Kategorie
recenzje

Piłeczka Montessori

Redakcyjne dzieciaki dostały ostatnio wyjątkową zabawkę – piłkę-puzzle projektu Handmade Montessori (www.handmademontessori.pl), wykonaną przez Jollygoodfellow Crafts

Redakcyjne dzieciaki dostały ostatnio wyjątkową zabawkę – piłkę-puzzle projektu Handmade Montessori (www.handmademontessori.pl), wykonaną przez Jollygoodfellow Crafts. Zabawka jest oryginalna a zarazem prosta, stymulująca, polisensoryczna, użyteczna i kolorowa, słowem: skupia wiele cech idealnej zabawki dla najmłodszych w jednym przedmiocie.

Biblioteczka Montessori : Ptaki Europy
99,99 PLN
Biblioteczka Montessori : Przyroda
70,31 PLN
321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim się skończy 13 lat
57,11 PLN

Czym charakteryzują się zabawki?

Zabawki Montessori mają “zadanie do wykonania”. Jakie? Mają pomagać dziecku rozwijać jego zdolności koncentracji i koordynacji ruchowej. Mają być użyteczne i praktyczne. Rodzice często zapominają, że najmłodsze dzieci odbierają, pojmują, odkrywają i starają się rozumieć świat poprzez zmysły, nie intelekt. Dzięki obcowaniu z zabawkami Montessori dziecko nabywa wielu praktycznych umiejętności, które potem wykorzysta w wykonywaniu codziennych czynności.

Dlaczego zabawki Montessori?

Istota pedagogiki Marii Montessori polega na stwierdzeniu, że każde dziecko jest inne i powinno rozwijać się według planów rozwojowych dopasowanych indywidualnie. Plany te obejmują możliwości, kompetencje i umiejętności, umożliwiające dziecku efektywniejszą, samodzielną naukę. W myśl tej zasady zabawa dominuje na każdym etapie rozwoju dziecka, dzięki czemu ściśle wiąże się z doświadczeniem.

Piłeczka

Okazuje się, że dla jedenastomiesięcznego dziecka, któremu daliśmy piłkę  Montessori, niekoniecznie posłuży ona do turlania czy rzucania. Dzięki swojej przestrzennej konstrukcji (można ją porównać do puzzli), można nią manipulować, wciskać (bezpiecznie) paluszki, klocki, kredki  – doskonale zatem stymuluje zmysły dziecka i pobudza wyobraźnię przestrzenną. Dodatkowo, piłka ma zawieszkę, dzięki której możemy zwiesić ją np. przy karuzeli nad łóżeczkiem.

Co o piłce myśli Joasia, mama naszego testera Mikołaja? „Piłka ma wiele zastosowań. Poza podstawowymi funkcjami jej przypisanymi (takimi jak rzucanie, turlanie, odbijanie, podawanie), Mikoś próbował ją naciskać, oczywiście też zjeść, kręcił poszczególnymi elementami, umieszczał w niej rozmaite przedmioty. Obserwując szczególnie tę ostatnią czynność, zauważyłam funkcję edukacyjną zabawki – Mikoś samodzielnie próbując dowiedział się, że pieluszka tetrowa do piłeczki się nie zmieści, za to smoczek już tak. Czyli powoli dostrzega zależności między wielkościami. A to wstęp np. do edukacji matematycznej. Nadal po nią często sięga, a to sygnał, że z wiekiem będzie odkrywał jej kolejne możliwości. Poza tym pod względem praktycznym zabawkę łatwo utrzymać w czystości, szybko schnie, nie odkształca się po praniu, jest bezpieczna dla dziecka. Polecam!”.

Piłeczki i inne zabawki inspirowane pedagogiką Marii Montesorii są owocem współpracy Pani Zuzanny Danilewicz ze sklepu Handmade Montessori, ze zdolnymi ludźmi, którzy pomagają jej w realizacji projektów.

Zabawka inspirowana pedagogiką Marii Montesorii ma:

  • pobudzać ciekawość dziecka,
  • wywoływać emocje,
  • dawać satysfakcję,
  • budować potrzebę zdobywania wiedzy,
  • odpowiadać na potrzeby dziecka,
  • uczyć niezależności.

Cena: 69 zł.

książki dla rodziców

Montessori w twoim domu 

Przewodnik dla rodziców, którzy chcą wychować swoje dzieci na ludzi odpowiedzialnych i ciekawych świata.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *