Kategorie
Ciąża i narodziny Połóg

Połóg – jak długo trwa?

W czasie ciąży w ciele przyszłej mamy dochodzi do wielu zmian. Po porodzie organizm zaczyna powoli wracać do dawnej formy i adaptuje się do nowej sytuacji, związanej z opieką nad noworodkiem. Okres ten nazywany jest połogiem. Ile trwa i jak sobie z nim radzić?

Wiele kobiet uważa, że po czterdziestu tygodniach radosnego oczekiwania i kilku godzinach wyczerpującego porodu już nic nie jest w stanie ich zaskoczyć. Wtedy jednak do akcji wkraczają dolegliwości połogowe. Czego możemy się spodziewać?

Połóg – co to jest, ile trwa?

Połóg to okres intensywnej regeneracji organizmu po ciąży i porodzie. Nawet gdy ostatnie miesiące były dla nas wyjątkowo łaskawe, a poród przebiegł sprawnie i bezproblemowo, nasze ciało będzie potrzebowało czasu, by odpocząć i wrócić do pełni sił. Proces ten będzie trwał aż sześć tygodni, jednak najwięcej rewolucyjnych zmian dostrzeżemy najprawdopodobniej w pierwszym tygodniu po porodzie. Połóg po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu wygląda podobnie, choć w drugim przypadku – oprócz typowych dolegliwości, takich jak skurcze macicy i intensywne krwawienie z dróg rodnych – może występować również ból brzucha związany z gojeniem się powłok brzusznych.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Najczęstsze dolegliwości połogowe

Niezależnie od tego, czy poród odbył się drogami natury czy poprzez cesarskie cięcie, przygotujmy się na krwawienie z pochwy. Wydzielina ta nazywana jest odchodami połogowymi i zwykle przypomina miesiączkę, choć zdarza się, że może być bardziej obfita (zwłaszcza w pierwszym tygodniu po porodzie). Z każdym dniem jej ilość powinna być coraz mniejsza. Kolejną bardzo powszechną dolegliwością są poporodowe skurcze brzucha. Ich przyczyną jest obkurczanie i zmniejszanie się macicy, która w stosunkowo krótkim czasie musi diametralnie zmienić swoje rozmiary i wagę. Objawy te mogą być bardziej dokuczliwe podczas karmienia piersią – dochodzi wówczas do uwolnienia odpowiedzialnej za stymulację skurczów oksytocyny. W pierwszych tygodniach po porodzie drogami natury możemy również odczuwać ból krocza (nawet, jeśli nie zostało ono nacięte ani nie pękło), natomiast po cesarskim cięciu – ból rany pooperacyjnej.

Połóg – co może nas niepokoić?

Lista połogowych dolegliwości jest bardzo długa – warto się z nią zapoznać jeszcze przed porodem i odpowiednio się przygotować. Pamiętajmy również, że oprócz typowych objawów mogą wystąpić również niepokojące sygnały, które natychmiast powinny być skonsultowane z lekarzem. Zaliczyć możemy do nich bardzo intensywne krwawienie z dróg rodnych (zwłaszcza jeśli pojawia się jeszcze kilkanaście dni po porodzie) lub całkowity brak krwawienia, nieprzyjemny zapach odchodów połogowych, uporczywy ból brzucha lub krocza utrzymujący się dłużej niż kilka dni po porodzie, nudności i wymioty oraz gorączka. Nie bagatelizujmy również objawów psychicznych. To normalne, jeśli przez krótki czas po porodzie będą nam towarzyszyły wahania nastroju, euforia, trema czy uczucie przytłoczenia, ale niepokój, który uniemożliwia nam opiekę nad dzieckiem, jest już bardzo niepokojącym objawem. Może oznaczać początek depresji poporodowej, z którą żadna mama nigdy nie powinna pozostać sama.

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.