Tempo wzrastania dzieci karmionych wyłącznie piersią jest inne niż dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Jednak w Polsce za normę uznane zostało to drugie i siatki centylowe, które znajdziemy w książeczkach zdrowia dzieci, są stworzone na podstawie danych dotyczących w większości dzieci karmionych sztucznie. Zostały one opracowane w 1999 r. przez Iwonę Palczewską i Zofię Niedźwiecką na podstawie danych z badań przekrojowych, obejmujących ponad 6000 dzieci z Warszawy w wieku od 1. miesiąca życia do 18 lat.

Normy wzrastania według WHO
Normy wzrastania opracowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2006 r. na podstawie populacji dzieci karmionych wyłącznie piersią przez 4–6 miesięcy. Następnie matki rozszerzały dietę i nadal karmiły dzieci swoim mlekiem. Badaniem objęto 8840 dzieci do 5. roku życia na terenach zróżnicowanych geograficznie i etnicznie, w sześciu krajach świata (Brazylia, Ghana, Indie, Norwegia, Oman, Stany Zjednoczone). Wzięły w nim udział wyłącznie zdrowe dzieci, które miały optymalne warunki do rozwoju i odżywiania. Na podstawie zebranych danych opracowano siatki centylowe masy ciała i wysokości oraz wskaźnika masy ciała (BMI) dla dziewcząt i chłopców.
Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią
Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Badacze doszli do wniosku, że tempo wzrostu dzieci karmionych maminym mlekiem różniło się od tempa wzrostu dzieci karmionych mieszanką. Opracowano siatki centylowe dla dzieci karmionych naturalnie. Dzięki nim można precyzyjnie oceniać tempo wzrostu tych dzieci i uniknąć zbędnego dokarmiania oraz zaburzania laktacji. Jeśli karmimy dziecko własnym mlekiem, warto korzystać właśnie z tych siatek centylowych.


Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
3 odpowiedzi na “Polskie siatki centylowe nie są opracowane dla dzieci karmionych piersią”
Mógłby ktoś objaśnić jak z takiej siatki odczytywać dane? skoro mój syn ma 7 miesięcy i waży 9,100g i je już inne posiłki poza karmieniem piersią
… wejdź na stronę WHO. Tam są wszystkie siatki, tu tylko przykłady…
Dziękuję za tan artykuł! :-) W końcu będę mieć solidny argument w rozmowach nad wagą mojej 15 miesięcznej córeczki.
hm..ja inne siatki mam zupelnie