Kategorie
Polecamy

Kolorowanki dla dorosłych: doskonała zabawa dla mniejszych i dużych dzieci!

Dozwolone do lat 18? Na szczęście nie! Kolorowanki dla dorosłych robią furorę na całym świecie. Ponoć w każdym z nas jest trochę dziecka, a popularność kolorowanek świetnie to pokazuje. Sprzedają się jak świeże bułeczki i regularnie znajdują się na szczycie listy bestsellerów. Na czym polega ich fenomen? Co takiego jest w kolorowankach, że kochają je dzieci… w każdym wieku?

Przyznaj się – przynajmniej raz zdarzyło ci się przysiąść do kolorowanki z dzieckiem i kolorować z dziecięcym zapałem, starannie dobierając kolory i starając się przy tym nie wybiegać za linie. Niewiele brakowało, a siedziałbyś przy kolorowance w skupieniu wystawiając język, prawda? Kolorowanki są genialne w swojej prostocie, na tyle, że potrafią zająć osoby w różnym wieku i o różnych upodobaniach. Koją nerwy, uczą cierpliwości i skupienia, pomagają się wyciszyć i zapomnieć o całym świecie. Dlatego lata mijają, a popularność kolorowanek się nie kończy. Wręcz przeciwnie!

1. Kolorowanki dla dorosłych – dlaczego świat je pokochał?

Kolorowanki dla dorosłych – to brzmi jak oksymoron. A więc jak to się stało, że podbijają serca wyrośniętych dzieci na całym świecie?

Kolorowanki dla dorosłych pojawiły się w ofercie wydawnictw stosunkowo niedawno, bo ok. 8 lat temu. W tym czasie nie tylko o nich nie zapomnieliśmy, ale zyskały na popularności. Szybko okazało się, że dorośli nie tylko kochają kolorować, ale czynność ta ma na nich zbawienny wpływ.

Jak zrozumieć się w rodzinie
Jak zrozumieć małe dziecko
Rozwój seksualny dzieci

A zaczęło się od “Tajemnego ogrodu”, który sprawił, że kolorowanki znowu stały się modne. Z czasem widok dorosłych, wyposażonych w zestawy kredek, przestał już dziwić. Kolorowanie ułatwia uporządkowanie myśli, pozwala się skupić i odstresować, dobrze wpływa zarówno na psychikę, jak i nastrój człowieka. Poprawia humor, do tego zwiększa kreatywność i produktywność, a na koniec pozwala poczuć dumę tworzenia.

Dorośli kolorują motywy kwiatowe, mandale (rysunek na planie koła, wywodzący się z tradycji indyjskiej), szlaczki czy ornamenty. Ale to właściwie dopiero początek listy. Niektóre kolorowanki dla dorosłych zawierają również znane obrazy, świątynie, zwierzęta lub owady. Dużą popularnością cieszą się także tatuaże, które można samodzielnie wypełnić kolorami.

2. Magia kolorowania: dlaczego kolorowanki dla dzieci wygrywają z komputerem?

Postępująca komputeryzacja to fakt, którego nie należy demonizować. Zarówno dzieci jak i dorośli spędzają coraz więcej czasu z komputerem, telefonem, tabletem, telewizorem. Kolorowanie zastępują programy komputerowe, a pisanie ręczne klawiatura. To naturalna kolej rzeczy, ale warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji tych zmian.

Spędzanie kilku lub kilkunastu godzin dziennie przed ekranem sprzyja zaburzeniom uwagi o myśleniu w określonym, okrojonym kierunku. Cyfryzacja, która wydaje się być odzwierciedleniem inteligencji i postępu człowieka, w nadmiarze po prostu ogłupia. Wielu dorosłych nie wyobraża sobie życia bez udogodnień, związanych z rozwojem technologii. Nie można więc oczekiwać, że inaczej będzie wśród dzieci, które nie znają przecież innej rzeczywistości. Ale warto zadbać o to, by wiedziały, że świat bez pikseli jest piękny i bardzo interesujący. Pamiętajmy, że dzieci nie zawsze chcą nas słuchać, ale zawsze będą nas naśladować.

Wspólne kolorowanie to świetny sposób na spędzanie czasu z dzieckiem. Kolorowanie wciąga, ale w przeciwieństwie do gier czy internetu, niesie z sobą same korzyści.

3. Kolorowanki edukacyjne, czyli nauka poprzez zabawę

Wielu dorosłych mówi, że kompletnie nie posiada talentu plastycznego. Prawda jest taka, że nie wszystko wynika z talentu lub jego braku. Pewne umiejętności można po prostu nabyć, ćwicząc od najmłodszych lat. Jeśli zaczniesz kolorować, szybko się przekonasz, że każdy z nas ma w sobie coś z artysty.

Warto jednak wiedzieć, że lista korzyści płynących z kolorowania jest znacznie dłuższa, niż się nam wydaje. Kolorowanie, tak samo jak pisanie ręczne, aktywuje w mózgu różne ośrodki. Poprawia orientację przestrzenną, z którą problemy ma wielu dorosłych. Usprawnia proces uczenia się, uczy jak rozwiązywać problemy i syntetyzować dane. Dzięki kolorowankom dla dzieci najmłodsi ćwiczą umiejętności potrzebne do rozwoju myślenia abstrakcyjnego i przyczynowo-skutkowego. Ponadto, kolorowanie usprawnia proces rozumowania.

Przykłady fantastycznych kolorowanek dla dzieci, w tym kolorowanki z gier i kolorowanki z bajek, znajdziesz tutaj: https://kolorowanki.net.pl/.

Kolorowanki dla dzieci, ale i kolorowanki dla dorosłych, to świetny pomysł na pożyteczny prezent, który sprawi dużo radości. Będzie remedium na stres i sposobem na kreatywne spędzanie długich wieczorów z kubkiem herbaty. Obecnie wybór jest na tyle duży, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Można kupić książki do kolorowania w różnych rozmiarach, wypełnione interesującymi wzorami. Koloruj na zdrowie!

Niegrzeczne Książeczki

Pakiet Niegrzeczne Książeczki

Emocje i granice

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? 

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *