Kategorie
Ekowiadomości

Polskie nastolatki pod lupą – wyniki raportu HBSC

Wyniki badania mającego na celu zdobycie nowych informacji na temat zdrowia młodych ludzi i ich dobrego samopoczucia, a także ich zachowań w kontekście społecznym

Jak podaje Gazeta Wyborcza HBSC (projekt badawczy WHO, w którym od 1982 roku uczestniczą 43 kraje) tym razem postanowił zbadać zachowanie i zdrowie dzieci w wieku szkolnym. Badanie ma na celu zdobycie nowych informacji i pogłębienie dotychczasowej wiedzy na temat zdrowia młodych ludzi i ich dobrego samopoczucia, a także ich zachowań w kontekście społecznym.

Anonimowe ankiety wypełniają uczniowie w 43 krajach co cztery lata. W Polsce do badania przystąpiło ponad 6 tys. uczniów w wieku 11-18 lat. Dane zbiera i analizuje Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Oto podsumowanie odpowiedzi młodzieży pod kątem wybranych zagadnień:

  • 98 proc. uczniów ma komputer, który stał się gadżetem powszechnym, łatwo dostępnym. W 2014 r. ankieterzy chcą pytać np. o: książki w domu, dodatkowe płatne zajęcia pozalekcyjne, a także o posiadanie MP4.
  • Na pytanie: ”Ilu masz przyjaciół”, jeden z nastolatków odpowiedział, że nie ma konta na Facebooku, więc nie ma przyjaciół. Notorycznie powtarzały się natomiast odpowiedzi: 400, 500. Ok. 10 proc. 11-latków stwierdziło, że w ogóle nie ma przyjaciół.
  • Co robi młodzież podczas weekendów? Średnio 5 godzin dziennie gra w gry komputerowe.
  • Rodzice spędzają coraz mniej czasu z dziećmi. To fakt. Coraz rzadziej także wspólnie wyjeżdżają. 18 proc. 13-latków wcale nie jeździ na wakacje czy ferie, a 30 proc. raz w roku.
  • 11 proc. 15-latków pali papierosy codziennie. Zaskakuje fakt, że wśród palących zaczynają dominować dziewczęta.
  • Polskie nastolatki piją mniej alkoholu niż ich rówieśnicy zza granicy. Wśród polskich 15-latków po alkohol raz w tygodniu sięga 7 proc. Dla porównania: w Norwegii – 10 proc., na Ukrainie – 47 proc.
  • Prawie codziennie na bóle głowy skarży się prawie 9 proc. 15-latków, na codzienne bóle brzucha 10 proc. 11-latków. Co jest przyczyną złego samopoczucia? Dr Joanna Mazur, kierownik Zakładu Ochrony i Promocji Zdrowia IMiD, wyjaśnia, że problem tkwi w naszej kulturze: Polacy uwielbiają narzekać na zły stan zdrowia. Na Zachodzie prawie się nie narzeka na takie dolegliwości. Pod tym względem bliżej nam do Ukrainy, Rosji, Słowacji i Turcji.
  • Ok. 10 proc. badanych uczniów prawie codziennie jest rozdrażnionych lub ma zły humor. Ponad 10 proc. uczniów podstawówek ma trudności z zasypianiem.
  • Ponad połowa 13- i 15-latek nie akceptuje swojego wyglądu. Dziewczęta uważają, że są za grube, choć ich indeks BMI jest w normie.
  • Wzrasta liczba urazów i kontuzji u nastolatków, w których konieczna jest pomoc medyczna. Są to najczęściej złamania, zwichnięcia, naciągnięcia mięśni. W ciągu roku co piaty 11-latek musiał udać się do specjalisty. Kondycja fizyczna dzieci i młodzieży jest alarmująco słaba, a przyczyn można upatrywać w braku aktywności ruchowej.
  • 18 proc. 11-latków ma nadwagę, a otyłych jest 3 proc. Pod tym względem jesteśmy pośrodku badanych krajów. Najwięcej otyłych dzieci jest w USA, Kanadzie, Grecji i na Malcie, najmniej – w Szwajcarii, Norwegii i na Litwie.
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.