Kategorie
Intuicja i wsparcie Poród Połóg

„Po porodzie czuje się niedoceniana” – przez matki nie przemawia egoizm, a zdrowa potrzeba atencji

Niewystarczające wsparcie po porodzie i brak zainteresowania otoczenia mogą prowadzić do poważnego spadku nastroju. Ciąża, poród i odnajdywanie się w nowej roli matki to niewątpliwie trudne doświadczenia i czas zmian. Mierzenie się z nimi kosztuje nas – kobiety – wiele. Jak zrozumieć i wspierać kobietę po porodzie?

Potrzeba wsparcia wynika z natury człowieka

Wsparcie po porodzie to nie tylko to, co robimy. Nie tylko pomoc w takich kwestiach jak zrobienie obiadu czy wzięcie niemowlęcia na spacer. To też uwaga, jaką poświęcamy świeżo upieczonym mamom. Potrzeba atencji czyli bycia zauważanym, docenianym i szanowanym to jedna z podstawowych, naturalnych potrzeb człowieka.

Nikt nie lubi, kiedy jego wysiłki są ignorowane, a on sam jest pomijany przez bliskich, współpracowników lub środowisko. Potrzebujemy być widziani. Bywa oczywiście, że w nadmiarze ta potrzeba prowadzi do patologicznych zachowań, nieraz ryzykownych, by skupić na sobie uwagę otoczenia. Jednak mówimy tu o zwyczajnej, normalnej dla każdego z nas potrzebie. Każdy z nas potrzebuje, by inni poświęcili nam uwagę poprzez rozmowę, troskę o nasze samopoczucie, szacunek dla naszych uczuć, docenianie naszych wysiłków itp. Czyż nie każdy człowiek na to zasługuje?

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Zmiany, zmiany… wszędzie zmiany

Narodziny dziecka oznaczają organizację życia na nowo. W czasie ciąży to zazwyczaj my – kobiety skupiamy na sobie całą uwagę. Rosnący brzuszek jest obiektem wielu westchnień. W ciąży czujemy się zaopiekowane nawet w tramwaju, gdzie nawet osoby starsze ustępują nam miejsca. Bliscy nam kibicują, pytają o zdrowie, nie pozwalają nam się przemęczać. To daje nam siłę i buduje poczucie bycia ważną w całej ciąży

Po porodzie często dzieje się tak, że zainteresowanie kobietą nagle spada. Otoczenie większość uwagi kieruje  na nowonarodzone dziecko. Nic w tym dziwnego. W końcu pojawił się na świecie nowy, mały człowiek! To bez wątpienia cudowne wydarzenie i wielka zmiana w życiu całej rodziny. Jednak w tym zachwycie młodym człowiekiem bywa, że zapominamy o tym, jaką zmianę przeszła kobieta stając się matką. Ile wysiłku kosztowała ją cała ciąża i poród

My, kobiety nie czekamy na oklaski. Pragniemy zrozumienia, zauważania naszej roli i wsparcia. Wsparcie po porodzie bowiem to nie tylko wyręczenie przy zrobieniu obiadu, ale także zwykła ludzka uwaga skupiona na nas – to, że ktoś nas widzi, słyszy, docenia. Kiedy tego nie dostajemy, czujemy się w pewien sposób porzucone. Spada nasze poczucie wartości, a w naszych głowach niebezpiecznie rozpędzają się negatywne myśli.

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem. W jej perspektywie połóg to znacznie więcej niż tylko cofanie się zmian fizycznych po niedawnej ciąży.

Brak atencji może być jednym z czynników depresji

Często wydaje nam się, że dajemy kobietom wsparcie po porodzie lub, że go nie potrzebują, bo przecież sobie radzą. Jednak warto zwrócić uwagę, w jaki sposób wspieramy je emocjonalnie. Ludziom łatwo przychodzi ocenianie i krytyka. W codziennym pędzie niełatwo nawet o czas dla drugiego człowieka. Natomiast zauważanie wysiłków i osiągnięć innych wymaga od nas często pokonania zazdrości i często także nieśmiałości. Dlaczego warto się na to zdobyć?

Nie zostawiajmy kobiet po porodzie samych z czarnymi myślami

Osoby ignorowane i karmione wyłącznie krytyką prędzej czy później doświadczają spadku nastroju i tracą wiarę w siebie. Nie inaczej jest w przypadku macierzyństwa (i ojcostwa!). Negatywne myśli pojawiające się, kiedy przez dłuższy czas nikt nie zauważa naszych wysiłków, potrzeb i trudności, mogą przyczynić się do wystąpienia stanów depresyjnych, spadku energii i huśtawek nastroju. Wystarczy, że przez większość dni towarzyszą nam myśli podobne do tych:

  • Nie wiem, czy robię wszystko tak, jak trzeba.
  • Jestem złą matką, bo chcę odpocząć.
  • Nikt się nie przejmuje moimi potrzebami.
  • Nie mogę sobie pozwolić na czas dla siebie.
  • Nikt nie dostrzega moich starań.
  • Nie jestem zadowolona z tego jak funkcjonuję, ale nie mogę tego zmienić.

Bez uważnego otoczenia, kobiety często zostają z tymi myślami same. Coraz bardziej utwierdzają się w tym, że te myśli są prawdziwe, bo nie słyszą ich zaprzeczenia od bliskich. Dodatkowo brak wsparcia powoduje zamykanie takich myśli w sobie. Warto otwierać się i rozmawiać o swoich uczuciach i potrzebach, choć może być to dla nas trudne, a nawet wstydliwe. Wtedy możemy uzyskać potrzebną nam pomoc i wsparcie

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Matka powinna radzić sobie sama?

Wsparcie po porodzie? Ale po co? Niestety w wielu domach nadal panuje przekonanie, że matka nie może narzekać na coś, co przecież jest wpisane w jej rolę. Mianowicie na trudy bycia matką – nieprzespane noce, obolałe brodawki, trudności w karmieniu, poczucie samotności itd. Oczywiście to wszystko związane jest z macierzyństwem. Nie znaczy to jednak, że nie można się z tym źle czuć. Czasami potrzebne jest wsparcie. Wysłuchanie, odrobina empatii i dostrzeganie w tych trudach po prostu kobiety, a nie zbywanie hasłem „nie masz co narzekać”.

Uwaga! Reklama do czytania

Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Książka o rozwoju dziecka 2-5 lat. Praktyczne rozwiązania na najczęstsze rodzicielskie wyzwania.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jak okazać wsparcie kobiecie po porodzie? Takie gesty nic nie kosztują

Potrzeba atencji jest czymś naturalnym. Tyczy się to nie tylko kobiet w okresie poporodowym, ale i mężczyzn. Choć to może brzmieć dzwinie, wsparcia po porodzie często potrzebuje też tata. Ojcowie często mają poczucie zejścia na drugi plan kiedy pojawia się dziecko. W jaki sposób możemy okazać drugiej osobie uznanie, którego potrzebuje?

  • wykazujmy zainteresowanie drugą osobą – zwyczajne pytanie „jak ci minął dzień?” może posłużyć jako wstęp do szerszej rozmowy o samopoczuciu, trudnościach i dobrych wydarzeniach, jakie spotkały kogoś tego dnia.
  • oferujmy swoją pomoc – nie zawsze ktoś nas o nią poprosi. To, że ktoś zaoferuje nam pomoc nawet w prostych zadaniach takich jak obowiązki domowe, które przecież mogłybyśmy wykonać same, potrafi zdziałać wiele dla naszej psychiki. Daje to nie tylko fizyczne odciążenie, ale i poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość, że mamy na kogo liczyć.
  • nie oceniajmy, nie krytykujmy – początki w nowej roli jako rodzica bywają trudne dla wszystkich. Łatwo jest wpaść w stan rozdrażnienia, a sprawy, które wcześniej wydawały nam się błahe, stają się czymś nie do przeskoczenia. Dlatego warto okazać wsparcie i zrozumienie zamiast kwestionować uczucia drugiej osoby.
  • komplementujmy i nawiązujmy kontakt fizyczny – życzenie komuś miłego dnia, chwalenie jego wyglądu, a nawet codzienne przytulanie potrafią dodać garści tej dodatkowej energii, której czasami tak rozpaczliwie potrzebujemy. 

Jeśli możemy wywołać uśmiech na twarzy partnera/partnerki, róbmy to jak najczęściej! Dawajmy kobietom uwagę i wsparcie po porodzie – one nie kosztują wiele, a mogą zmienić tak dużo.

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Karolina Bouhnouni

Psycholożka i niedoszła filozofka. Z zamiłowaniem wspiera tych planujących, wyczekujących i wychowujących dzieci. Swoje zainteresowania i działania zawodowe skupia wokół szeroko pojętej psychologii dziecka, psychologicznych aspektów ciąży oraz edukacji rodziców. Mama Klary, przyjaciółka i żona Kuby. Całkiem smacznie gotuje i stara się wprowadzać w życie zasady slow life.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.