. Woda to naturalne środowisko noworodka, dlatego być może będzie się czuć w niej na tyle bezpiecznie, że zaśnie. Pamiętajmy jednak, że małe nowo narodzone dzieci są bardzo delikatne, i bardzo śliskie, kiedy są mokre, dlatego podczas takiej kąpieli, należy się wesprzeć  obecnością innego dorosłego, który może ewentualnie pomóc. Taka kąpiel wpłynie pozytywnie na nastrój i relacje w całej rodzinie :)

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

seria holistyczna

Pielęgnacja naturalna

29 PLN PREMIERA

 Dbaj naturalnie o włosy, skórę i ciało. Poznaj tajniki pielęgnacji naturalnej.

NATULI dzieci są ważne

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *