fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| Przygotowanie piersi do karmienia – co robić (a czego nie)

Przygotowanie piersi do karmienia – co robić (a czego nie)

W przeszłości kobietom zalecano, aby pod koniec ciąży poddawały swoje piersi pewnym zabiegom, by przygotować je do karmienia. Radzono im hartowanie brodawek, „ćwiczenie” ich (lub zakładanie urządzeń zwanych muszlami laktacyjnymi), jeśli miały wklęsłe brodawki, albo odciąganie od czasu do czasu odrobiny mleka, aby udrożnić kanaliki mleczne. Wszystko to jest zupełnie niepotrzebne. W rzeczywistości piersi matki same z siebie doskonale przygotowują się do karmienia.

Pocieranie brodawek czy smarowanie ich silnie działającymi maściami może być szkodliwe, powodować ból i uszkadzać delikatną skórę. Do karmienia nie potrzebujesz twardych brodawek, a żadne kuracje czy kremy nie uchronią cię przed bólem – może tego dokonać jedynie poświęcenie uwagi technice ssania twojego dziecka.

Dobrym pomysłem pod koniec ciąży jest jednak niestosowanie do mycia piersi mydła lub czegokolwiek innego, co mogłoby mocno podrażnić skórę lub zamaskować twój naturalny zapach (na przykład perfumowanych kosmetyków do kąpieli).

Jak twoje ciało przygotowuje się do karmienia

Gdy tylko zachodzisz w ciążę, twój organizm zaczyna przygotowywać się do karmienia. Dla wielu kobiet wrażliwość piersi – powodowana zmianami w nich zachodzącymi – to pierwszy znak świadczący o tym, że dziecko jest w drodze. Oto co zachodzi w twoim ciele:

  • Poszerza się sieć naczyń krwionośnych docierających do twoich piersi, aby pomóc im w przygotowaniu się do produkcji pokarmu. Niektóre z tych naczyń mogą być widoczne pod skórą, co daje efekt „pajączków”.
  • Komórki produkujące mleko w twoich piersiach mnożą się w ogromnym tempie. Jeśli rodziłaś już wcześniej, niektóre z komórek powstałych w poprzedniej ciąży nadal tam będą, ale większość stanowić będzie całkiem nowy zestaw.
  • Dostrzeżesz stopniowe ciemnienie brodawek i otoczek (ciemnej skóry wokół brodawki), które dodatkowo staną się coraz wrażliwsze. Poza tym brodawki mogą też bardziej wystawać.
  • Być może zauważysz małe grudki na skórze wokół brodawek. To gruczoły zwane guzkami Montgomery’ego. Wytwarzają one tłuszcz, który utrzymuje skórę w czystości i nawilża ją, oraz nadaje ci wyjątkowy zapach, który pomoże dziecku w rozpoznaniu cię i uruchomi jego instynkt ssania.
  • Około 16. tygodnia ciąży twoje piersi rozpoczną produkcję siary – gęstego, lepkiego płynu przypominającego nieco miód. To skoncentrowane mleko. Może wyciekać lub tworzyć na powierzchni brodawek zaschniętą warstwę, możesz też być w stanie odrobinę wycisnąć. Możesz też w ogóle nie zauważyć jej pojawienia się.

Wyciskanie siary w ciąży może przydać się w nauce ręcznego odciągania – oraz dać ci pewność, że twoje piersi robią, co do nich należy (i że brodawki naprawdę mają na czubku otworki!) – nie jest to jednak konieczne i nie wpłynie na zdolność karmienia piersią. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy wiesz, że dziecko urodzi się przedwcześnie lub cierpisz na przykład na cukrzycę. W takim przypadku położna może zasugerować ci, abyś odciągała i mroziła siarę od około 36. tygodnia ciąży, na wypadek gdyby dziecko potrzebowało po urodzeniu dodatkowego pokarmu. Za każdym razem, gdy odciągasz siarę, zwiększa się jej produkcja, dlatego nie musisz się martwić, że zużyjesz cały jej zapas.

Fragment pochodzi z książki „Po prostu piersią” Gill Rapley i Tracey Murkett (mamania.pl)


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wychowanie
Jak nauczyć dziecko bezinteresownej pomocy innym?

odżywianie naturalne
6 przepisów na orzeźwiające napoje bez cukru

naturopatia
Mamy już dość komarów! 2 sprawdzone przepisy na płyny odstraszające

wychowanie
Korzystanie z urządzeń elektronicznych i ich wpływ na rozwój dziecka – Jesper Juul

naturopatia
Na czym polega holistyczne leczenie dzieci?

wywiady
“Kiedy o uczniu zaczniemy myśleć, jak o człowieku…”. Rozmowa z Anną Szulc

wychowanie
Chłopaki też płaczą. I to jest ok!

wychowanie
Samokontrola, elastyczność i pamięć – jak wspierać rozwój poznawczy dziecka?

wychowanie
Bezwarunkowa akceptacja to nie rozpieszczanie

wywiady
“Kocham Cię takim, jakim jesteś” może zmienić świat. Rozmowa z André Stern