Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Przygody w Raju – seria Moni Nilsson dla początkujących czytelników

Moni Nilsson, autorka bestsellerów o Tsatsiki-Tsatsiki Johanssonie, w kolejnej serii Przygody w Raju zwraca się do młodszego czytelnika. Tym razem bohaterami są siedmiolatkowie – Beza (tak naprawdę Juvetsi) i Zlatko (czyli Zlatan, od imienia sławnego piłkarza). Oboje zamieszkują typowe szwedzkie osiedle Raj, gdzie spotykają całą gamę interesujących osobowości, a więc: osiedlowy gang, starszych braci, z którymi ciężko jest się dogadać, bezdomnego czy staruszkę imigrantkę.

Szwedzka autorka bardzo konsekwentnie pisze o różnorodności, tolerancji, wolności, niestandardowej rodzinie i zderzeniu kultur. Sama wychowywana była we właśnie takiej atmosferze. Jej matka, Żydówka, która jeszcze jako dziecko przybyła podczas II wojny światowej do Szwecji, poślubiła szwedzkiego protestanta, co spotkało się z dużą dezaprobatą obu rodzin. Ta historia i wychowanie przez rodziców teoretycznie odległych kulturowo są obecne w każdej książce. Sama autorka tak mówi o swoim pisarstwie: Czytanie powinno być przygodą. Chcę rozbić wszelkie uprzedzenia. Chcę zainspirować dzieci i dorosłych, przekonać ich, by myśleli w nowy sposób.  W 2010 roku została uhonorowana prestiżową nagrodą  im. Astrid Lindgren (…) za unikatową i różnorodną twórczość, która z humorem, wrażliwością i głęboką powagą kierowana jest do szerokiego i ważnego kręgu czytelników.

W serii ukazały się cztery tytuły:

Najlepsi przyjaciele

najlepsi-przyjaciele

W pierwszej części Beza – dziewczynka o oczach błyszczących jak złoto – wprowadza się na osiedle Zlatka, który następnie zostaje jej najlepszym przyjacielem. Od tej pory życie chłopca nie polega już na samotnym spędzaniu czasu w piaskownicy ani udawaniu przed starszymi braćmi – Diegiem i Ronaldem – że interesuje go piłka nożna.

raj_1_najlepsi-przyjaciele

Najlepsi przyjaciele – 19,90

Anioły, ciastka i wypadające zęby

anioly

W drugiej części dowiadujemy się nieco więcej o Bezie – skąd pochodzi jej ksywka, dlaczego częściej mieszka z tatą niż z mamą. Zlatan i Beza podczas wyprawy po ciastka napotykają na swojej drodze gang Aniołów. Czy uda się im wyjść bez szwanku ze wszystkich tarapatów?

raj_2_anioly

Anioły, ciastka i wypadające zęby – 19,90

Noc duchów

noc-duchow

W trzecim tomie Zlatko nocuje u Bezy, ponieważ jej tata zostaje do późna w pracy. Oboje są zdenerwowani, więc wyobraźnia płata figle. Trzeba stawić czoło strachom i wspólnie przetrwać noc.

raj_3_noc-duchow

Noc duchów – 19,90

Najlepsze najgorsze urodziny

urodziny

W ostatniej książce z serii Beza kończy siedem lat. Na całym osiedlu Raj tylko ona nie ma roweru. Beza marzy o czerwonym jednośladzie i wspólnych wyprawach ze Zlatkiem. Dostanie wymarzony prezent, ale czy spełnione marzenia mają tylko same zalety?

raj_4_naj-naj-urodziny

Najlepsze najgorsze urodziny – 19,90

Książki z serii Przygody w Raju są dedykowane młodszym, ale już samodzielnym czytelnikom. Duże litery, niezbyt wiele tekstu na stronie, kolorowe ilustracje i wciągające przygody rówieśników zachęcają do lektury. Treść książki oraz ilustracje znanej szwedzkiej rysowniczki Elin Lindell tworzą spójną całość, która na pewno przypadnie do gustu małym odkrywcom, którzy wolą spędzać czas na podwórku, a nie przed telewizorem lub komputerem. Dzieci są tu motorem i mózgiem własnych działań, uczą się podejmować decyzje, popełniają błędy, wyciągają z nich wnioski, walczą z uprzedzeniami innych i własnym strachem. Książki opisują wielkie dylematy i przygody siedmiolatków, a Moni Nilsson tak dobrze wydobywa specyfikę tego czasu dzieciństwa przechodniego – z przedszkola do szkoły –  że czytając je dzieciom, sam dorosły czuje, jakby znowu miał siedem lat.

Główne zdjęcie przedstawia fragment ilustracji z kolejnego, piątego tomu, który jeszcze nie ukazał się w Polsce: Slatten, Kakan och tjuven.

Książki z serii Przygody w Raju są dostępne w Natuli.pl

Avatar photo

Autor/ka: Karolina Kowalczyk

Mama dwóch córek, żona jednego męża, wojowniczka o zdrowie fizyczne i psychiczne swojej rodziny. Humanistka, ateistka, gaduła i zwolenniczka terapii śmiechem (nawet przez łzy). Organizatorka, której marzeniem jest napisanie książki, otwarcie restauracji i przespanie ośmiu godzin.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.