Kategorie
Archiwum

Najwcześniejsze objawy ciąży

Minęło już kilkanaście dni, a miesiączki nie ma, więc kobieta umiera z ciekawości. Pojawia się pytanie: “czy jestem w ciąży?”. Warto w takim przypadku sięgnąć po test ciążowy lub udać się na badanie krwi w laboratorium.

Świetne książki dla rodziców i dzieci... zobacz naszą KSIĘGARNIĘ NATULI

 Jest kilka objawów, których pojawienie się może oznaczać ciążę. Jedne są oczywiste, inne niekoniecznie. Być może o niektórych zapominamy.

Zadyszka

Mimo dobrej kondycji, wchodząc po schodach masz zadyszkę? To może być zwiastun ciąży. Rozwijający się płód potrzebuje tlenu! Z wysiłkowych treningów na okres ciąży i połogu należy zrezygnować (pod warunkiem, że nie praktykowałaś tego typu aktywności przed ciążą).

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

książki dla rodziców

Ciało kobiety, mądrość kobiety 

NAJWAŻNIEJSZA KSIĄŻKA W ŻYCIU KOBIETY

TERAZ 66 ZAMIAST 95 ZŁ

Ekscytująca podróż przez kobiecość w wymiarze fizycznym i duchowym. Książka, która na zawsze zmieni twoje życie, sprawiając, że inaczej spojrzysz na swoje ciało i zrozumiesz zachodzące w nim procesy, a także poczujesz przepływającą przez ciebie energię oraz odmienisz swoje relacje z samą sobą i ze swoim otoczeniem.

Ból piersi

Nawet poranne zakładanie biustonosza może sprawiać ból. Pojawia się uczucie ciężkości piersi, ciemnienie brodawek, jeszcze bardziej uwidoczniające się żyły na klatce piersiowej – to prawdopodobnie pierwsze sygnały ciąży. Podczas ciąży warto wybierać delikatne biustonosze, które w żaden sposób nie krępują kobiety.

Zmęczenie

Nie jesteś w stanie przeczytać do końca jednej strony książki przed zaśnięciem? Po prostu padasz ze zmęczenia? Nagłe wyczerpanie to odpowiedź na wzrost aktywności hormonów w organizmie. Na pocieszenie warto dodać, że u większości kobiet zmęczenie mija w końcówce pierwszego trymestru.

Nudności

Zwykle pojawiają się po około sześciu tygodniach od zapłodnienia. Jednak wiele kobiet doświadcza porannych nudności dużo wcześniej. I właściwie nie tylko rano, a raczej o każdej porze dnia. Zwykle dolegliwość ta ustępuje w drugim trymestrze.

Częste oddawanie moczu

Jeśli nagle uświadamiasz sobie, że nie pamiętasz już ostatniej nocy bez wizyty w toalecie, być może jest to kolejny objaw zajścia w ciąże. Podczas ciąży organizm produkuje dodatkową ilość płynów a pęcherz zaczyna pracować w nietypowych godzinach.

Ból głowy

Powodują go zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej. Warto radzić sobie z bólem bez konieczności użycia leków. A jeśli już kobieta musi sięgnąć po farmaceutyki, to należy wybrać środki z paracetamolem (absolutnie nie na bazie ibuprofenu).

Bóle pleców

Nawet jeśli plecy bolą cię na co dzień, to w okresie ciąży bóle mogą się nasilić z powodu rozluźnienia więzadeł. Sposobów na walkę z bólem jest kilka, m.in. kontrola masy ciała czy prawidłowa postawa (mimo przesunięcia środka ciężkości).

Czytasz artykuł … i bardzo dobrze

Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i

Skurcze

Czasem mogą sygnalizować miesiączkę, ale mogą także ciążę. To znak, że macica rozciąga się i przygotowuje przestrzeń dla dziecka.

Pragnienia i awersje spożywcze

Masz ochotę na coś, czego nie lubisz? Zajadasz się śledziami, słodyczami, cytrusami? Wariacje żołądkowe mogą świadczyć o ciąży.

Zaparcia i wzdęcia

Nie mieścisz się w ulubione dżinsy? Czujesz się trochę spuchnięta? Tak działa progesteron w organizmie – spowalnia pracę systemu trawiennego.

Wybuchowość

Przez wzmożoną aktywność hormonów może drażnić cię wiele drobnych rzeczy, np., że mąż porozrzucał swoje rzeczy i ubrania po całym domu. Organizm przystosowuje się do nowych funkcji. A partnera należy zapewnić, że ta huśtawka nastrojowa minie.

Podwyższona temperatura ciała

Jeśli aktywnie chce się zajść w ciążę, to metoda pomiaru temperatury pomaga w określeniu owulacji. Generalnie od owulacji do momentu pojawienia się miesiączki temperatura ciała jest lekko podwyższona. Jeśli pozostaje podwyższona przez kolejne 2 tygodnie, może być to sygnał o ciąży.

Zapach

Może pojawić się większa wrażliwość na zapachy i zwracanie uwagi na aromaty, których wcześniej nie czułaś.

Zawroty głowy i omdlenia

W filmach każda ciąża objawia się właśnie zawrotami głowi i omdleniami. W rzeczywistości nie koniecznie musi tak być, aczkolwiek niski poziom cukru we krwi i ciśnienia krwi mogą do tego doprowadzić. Należy jeść częściej a mniej, oraz odpowiednio nawadniać organizm.

Brak miesiączki

Nie pojawia się w wyznaczonym terminie, ani po nim. Aby upewnić się, że jesteś w ciąży, warto zrobić test ciążowy. Powinien wiele wyjaśnić:)

JAK DOBRZE, ŻE TO REKLAMA KSIĄŻEK

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim 
35 PLN Z KODEM “CC10” -10%
Poród naturalny 
34 PLN
Karmienie piersią 
34 PLN

Wiele informacji na temat naturalnego łagodzenia trudnych objawów ciąży znajdziesz tutaj: Naturalna ciąża.

Karolina Ślusarczyk

Autor/ka: Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *