Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Czy prywatne przedszkole się opłaca?

Prywatne przedszkola stają się coraz popularniejsza alternatywą dla placówek publicznych, tym samym stając się pomysłem na biznes dla wielu osób. Czy jednak prywatne przedszkole się opłaca?

Lokal

Rozpoczęcie działalności w niemalże każdej branży wymaga sporych czasu i dużych nakładów finansowych. Nie inaczej jest w przypadku zakładania prywatnego przedszkola. Ze względu na specyfikę działalności, musimy wziąć pod uwagę szereg wymagań formalnych, które musimy spełnić, by móc prowadzić tego typu działalność. Przede wszystkim musimy działać zgodnie z Ustawą o systemie oświaty. Podstawą, by móc prowadzić przedszkole, jest uzyskanie wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego. Pierwszą kwestią, jaką powinniśmy się zająć chcąc prowadzić przedszkole i uzyskać wspomniany wpis do ewidencji, jest znalezienie odpowiedniego lokalu. Lokal ten musi spełniać wymagania określone przepisami budowlanymi, sanitarnymi i przeciwpożarowymi dotyczącymi obiektów, w których zbiorowo przebywają dzieci. Koszty zbudowania lokalu tego typu mogą być bardzo wysokiej dlatego częściej lokal jest wynajmowany lub własny. Takie lokale wymagają przystosowania zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami. Przykładowo lokal powinien mieć pomieszczenia o wysokości minimum 3 m lub specjalną, bardzo drogą, klimatyzację grawitacyjną. Dodatkowo dobrze, jeżeli do lokalu jest dobry dojazd, dysponuje on miejscami parkingowymi oraz ogrodem, w którym będą mogły bawić się dzieci.

Niuniuś i serce przedszkolaka

Przedszkole jest fajne, ale rozstanie z rodzicami bywa naprawdę trudne. Na szczęście mama zna magiczną sztuczkę, która za każdym razem koi serce Niuniusia. Jaką? Książka ze wspierającą historią i skryptem wzorcowej adaptacji, który wzmocni dzieci, rodziców i nauczycieli.

Wyposażenie

Przedszkole powinno być wyposażone w liczne zabawki i atrakcję dla dzieci oraz dobrze zaaranżowany plac zabaw. Wyposażenie przedszkola w atrakcje może być jednym z ważniejszych kryteriów, na podstawie którego rodzice będą wybierać placówkę. Musimy się postarać, by nie odbiegać od standardu konkurencji a najlepiej zaoferować coś, co pozwoli nam się pozytywnie wyróżnić. Niestety te elementy wyposażenia mogą okazać się sporym kosztem. Nie warto jednak na nich oszczędzać, gdyż mogą okazać się nasza przewagą konkurencyjną. Szybki kredyt może okazać się dobrym rozwiązaniem jeżeli zabraknie nam gotówki na tak ważny element przedszkola.

Kadra

Kolejną istotną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę szacując koszty prowadzenia przedszkola, jest zatrudnienie wykwalifikowanej kadry. To dzięki odpowiednio dobranym opiekunom możemy zdobyć zaufanie rodziców dzieci, które mogą stać się naszymi podopiecznymi. Musimy pamiętać również o etacie kucharki, która, o ile nie zdecydujemy się na catering, zajmie się przygotowaniem posiłków dla maluchów. Dodatkowo warto zauważyć, że przewagą prywatnych przedszkoli nad placówkami publicznymi często jest pakiet licznych zajęć dodatkowych. Mogą to być zajęcia muzyczne, taneczne czy językowe. Zapewnienie podopiecznym takiego wyboru zajęć wymaga zatrudnienia lub nawiązania współpracy biznesowej z kolejnymi nauczycielami, co również należy wliczyć w koszty.

Zatem czy prywatne przedszkole się opłaca? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To, czy nasze przedsięwzięcie będzie dla nas opłacalne, zależy od wielu czynników. O część możemy zadbać sami lecz część jest zdefiniowana przez rynek. Dlatego zanim podejmiemy decyzję, musimy dokładnie przeanalizować sytuację, potencjalne koszty, możliwą wysokość czesnego, które będziemy pobierać, konkurencję czy możliwości pozyskiwania dofinansowań z samorządu. W nagłych wypadkach, gdy zabraknie nam gotówki na wyposażenie przedszkola, warto wziąć pod uwagę szybki kredyt lub pożyczkę pozabankową.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.