Kategorie
Niemowlę

Porady na temat żywienia dzieci rodem z PRL-u

Jeżeli porady twojej mamy na temat żywienia dzieci wydają ci się trochę przestarzałe, masz rację. Są przestarzałe! W ostatnich latach dokonał się ogromny postęp w dziedzinie wczesnego żywienia niemowląt. Ta nowo odkryta wiedza pomaga nam dokonywać lepszych wyborów dla naszych dzieci, ale wskazuje także, że podejście naszych rodziców było niekoniecznie najlepsze. Robili to, co według ówczesnych informacji było właściwe, ale obecnie wiele z tych zaleceń jest już nieaktualnych

Jeżeli porady twojej mamy na temat żywienia dzieci wydają ci się trochę przestarzałe, masz rację. Są przestarzałe! W ostatnich latach dokonał się ogromny postęp w dziedzinie wczesnego żywienia niemowląt. Ta nowo odkryta wiedza pomaga nam dokonywać lepszych wyborów dla naszych dzieci, ale wskazuje także, że podejście naszych rodziców było niekoniecznie najlepsze. Robili to, co według ówczesnych informacji było właściwe, ale obecnie wiele z tych zaleceń jest już nieaktualnych.

karmienie-niemowlat-w-PRL

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Mit 1. Mleko modyfikowane jest lepsze niż mleko matki

W latach 40. i 50. XX w. koncerny farmaceutyczne rozpoczęły na Zachodzie intensywną kampanię marketingową mleka modyfikowanego. Lekarze i konsumenci uwierzyli w hipotezę o wyższości mieszanek nad pokarmem mamy i karmienie piersią stało się dość rzadkim zjawiskiem. Dopiero w latach 70. XX w. pojawiła się przeciwna tendencja, głosząca korzyści wynikające z karmienia piersią.

Dziś wiemy, że karmienie piersią jest najlepszą formą żywienia niemowląt, ponieważ mleko mamy zawiera idealnie zbilansowane białka, tłuszcze i inne składniki, w tym przeciwciała i enzymy pomocne w trawieniu. Mieszanki zawierają zbyt wysoki dla dzieci poziom aluminium, ołowiu, manganu, kadmu, żelaza i białka.

Mit 2. Butelki i smoczki muszą być sterylizowane

Możesz wyrzucić sprzęt do sterylizacji butelek i w zaoszczędzonym czasie napić się herbaty – okazuje się, że nie jest to konieczne. Dawno temu, gdy o wiele bardziej prawdopodobne było, że w wodzie znajdą się szkodliwe bakterie, sterylizacja dziecięcych butelek była sprawą życia i śmierci. Obecnie wymycie ich w gorącej wodzie z dodatkiem środka myjącego wystarczy.

Niektórzy pracownicy służby zdrowia zalecają sterylizację butelek i smoczków przed pierwszym użyciem lub jeśli używasz wody ze studni – tak na wszelki wypadek. Nie jest to jednak niezbędne. Konieczne jest to tylko wtedy, gdy przypuszczasz, że woda w twoich wodociągach jest zanieczyszczona.

Mit 3. Wprowadzenie pokarmów stałych pomoże twojemu dziecku przespać całą noc

Jeśli twoja mama ciągle nalega, aby zagęścić dziecku mleko kaszką lub podać pokarmy stałe, bo dzięki temu będzie lepiej spało nocą, nie ciesz się zawczasu.

Wyniki dwóch badań opublikowanych w American Journal of Diseases of Childrenw późnych latach 80. XX w. udowodniły, że zagęszczenie mleka nie pomoże dziecku przespać więcej godzin. Pokarmów stałych absolutnie nie podawaj przed 4. miesiącem życia dziecka – nie tylko dlatego, że może to wręcz pogorszyć sen malucha, ponieważ jego niedojrzały układ pokarmowy może mieć problemy z trawieniem. Także dlatego, że może to spowodować wiele schorzeń w dorosłym życiu, z otyłością włącznie.

Mit 4. Dzieci powinny jeść zgodnie z harmonogramem karmienia

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii (APA) ścisłe harmonogramy karmienia powodowały m.in.: brak rozwoju dziecka (failure to thrive, FTT), odwodnienie, słabe przybieranie na wadze, zanik mleka w piersiach i przymusowe wczesne odstawienie od piersi. Zamiast tego APA zaleca karmienie dziecka na żądanie. Ponadto – szczęśliwy traf – takie karmienia sprawia, że twoje dziecko jest mądrzejsze! Badania przeprowadzone na Uniwersytetach w Essex i Oksfordzie dowiodły, że dzieci, które były karmione na żądanie – zarówno mlekiem mamy, jak i mieszanką – miały do 8. roku życia IQ średnio o pięć punktów wyższe od tych, które były karmione zgodnie z harmonogramem.

Mit 5. Soczki owocowe są dobre dla dzieci

Soki owocowe nie dają żadnych korzyści i powinno się ich unikać aż do ukończenia 1. roku życia. Znacznie lepiej, żeby dziecko zjadło cały owoc, zawierający zdrowe włókna, których nie ma w soku. Nawet niesłodzony sok zawiera cukry, które mogą powodować próchnicę – zwłaszcza jeśli jest podany w butelce. Jeśli zdecydujesz się poczęstować dziecko sokiem owocowym po skończeniu 12 miesięcy, rozcieńcz go z wodą i podaj w filiżance.

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Źródło: kidspot.com.au

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

7 odpowiedzi na “Porady na temat żywienia dzieci rodem z PRL-u”

Ładne zalecenie karmić MM na żądanie! Dziecko nie powinno jeść mieszanki częściej niż co 3 godziny, nawet jeśli jest głodne. Owszem nie muszę jej podać równo po 3 h jeśli jeszcze dziecko nie ma ochoty na jedzenie. Ale nie częściej.

Mleko modyfikowane to obciążenie dla małego brzuszka. Trawi się znacznie gorzej niż mleko mamy. I dłużej. Dziecko może być już głodne, ale nie strawiona mieszanka czy częściowo strawiona mieszanka zalega w brzuszku. Jak do tej mieszanki dolejemy nowej to może dziecko boleć brzuszek. Jeśli będziemy tak robić często – to może się skończyć schorzeniem jelit. Znajoma karmiła dziecko co godzinę 30 ml, nie przekraczała dawki ale karmiła za często, aż wylądowali w szpitalu. Oczywiście żadna różnica, jeśli podam mleko 2 48 min a nie dokładnie 3. Ja małemu dawałam herbatkę jeśli musiał jeść pomiędzy posiłkiem albo swoje odciągnięte mleko z piersi.

zgadzam się, też znam przypadek, że zbyt małe przerwy między jednym a drugim karmieniem MM spowodowały problemy z brzuszkiem, płacz itp. Wystarczyło, że wydłużono te przerwy u dziecka znajomej i było lepiej (rodzaju mleka nie zmieniono, więc to nie mleko było przyczyną problemów tylko zbyt częste karmienie mm). Oczywiście zgadzam się, że nie trzeba z zegarkiem w ręku odmierzać 3 godziny, ale też nie podawać co pół godziny. Poza tym nie każdy płacz dziecka oznacza głód.

Hej, czy ktos moze powiedziec cos wiecej o sterylizacji butelek? Jakie sa zalecenia co do tego? Mieszkam w UK. U nas zalecaja sterylizowanie i przy pierwszym dziecku tak robilam przez pierwsze 6 miesiecy. Jednak mam watpliwosci czy to bylo z korzyscia dla malucha. Butelki strasznie smierdzialy chlorem czy tez innym srodkiem, ktory byl w tabletkach. Wyrzucilam tamten sterylizator i postanowilam, ze przy drugim kupie sobie elektryczny. Jesli to jednak zupelnie zbedne, chetnie zaoszczedze 50 funtow.

ja mieszkam w Irlandii i sterylizowalam w sterylizatorze mikrofalowym. Bardzo polecam, butelki niczym nie smierdza, a taki sterylizator to cena ok. 20e, mozna znalezc na promocjach w Mothercare czy innych sklepach. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.