Kategorie
Ekowiadomości

5 najbardziej uzależniających produktów

Czy można uzależnić się od jedzenia? Oczywiście! W przypadku niektórych produktów już na starcie jesteśmy na przegranej pozycji, ponieważ ich skład chemiczny powoduje, że chce się ich jeść coraz więcej i więcej, dając nam głównie cukier i puste kalorie.

coca-cola

Oto 5 najbardziej uzależniających produktów:

  1. Czipsy i ciasteczka – to przede wszystkim źródło syropu glukozowo-fruktozowego, który działa na mózg podobnie do narkotyków! To ważny czynnik w globalnej epidemii otyłości. Jeśli mamy ochotę na czipsy lub ciasteczka, upieczmy te przekąski w domu. Więcej o syropie: Syrop glukozowo-fruktozowy, czyli słodki smak chorób.
  2. Napój gazowany z kofeiną – znów syrop glukozowo-fruktozowy oraz kofeina. To ogromna dawka chemii wywołująca w naszym organizmie nienaturalnie dużo energii. Napoje typu coca-cola uzależniają, ponieważ wywołują przypływ dobrego samopoczucia i energii. Często zapominamy, że w jednej szklance napoju gazowanego jest mnóstwo cukru. Wypicie kilku to zdecydowanie więcej niż zalecane spożycie w ciągu dnia. Alternatywy: woda kokosowa, wody na bazie naturalnych owoców. Więcej: Coca-cola nas usypia
  3. Biały chleb – zawiera bardzo dużo cukru, który jest dość wolno wchłaniany do krwiobiegu. Dlatego zaraz po zjedzeniu jednej kromki nie odczujemy przypływu energii i sięgamy po kolejną. Dlatego dobrym pomysłem jest przygotowywanie chleba w domu, na bazie zbóż. Pamiętajmy, że zboże to nie tylko pszenica, ale też quinoa, orkisz czy proso. Więcej: Rodzaje mąk. Jakie najlepiej stosować w kuchni naturalnej.
  4. Frytki – słone, tłuste, pełne węglowodanów. Dlatego frytki zostawmy tylko na specjalne okazje, za to polecamy raczej ziemniaki pieczone w piekarniku.
  5. Lody – te z supermarketu, zwykle ze składników mlecznych dość niskiej jakości, są przeładowane syropem glukozowo-fruktozowym. Łatwo zjeść ich więcej niż producent zaleca na opakowaniu. Łatwo i dość szybko można przygotować lody z sezonowych owoców. Więcej: 5 przepisów na lody.

Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “5 najbardziej uzależniających produktów”

każda z tych rzeczy kiedyś jadłam, w sensie nie nałogowo tylko od czasu do czasu i chyba jestem znów odporna na uzależnienie. Mój brat do tej pory wspomina, że jak dostawalśmy słodycze jako dzieci on zjadał wszystko na raz, a ja potrafiłam jedną tabliczkę czekolady mieć miesiąc i tylko go to wkurzało, bo nie mógł jej zjeść ;P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.