Kategorie
Polecamy

Prezent, który Twoje dziecko pokocha. Jak wybrać rolki dla juniora?

Okres wakacyjny to świetny moment na rozpoczęcie przygody z nową dyscypliną. Z pewnością jedną z najlepszych propozycji jest jazda na rolkach, które zapewnia najmłodszym mnóstwo korzyści. Będzie to również doskonały prezent z okazji Dnia Dziecka. Jak wybrać właściwe rolki dla swojej pociechy?

Jazda na rolkach to aktywność, którą uwielbiają wszystkie dzieci. Nie ma się czemu dziwić, w końcu zapewnia mnóstwo zabawy i wiele pozytywnych emocji. Pozwala na jazdę rekreacyjną, ale również rozwijanie większych prędkości czy naukę efektownych trików. Jednak na tym nie kończą się zalety tej dyscypliny. Jazda na rolkach angażuje i tym samym pomaga wzmocnić wiele partii mięśni – nóg, pośladków, a także brzucha i ramion. Umożliwia spalenie zbędnych kalorii, a w przypadku dzieci często pozbycie się nadmiaru energii. Rolki rozwijają również zmysł równowagi i trenują koordynację ruchową. To fantastyczny pomysł na sportowy prezent.

Nowoczesne rolki dla najmłodszych można znaleźć teraz w sklepie sportowym Sportano. To selekcja najlepszych modeli od czołowych producentów z całego świata, takich jak Roces, FILA, K2, Rollerblade czy Powerslide. Rolki dla dzieci w Sportano to produkty posiadające atesty i certyfikaty świadczące o bezpieczeństwie, spełniające również surową europejską normę EN71.

Rolki dla dzieci – jak wybrać?

Pierwszym czynnikiem, który należy uwzględnić podczas wyboru rolek dla dzieci jest typ płozy. A właściwie rodzaj materiału, z którego jest wykonana. W przypadku większości modeli rolek dla dzieci stosuje się wysokiej jakości aluminium lub kompozyt, co gwarantuje lekkość oraz trwałość na wiele sezonów. Umożliwia również precyzyjną jazdę przy zachowaniu wysokiego stopnia zwrotności. To z kolei przekłada się na szybkie przyswojenie właściwej techniki i postawy w czasie nauki.

Kolejną istotną kwestią przy wyborze rolek dla dzieci jest rodzaj kółek. Bezwzględnie należy unikać tych wykonanych w całości z plastiku. Wysokiej jakości kółka w rolkach dla dzieci muszą być wyprodukowane z poliuretanu, z dodatkiem specjalnej gumy dla zachowania odpowiedniego stopnia elastyczności. Warto wziąć pod uwagę także rozmiar i twardość kółek. Miękkie (74A-82A), o małej średnicy (40-50 mm) będą wskazane dla początkujących dzieci. Mają nieco słabsze przyspieszenie, ale znacznie lepiej amortyzują drgania, zapewniając większą wygodę podczas jazdy na nierównościach. Dla bardziej zaawansowanych juniorów można wybrać twardsze (89A-100A) i większe kółka (50-60 mm). Warto pamiętać, że kółka to element wymienny. Zawsze można zacząć od miękkich, a wraz z postępem sięgnąć po twardsze.

Na dynamikę jazdy wpływa także rodzaj łożyska. Im niższy parametr, tym jest ono wolniejsze, ale bardziej stabilne. W modelach dla dzieci stosuje się łożyska ABEC1 – ABEC3. Znów należy kierować się przede wszystkim poziomem umiejętności młodego sportowca.

Konstrukcja buta i dobór rozmiaru

Wysokiej jakości buty w rolkach dla dzieci wykonane są z lekkich i trwałych materiałów, np. mieszanki polipropylenu i włókna szklanego. Dzięki temu są wygodne, a jednocześnie odporne na otarcia. W tym momencie, podobnie jak w przypadku kółek, istotny jest stopień twardości. Miękkie buty w rolkach dla dzieci to duży komfort, twardsze zapewnią większy stopień kontroli. Jedne i drugie powinny być natomiast odpowiednio wyprofilowane, dzięki czemu zagwarantują wsparcie dla stopy juniora.

Pod uwagę warto wziąć także system mocowania. W rolkach dla dzieci pięta i kostka muszą być utrzymane w stabilnej pozycji, natomiast część na palce może uwzględniać nieco więcej swobody. Takie rozwiązanie zapewnia, że dziecko będzie przyjmować właściwą pozycję podczas jazdy i ochroni je przed kontuzjami. Wysokiej klasy rolki dla dzieci powinny być wyposażone w kilka rodzajów mocowania, np. część sznurowaną, rzep na kostce i klamry w górnej części buta.

W trakcie jazdy na rolkach stopa ma tendencję do lekkiego puchnięcia. Dlatego wybierając model dla dzieci należy sięgać po rozmiar większy niż w butach noszonych na co dzień. Oczywiście stopy dzieci cały czas rosną, ale dla rodziców wcale nie musi być to utrapieniem. Wystarczy postawić na model rolek dla najmłodszych z możliwością regulacji w zakresie nawet pięciu rozmiarów. Ich wybór jest naprawdę bogaty.

Niezbędne akcesoria dla młodej rolkarki i rolkarza

Wysokiej jakości rolki to oczywiście najważniejsza kwestia. Jednak odpowiedzialny rodzic nie może zapominać również o elementach wyposażenia, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo. Na początek należy wybrać wysokiej jakości kask do skatingu. Pozwoli znacznie zredukować ryzyko wstrząśnienia mózgu, chroniąc delikatną głowę dziecka w razie upadków czy stłuczeń. Nowoczesne kaski do skatingu wykonane są z wyjątkowo lekkich materiałów, będą praktycznie nieodczuwalne podczas jazdy. Do wyboru jest wiele modeli w różnych barwach i wzorach. Nie będzie zatem problemu, aby przekonać malucha do zakładania kasku na każdą wyprawę.

Warto sięgnąć także po ochraniacze na łokcie, kolana i nadgarstki. Dlaczego? Zwłaszcza podczas pierwszych kilometrów pokonywanych na nowych rolkach mogą pojawić się mniejsze i większe wywrotki. Wysokiej klasy ochraniacze sprawią, że będzie można wyjść z nich bez szwanku i ani jednego siniaka czy zadrapania. Wszystkie elementy wyposażenia, w tym kask, muszą posiadać certyfikat potwierdzający spełnianie normy EN 1078. To oznacza, że gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.