Kategorie
Polecamy

Pierwsza miesiączka – jak o niej rozmawiać?

Pierwsza miesiączka może pojawić się pomiędzy 11 a 16 rokiem życia. Jest to jedna z oznak dojrzewania płciowego. Rozmowa o menstruacji pomoże odpowiednio się na nią przygotować. Dialog sprawi, że młoda kobieta poczuje się pewniej i zacznie stawiać pierwsze kroki w kierunku pozytywnego nastawienia do swojego ciała.

Przygotuj się do rozmowy o miesiączce

Rozmowa o pierwszej miesiączce pozwoli dziewczynkom i nastolatkom zrozumieć zmiany zachodzące w ich ciałach i świadomie przez nie przejść. Najlepiej poprowadzić dialog tak, aby temat menstruacji pojawił się w nim w sposób naturalny. Najważniejsza jest swoboda i otwartość na pytania. Takie podejście będzie najlepszym dowodem na to, że miesiączki nie są tematem tabu i nie trzeba się ich wstydzić. Jest to przecież typowy element życia każdej kobiety i warto przygotowywać do niego dzieci od najmłodszych lat. 

Pierwszym krokiem, który ułatwi Ci podjęcie dialogu o miesiączce z córką, siostrą, koleżanką, czy jakąkolwiek inną młodą kobietą, jest odpowiednie nastawienie i przygotowanie merytoryczne. Odśwież sobie wiedzę na temat owulacji i znaczenia miesiączek. Postaraj się mówić w prosty i zrozumiały sposób. Wyjaśnij, że menstruacja tak naprawdę rozpoczyna cykl miesiączkowy, który może trwać 28 dni. Pamiętaj, że możliwe są odchylenia od tej długości. Wahania mogą trwać nawet od 21 do 32 dni i są uzależnione od organizmu.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Przedstaw różne formy ochrony w trakcie menstruacji

Rozmowa o pierwszej miesiączce to najlepsza okazja, by wspomnieć o formach ochrony, jakie dostępne są na rynku. Możesz zaprezentować różne możliwości pojedynczo lub wręczyć gotowy zestaw na pierwszą miesiączkę, w którym znajdą się wszystkie najbardziej potrzebne przedmioty. Uprzedź, że podpaski i wkładki warto mieć zawsze ze sobą w torebce lub plecaku, aby czuć się pewnie i mieć zabezpieczenie na wypadek niespodziewanego krwawienia. 

Postaraj się podejść do tematu kompleksowo, ale nie narzucaj żadnego z rozwiązań. Opowiedz o tym, czym różnią się podpaski od tamponów i kubeczków menstruacyjnych oraz jak ich używać i jak często wymieniać. Wspomnij, że w trakcie pierwszych dni krwawienia, nawet zabezpieczenia o zwiększonej chłonności, trzeba wymieniać częściej (tampony co 2-3 godziny, podpaski co 3-4). Zostaw swojej rozmówczyni wolną rękę, aby mogła sama zdecydować, która forma jest dla niej najbardziej komfortowa. 

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Omów najważniejsze zasady pielęgnacji okolic intymnych

Podczas rozmowy o pierwszej miesiączce możesz też wspomnieć o tym, jak wspomóc swoje ciało w trakcie menstruacji. Powiedz o zaletach noszenia bielizny z naturalnych materiałów i używaniu łagodnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Wyjaśnij, że mycie okolic intymnych 2-3 razy dziennie pozwala uniknąć infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Młode kobiety powinny wiedzieć, że wszystkie te zabiegi umożliwią normalne funkcjonowanie na co dzień, pozwolą poczuć się świeżo i utrzymać pH na właściwym poziomie. 

Uwaga! Reklama do czytania

Życie seksualne rodziców

Wasz związek jest dla dziecka modelem. Buduj autentyczną relację.

Cud rodzicielstwa

Rodzicielstwo to nasza życiowa misja. Słuchajmy dzieci!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.