Kategorie
Artykuł sponsorowany

Podziemne jeziora i solne komnaty – ekscytująca podróż po Kopalni Soli w Wieliczce

Wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce to okazja do poznania podziemnego świata górników i wielu wyjątkowych skarbów: solankowych jezior, solnych rzeźb czy unikatowych komnat. Warto wybrać się tam z całą rodziną, by zobaczyć Solilandię, zwiedzić Trasę Turystyczną lub Górniczą, skorzystać z tężni solankowej, a na koniec spędzić noc 125 metrów pod ziemią! Kopalnia soli to naprawdę niezwykłe miejsce.

Poszukiwacze skarbów, zgłoście się!

Trasa Turystyczna, położona na głębokości od 64 do 135 metrów pod ziemią, to prawdziwa uczta dla oczu i duszy podróżników. Na szlaku zobaczymy bowiem wyjątkowe podziemne jeziora solankowe, solne rzeźby, konstrukcje ciesielskie, zapierające dech w piersi komnaty i komory, a wśród nich kaplicę dedykowaną księżnej Kindze.

Poszukiwacze skarbów będą mieli do pokonania 3 kilometry krętych korytarzy i aż 800 schodów! Dobra wiadomość dla rodziców małych dzieci – maluchy do 4 roku życia maszerują zupełnie za darmo. W zwiedzaniu zawsze towarzyszy przewodnik, który opowiada historię tego fascynującego miejsca, a w podziemiach znajduje się karczma, gdzie można zjeść obiad i nabrać energii po pełnym wrażeń spacerze.

A gdyby tak zostać górnikiem?

Nasze dziecko lubi aktywnie spędzać czas i jest głodne wiedzy? Trasa Górnicza będzie dla niego idealna! Dzięki niej każdy może choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy górnik. 

Na starcie wszyscy młodzi adepci sztuki górniczej otrzymują kask, lampę oraz specjalny strój. Zwiedzanie rozpocznie się od zjazdu najstarszym w Wieliczce szybem dla robotników. Później każdemu ze śleprów (początkującemu górnikowi) zostanie przydzielony zawód wraz z zadaniem do wykonania. Będą oni: badać solne komory, mierzyć poziom stężenia metanu, wyszukiwać i transportować sól oraz wyznaczać drogę. Trasa ta przeznaczona jest dla dzieci od 10 roku życia. 

Dawno, dawno temu, w baśniowej krainie głęboko pod ziemią…

Odkrywanie Solilandii to szlak, który przypadnie do gustu szczególnie najmłodszym turystom. W podziemiach czekają na nich tajemniczy Skarbnik, skrzat soliludek oraz liczne zagadki i quiz. Na koniec każdy mały odkrywca otrzyma Dyplom Znawcy i Przyjaciela Solilandii. Ten szlak przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 5 lat.

Przenocuj 125 metrów pod ziemią

Spragnieni naprawdę niezapomnianych przeżyć mogą przenocować 125 metrów pod ziemią w komfortowym kompleksie w komorze Słowackiego. Dlaczego warto skorzystać z takiego noclegu? Panujący w kopalni mikroklimat doskonale wpływa na drogi oddechowe, a powietrze tam jest wolne od zanieczyszczeń i alergenów. Ale najważniejsze – tylko nieliczne grono najodważniejszych śmiałków może pochwalić się, że spało ponad 100 metrów pod ziemią!

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody. 

CHCESZ? KLIKNIJ!

Bilet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży oraz studentom do 25 roku życia – jego cena to 169 zł. Za bilet normalny zapłacimy 199 zł. Cena biletu (oprócz noclegu) zawiera także kolację ze śniadaniem oraz zwiedzanie Trasy Turystycznej. Taka atrakcja oferowana jest dla dorosłych i dzieci powyżej 4 roku życia, w każdy piątek i sobotę lipca oraz sierpnia. 

Spacer oczyszczający drogi oddechowe

Zwiedzanie tężni solankowej to wycieczka, która całej rodzinie wyjdzie na zdrowie. Taki spacer można uznać za przyjemną terapię wziewną, bowiem powstający tu solny aerozol swoim składem przypomina powietrze nadmorskie, przez co działa oczyszczająco na drogi oddechowe. Terapię wziewną stosuje się przy przewlekłych i nawracających chorobach dróg oddechowych, jak np.:

  • różne formy przewlekłego nieżytu nosa,
  • astma oskrzelowa i choroby alergiczne dróg oddechowych,
  • przewlekły stan zapalny zatok przynosowych,
  • przewlekły nieżyt gardła i trąbki słuchowej,
  • przewlekły nieżyt krtani,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli.

 Tężnia to 7500 m2 powierzchni, a także wznosząca się na 22 metry wieża widokowa, z której rozciąga się piękna panorama parku i górniczych szybów. Zwiedzanie tężni odbywa się bez przewodnika i powinno trwać ok. 30 minut. Dzieci do 4 roku życia spacerują po niej za darmo.

Przygotuj się do zwiedzania

Planując zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce, trzeba pamiętać o cieplejszym ubraniu (panuje tam temperatura między 17 a 18 stopni Celsjusza). A wybierając się na Trasę Górniczą, warto włożyć nieprzemakalne buty. 

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece Twojego dziecka

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Uwaga! Reklama do czytania

Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Książka o rozwoju dziecka 2-5 lat. Praktyczne rozwiązania na najczęstsze rodzicielskie wyzwania.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Bilety warto zakupić wcześniej online  na stronie Kopalni, chyba że posiadamy Kartę Dużej Rodziny – wtedy bezpośrednio w kasie otrzymamy 30% zniżki. Cennik biletów, harmonogram zwiedzania oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Kopalni -> https://www.kopalnia.pl

Kontakt:

Kopalnia Soli w Wieliczce

  • email – informacja@kopalnia.pl
  • telefon:  +48 12 278 73 02  lub +48 12 278 73 66
  • adres: Park Kingi 10, 32-020 Wieliczka
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.