Jest kilka objawów, których pojawienie się może oznaczać ciążę. Jedne są oczywiste, inne niekoniecznie. Być może o niektórych zapominamy.

Zadyszka
Mimo dobrej kondycji, wchodząc po schodach masz zadyszkę? To może być zwiastun ciąży. Rozwijający się płód potrzebuje tlenu! Z wysiłkowych treningów na okres ciąży i połogu należy zrezygnować (pod warunkiem, że nie praktykowałaś tego typu aktywności przed ciążą).
Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa
Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.
Ból piersi
Nawet poranne zakładanie biustonosza może sprawiać ból. Pojawia się uczucie ciężkości piersi, ciemnienie brodawek, jeszcze bardziej uwidoczniające się żyły na klatce piersiowej – to prawdopodobnie pierwsze sygnały ciąży. Podczas ciąży warto wybierać delikatne biustonosze, które w żaden sposób nie krępują kobiety.
Zmęczenie
Nie jesteś w stanie przeczytać do końca jednej strony książki przed zaśnięciem? Po prostu padasz ze zmęczenia? Nagłe wyczerpanie to odpowiedź na wzrost aktywności hormonów w organizmie. Na pocieszenie warto dodać, że u większości kobiet zmęczenie mija w końcówce pierwszego trymestru.
Nudności
Zwykle pojawiają się po około sześciu tygodniach od zapłodnienia. Jednak wiele kobiet doświadcza porannych nudności dużo wcześniej. I właściwie nie tylko rano, a raczej o każdej porze dnia. Zwykle dolegliwość ta ustępuje w drugim trymestrze.
Częste oddawanie moczu
Jeśli nagle uświadamiasz sobie, że nie pamiętasz już ostatniej nocy bez wizyty w toalecie, być może jest to kolejny objaw zajścia w ciąże. Podczas ciąży organizm produkuje dodatkową ilość płynów a pęcherz zaczyna pracować w nietypowych godzinach.
Ból głowy
Powodują go zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej. Warto radzić sobie z bólem bez konieczności użycia leków. A jeśli już kobieta musi sięgnąć po farmaceutyki, to należy wybrać środki z paracetamolem (absolutnie nie na bazie ibuprofenu).
Bóle pleców
Nawet jeśli plecy bolą cię na co dzień, to w okresie ciąży bóle mogą się nasilić z powodu rozluźnienia więzadeł. Sposobów na walkę z bólem jest kilka, m.in. kontrola masy ciała czy prawidłowa postawa (mimo przesunięcia środka ciężkości).
Skurcze
Czasem mogą sygnalizować miesiączkę, ale mogą także ciążę. To znak, że macica rozciąga się i przygotowuje przestrzeń dla dziecka.
Pragnienia i awersje spożywcze
Masz ochotę na coś, czego nie lubisz? Zajadasz się śledziami, słodyczami, cytrusami? Wariacje żołądkowe mogą świadczyć o ciąży.
Zaparcia i wzdęcia
Nie mieścisz się w ulubione dżinsy? Czujesz się trochę spuchnięta? Tak działa progesteron w organizmie – spowalnia pracę systemu trawiennego.
Wybuchowość
Przez wzmożoną aktywność hormonów może drażnić cię wiele drobnych rzeczy, np., że mąż porozrzucał swoje rzeczy i ubrania po całym domu. Organizm przystosowuje się do nowych funkcji. A partnera należy zapewnić, że ta huśtawka nastrojowa minie.
Podwyższona temperatura ciała
Jeśli aktywnie chce się zajść w ciążę, to metoda pomiaru temperatury pomaga w określeniu owulacji. Generalnie od owulacji do momentu pojawienia się miesiączki temperatura ciała jest lekko podwyższona. Jeśli pozostaje podwyższona przez kolejne 2 tygodnie, może być to sygnał o ciąży.
Zapach
Może pojawić się większa wrażliwość na zapachy i zwracanie uwagi na aromaty, których wcześniej nie czułaś.
Zawroty głowy i omdlenia
W filmach każda ciąża objawia się właśnie zawrotami głowi i omdleniami. W rzeczywistości nie koniecznie musi tak być, aczkolwiek niski poziom cukru we krwi i ciśnienia krwi mogą do tego doprowadzić. Należy jeść częściej a mniej, oraz odpowiednio nawadniać organizm.
Brak miesiączki
Nie pojawia się w wyznaczonym terminie, ani po nim. Aby upewnić się, że jesteś w ciąży, warto zrobić test ciążowy. Powinien wiele wyjaśnić:)
Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim
Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Wiele informacji na temat naturalnego łagodzenia trudnych objawów ciąży znajdziesz tutaj: Naturalna ciąża.