| Najwcześniejsze objawy ciąży

Najwcześniejsze objawy ciąży

Minęło już kilkanaście dni, a miesiączki nie ma, więc kobieta umiera z ciekawości. Pojawia się pytanie: “czy jestem w ciąży?”. Warto w takim przypadku sięgnąć po test ciążowy lub udać się na badanie krwi w laboratorium.

 Jest kilka objawów, których pojawienie się może oznaczać ciążę. Jedne są oczywiste, inne niekoniecznie. Być może o niektórych zapominamy.

Zadyszka

Mimo dobrej kondycji, wchodząc po schodach masz zadyszkę? To może być zwiastun ciąży. Rozwijający się płód potrzebuje tlenu! Z wysiłkowych treningów na okres ciąży i połogu należy zrezygnować (pod warunkiem, że nie praktykowałaś tego typu aktywności przed ciążą).

Ból piersi

Nawet poranne zakładanie biustonosza może sprawiać ból. Pojawia się uczucie ciężkości piersi, ciemnienie brodawek, jeszcze bardziej uwidoczniające się żyły na klatce piersiowej – to prawdopodobnie pierwsze sygnały ciąży. Podczas ciąży warto wybierać delikatne biustonosze, które w żaden sposób nie krępują kobiety.

Zmęczenie

Nie jesteś w stanie przeczytać do końca jednej strony książki przed zaśnięciem? Po prostu padasz ze zmęczenia? Nagłe wyczerpanie to odpowiedź na wzrost aktywności hormonów w organizmie. Na pocieszenie warto dodać, że u większości kobiet zmęczenie mija w końcówce pierwszego trymestru.

Nudności

Zwykle pojawiają się po około sześciu tygodniach od zapłodnienia. Jednak wiele kobiet doświadcza porannych nudności dużo wcześniej. I właściwie nie tylko rano, a raczej o każdej porze dnia. Zwykle dolegliwość ta ustępuje w drugim trymestrze.

Częste oddawanie moczu

Jeśli nagle uświadamiasz sobie, że nie pamiętasz już ostatniej nocy bez wizyty w toalecie, być może jest to kolejny objaw zajścia w ciąże. Podczas ciąży organizm produkuje dodatkową ilość płynów a pęcherz zaczyna pracować w nietypowych godzinach.

Ból głowy

Powodują go zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej. Warto radzić sobie z bólem bez konieczności użycia leków. A jeśli już kobieta musi sięgnąć po farmaceutyki, to należy wybrać środki z paracetamolem (absolutnie nie na bazie ibuprofenu).

Bóle pleców

Nawet jeśli plecy bolą cię na co dzień, to w okresie ciąży bóle mogą się nasilić z powodu rozluźnienia więzadeł. Sposobów na walkę z bólem jest kilka, m.in. kontrola masy ciała czy prawidłowa postawa (mimo przesunięcia środka ciężkości).

Skurcze

Czasem mogą sygnalizować miesiączkę, ale mogą także ciążę. To znak, że macica rozciąga się i przygotowuje przestrzeń dla dziecka.

Pragnienia i awersje spożywcze

Masz ochotę na coś, czego nie lubisz? Zajadasz się śledziami, słodyczami, cytrusami? Wariacje żołądkowe mogą świadczyć o ciąży.

Zaparcia i wzdęcia

Nie mieścisz się w ulubione dżinsy? Czujesz się trochę spuchnięta? Tak działa progesteron w organizmie – spowalnia pracę systemu trawiennego.

Wybuchowość

Przez wzmożoną aktywność hormonów może drażnić cię wiele drobnych rzeczy, np., że mąż porozrzucał swoje rzeczy i ubrania po całym domu. Organizm przystosowuje się do nowych funkcji. A partnera należy zapewnić, że ta huśtawka nastrojowa minie.

Podwyższona temperatura ciała

Jeśli aktywnie chce się zajść w ciążę, to metoda pomiaru temperatury pomaga w określeniu owulacji. Generalnie od owulacji do momentu pojawienia się miesiączki temperatura ciała jest lekko podwyższona. Jeśli pozostaje podwyższona przez kolejne 2 tygodnie, może być to sygnał o ciąży.

Zapach

Może pojawić się większa wrażliwość na zapachy i zwracanie uwagi na aromaty, których wcześniej nie czułaś.

Zawroty głowy i omdlenia

W filmach każda ciąża objawia się właśnie zawrotami głowi i omdleniami. W rzeczywistości nie koniecznie musi tak być, aczkolwiek niski poziom cukru we krwi i ciśnienia krwi mogą do tego doprowadzić. Należy jeść częściej a mniej, oraz odpowiednio nawadniać organizm.

Brak miesiączki

Nie pojawia się w wyznaczonym terminie, ani po nim. Aby upewnić się, że jesteś w ciąży, warto zrobić test ciążowy. Powinien wiele wyjaśnić:)

Wiele informacji na temat naturalnego łagodzenia trudnych objawów ciąży znajdziesz tutaj: Naturalna ciąża.

Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

rodzina
Mózg na tak, czyli jak dbać o równowagę psychiczną dziecka?

rodzina
Co warto wiedzieć o przeziębieniu? 7 odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców

wychowanie
Dlaczego nuda jest potrzebna?

wychowanie
O pożytkach płynących z konfliktów między rodzeństwem

olini
Zdrowa wiosna – 4 produkty, które chronią przed przeziębieniem

wychowanie
Jak zorganizować przestrzeń domową w duchu pedagogiki Marii Montessori?

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for natuli_dziecisawazne needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.