Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Po co Ci ubezpieczenie Assistance?

Na drodze może wydarzyć się wszystko. Poza poważniejszymi szkodami takimi, jak kolizja czy wypadek, może zabraknąć nam paliwa lub zatrzaśniemy kluczyki w samochodzie. W nieprzyjemnych sytuacjach kierowcy pomoże ubezpieczenie assistance.

Czym jest assistance?

Assistance jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które ma zapewnić pomoc ubezpieczonemu w różnych, losowych sytuacjach na drodze. W zakres ochrony polisy najczęściej wchodzi pomoc o charakterze technicznym, informacyjnym, prawnym, a nawet medycznym. Wystarczy, że zadzwonisz na całodobową infolinię ubezpieczyciela, a ten zorganizuje pomoc.

Assistance bardzo często dodawane jest jako bezpłatny dodatek do ubezpieczenia OC. Powinieneś mieć jednak na uwadze, że polisa występuje wtedy w mocno okrojonej wersji. Ochrona najczęściej ogranicza się do udzielenia pomocy w przypadku kolizji. Przed wyborem odpowiedniej oferty assistance zastanów się, jakie odległości zazwyczaj pokonujesz i czy przyda Ci się holowanie także poza terenem Polski.

Zakres ubezpieczenia Assistance

Podstawowa ochrona z zakresu polisy Assistance obejmuje naprawę auta na miejscu zdarzenia, holowanie i usługi informacyjne. Rozbudowane wersje ubezpieczenia, czyli takie, które oferują szerszy zakres usług, zazwyczaj są płatne. W ramach bogatszych pakietów assistance ubezpieczyciel zazwyczaj zapewnia:

  • Naprawę samochodu
  • Usługi informacyjne
  • Samochód zastępczy na określoną liczbę dni
  • Holowanie auta do określonej liczby kilometrów lub bez limitu
  • Dostarczenie paliwa, wymianę opon
  • Nocleg dla ubezpieczonego i pasażerów
  • Pomoc prawną
  • Pomoc medyczną
  • Pomoc tłumacza (np. podczas zdarzenia za granicą)
  • Złomowanie auta w razie potrzeby

Limity i ograniczenia

Ubezpieczenie powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb, aby czuć się bezpiecznie na drodze i nie przepłacać. Pamiętaj jednak, że oferowane usługi mają swoje ograniczenie, które są opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Przykładowo naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia może być realizowana do określonej kwoty, podobnie holowanie może odbywać się do określonej odległości. Ubezpieczyciel może zastrzec sobie liczbę noclegów w hotelu na jego koszt czy czas w jakim możesz używać samochodu zastępczego. Z racji tego, że assistance jest dobrowolne, oferty w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą się różnić. Zawsze zwracaj uwagę na wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej. Porównaj wszystkie opcje ubezpieczenia assistance na ranking-assistance.pl i wybierz najlepsze.

Assistance za granicą

Jeżeli często wyjeżdżasz za granicę lub planujesz podróż, upewnij się, że Twój pakiet assistance będzie oferował pomoc nie tylko na terenie Polski, ale także poza granicami kraju. Pamiętaj, żeby dobrze sprawdzić zakres terytorialny polisy – z reguły obejmuje on państwa członkowskie Unii Europejskiej i państwa systemu Zielonej Karty, ale niektóre kraje mogą być wyłączone (np. Rosja).

Ubezpieczenie Assistance zapewnia pomoc w razie, gdy stan Twojego samochodu uniemożliwi Ci dalszą jazdę. Zakres ochrony polisy zależy od wybranego pakietu, dlatego kierowca przed wybraniem assistance powinien skupić się na usługach świadczonych w ramach ubezpieczenia. W rozszerzonych wersjach możesz liczyć na bardziej kompleksową ochronę ubezpieczeniową. Wybierając pakiet assistance, warto dokładnie zapoznać się z ofertą towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu unikniesz przyszłych niespodzianek, a polisa zapewni oczekiwaną pomoc.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.