Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Program Rodzina 500+ – jak uporać się z formalnościami

Wiele osób, które po raz pierwszy składają wniosek o dofinansowanie wychowania swoich dzieci z programu 500+, obawia się związanych z tym formalności. Czy rzeczywiście należy się tego bać? Otóż nie! Złożenie wniosku o świadczenie 500+ jest bardzo proste.

Jak uniknąć zbędnych formalności przy wypełnianiu wniosku o 500+ – wniosku online

Wniosek o świadczenie 500+ można złożyć bezpośrednio w wyznaczonej przez Gminę placówce. W takim przypadku trzeba go jednak pobrać lub wydrukować i wypełnić pisemnie. Dodatkowo konieczne jest odczekanie na miejscu na swoją kolej. Oprócz tego, gdy popełni się błędy, może się zdarzyć, że zostaną one zauważone dopiero na etapie sprawdzania wniosku, już po jego złożeniu. Czy można tego wszystkiego uniknąć? Tak, składając wniosek o świadczenie 500+ elektronicznie. W tym celu warto skorzystać z bankowości elektronicznej. Obecnie niemal każdy bank oferuje w tym zakresie pomoc. Wystarczy zalogować się na swoje konto bankowe lub dokonać rejestracji w odpowiednim systemie bankowym. Zyska się wtedy dostęp do interaktywnego formularza. Jego wypełnienie jest bardzo proste, ponieważ na każdym kroku znajdują się podpowiedzi. Dodatkowo, gdy niektóre dane nie zostaną uzupełnione lub będą podane niepoprawnie, osoba wypełniająca wniosek zostanie o tym poinformowana i nie będzie mogła przejść do kolejnych kroków zanim nie dokona poprawek.

Uzyskanie informacji o przyznaniu świadczenia z 500+

Do tej pory informacja na temat tego, czy świadczenie 500+ zostało przyznane, przesyłana była za pomocą listu poleconego. Obecnie można się o tym dowiedzieć dwojako. Pierwszym sposobem jest udanie się do placówki Gminy, w której składało się wniosek, by uzyskać papierową wersję takiej informacji. Może być to jednak czasochłonne, dlatego warto skorzystać z opcji dostępnej przy elektronicznym składaniu wniosku. W formularzu wskazuje się tam swój adres e-mail. Gdy tylko decyzja zostanie podjęta, odpowiednia wiadomość przesyłana jest na skrzynkę elektroniczną zainteresowanej osoby. To znacznie prostsze rozwiązanie, które pozwala na uniknięcie zbędnych formalności, by uzyskać ważne informacje.

Do kiedy złożyć wniosek by zyskać pełne świadczenie na pierwsze dziecko?

Od 1 lipca 2019 r. wszyscy rodzice i opiekunowie dzieci mają prawo do świadczenie 500+ na pierwsze dziecko, bez względu na uzyskiwane aktualnie dochody. Aby nie stracić pieniędzy z tego tytułu, odpowiedni wniosek musi zostać złożony jednak do 30 września 2019 r. W innym przypadku nie uzyska się wyrównania za poprzednie miesiące (a więc nie tylko wrzesień, ale również lipiec i sierpień 2019 r.). Należy przy tym pamiętać, że wnioski o 500+ można składać elektronicznie już od 1 lipca 2019 r., natomiast te papierowe – dopiero od 1 sierpnia 2019 r., stąd też korzystanie z bankowości elektronicznej zapewnia szybsze uzyskanie świadczenia za pierwszy miesiąc.

Korzystanie z dobrodziejstw bankowości elektronicznej pozwala na uniknięcie zbędnych formalności w składaniu wniosku 500+ i zyskanie cennego czasu. To jednak nie wszystko. Wiele banków oferuje bowiem rodzicom lub opiekunom składającym wniosek o 500+ za ich pośrednictwem, także dodatkowe profity. Oprócz niższych opłat lub ich braku, przy prowadzeniu konta, są to bonusy pieniężne.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.