Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Polska dla małych i dużych odkrywców. Puzzle Mapa Polski od CzuCzu

Aby pokazać najmłodszym Polskę w atrakcyjny sposób, wystarczy spojrzeć na nią oczami dzieci oraz… dodać szczyptę inspiracji. Możemy wykorzystać puzzle z Mapą Polski

… czyli o tym, co oprócz niezwykłych zakątków naszego kraju możemy wspólnie odnaleźć.

Aby pokazać najmłodszym Polskę w atrakcyjny sposób, wystarczy spojrzeć na nią oczami dzieci oraz… dodać szczyptę inspiracji. Możemy wykorzystać puzzle z Mapą Polski. Każdy z nas ma takie miejsca, z którymi wiążą się niesamowite wspomnienia. Kto pamięta pierwsze spotkanie ze Smokiem Wawelskim? Albo tajemnicze komnaty malborskiego zamku? Cierpnie Wam skóra na myśl o Czarnej Damie ukazującej się na zamku w Janowcu? Zajadaliście się toruńskimi piernikami? To emocje, którymi warto podzielić się z dziećmi i pobudzać ich naturalną ciekawość. Wspólne odkrywanie Polski może stać się pasją, która pogłębi rodzinne relacje i zapewni kreatywne, pożyteczne spędzenie czasu.

mapa-polski

Odkryjmy… siebie!

Dzieci z wypiekami na twarzy słuchają historii z naszego dzieciństwa. Opowiedzmy na przykład o tym, jak spaliśmy pod namiotami na spływie kajakowym. Albo o tym, kiedy po raz pierwszy jedliśmy obwarzanka. Lub o tym, jak podczas organowego koncertu w oliwskiej katedrze ożyły figury aniołów! Takie wspomnienia są często zaskakujące dla naszych dzieci, i pokazują nas z zupełnie nieznanej dla nich strony. Opowiedzmy, co wzbudziło nas w zachwyt, co przestraszyło, lub jak spędzaliśmy beztroskie chwile z przyjaciółmi. Zapytajmy o to samo nasze dzieci – co jest dla nich najśmieszniejsze, najstraszniejsze, o czym marzą? Może mamy wspólne marzenia?

1

Przeżyjmy wspólną przygodę

Czeka na nas tuż za rogiem! Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jakie ciekawostki można znaleźć w najbliższym sąsiedztwie. Zapomniany pomnik, drzewo w dziwnym kształcie, opuszczony dworek czekają na odkrycie! Podczas spaceru róbmy zdjęcia, rysujmy mapy, chowajmy skarby, a potem wszystko wklejmy do albumu lub zeszytu. Możemy wkleić do niego także bilety wstępu czy pocztówki. Za jakiś czas – może być to za kilka miesięcy lub lat – taki Dziennik Odkrywcy sprawi nam nie lada frajdę! A może zobaczą go nasze wnuki?

2

Bawmy się razem!

Mapa daje nam mnóstwo inspiracji do wspólnych zabaw, a zabawa… to podstawa! Na pewno znajdziemy temat, który zainteresuje wszystkich członków rodziny. Pielęgnujmy go potem i kontynuujmy – będzie pomysłem na wspólne spędzanie czasu, który jest niezmiernie ważny w budowaniu naszej przyjaźni. Jeśli odkryjemy, że pasjonują nas zwierzęta – idźmy do zoo lub na wystawę. Jeśli rośliny – załóżmy razem zielnik lub posadźmy w doniczkach przeróżne zioła, które będziemy mogli potem dodać do posiłków.

Oto kilka pomysłów na inspirujące zabawy:

  • Zacznijmy od zwierząt. Każdy wybiera sobie jedno zwierzątko. Które? Nie można mówić! Trzeba je pokazać, a pozostali zgadują. Można wydawać odgłosy, poruszać się jak one, pokazywać charakterystyczne cechy.
  • Świetną sprawą są też zgadywanki o roślinach. Co kwitnie w maju, ma białe kwiaty i pięknie pachnie? Jak inaczej nazywa się krokus? Jaka kwiat ma „złotą głowę”? Co to jest smardz? Czy można zjeść kalinę?
  • Kto pierwszy… znajdzie miasto krasnali? Pokaże, gdzie leży fokarium? Policzy poznańskie koziołki? Wskaże gdzie uprawia się winogrona? Znajdzie bociana? Powie, co jest w Fojutowie? Możliwości takich zgadywanek jest wiele! Pamiętajmy aby dopasować poziom trudności do umiejętności dzieci, i zamieniajmy się rolami. Ciekawe, jak szybko odpowiemy na pytania!

3

Urządźmy sobie seans legend

Zadbajmy o atmosferę – przygotujmy smaczne przekąski, zapalmy świecie. Albo schowajmy się pod kocem z latarką! Takie chwile spędzone razem mają niesamowity klimat.  Weźmy pod lupę niesamowite osobistości. Niech się schowają uczennice Monster High i Potwór z Loch Ness. Mamy swoje czarownice, smoki, i duchy! Do wyboru mamy mnóstwo tematów; Białe i Czarne Damy, Łysą Górę, Diabła Borutę, Warszawską Syrenkę… Spróbujmy wyczarować też swoje własne opowieści! Tata jako pogromca smoka? Mama potężną czarnoksiężniczką? To jest dopiero historia!

4

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.