Kategorie
Ekowiadomości

Rekrutacja do przedszkoli

Z początkiem marca rozpoczęła się rekrutacja dzieci do przedszkoli państwowych (publicznych) na rok 2012/2013.
Jeśli chcemy posłać dziecko do przedszkola, warto przygotować potrzebne dokumenty i wybrać odpowiednie miejsce

Z początkiem marca rozpoczęła się rekrutacja dzieci do przedszkoli państwowych (publicznych) na rok 2012/2013.
Jeśli chcemy posłać dziecko do przedszkola, warto przygotować potrzebne dokumenty i wybrać odpowiednie miejsce. Zapisywać można tradycyjnie albo przez stronę internetową wybranego przedszkola. Wystarczy wypełnić tam formularz, wydrukować, podpisać i zanieść do sekretariatu. Po wypełnieniu wniosku otrzymuje się numer PIN, dzięki któremu można sprawdzić, czy dziecko zostało przyjęte. W wielu przedszkolach liczy się kolejność zgłoszeń i tam na pewno warto stawić się jak najszybciej.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Rodzice pięciolatków mogą zdecydować czy będą one uczęszczać do przedszkola, czy do zerówki w budynku szkoły. Za dwa lata będą obowiązywać nowe przepisy, według których sześciolatki będą musiały uczęszczać do szkoły. Decyzja ta budzi wiele kontrowersji wśród rodziców. Korzyścią jest na pewno to, że w przedszkolach będzie więcej miejsc dla młodszych dzieci. Dzięki temu każde dziecko, które ukończyło 2,5 roku życia, potrafi samodzielnie jeść i nie używa pieluszek, będzie miało szansę zostać przyjęte do przedszkola.

Kryteria przyjmowania do przedszkola

O tym, czy dziecko zostanie przyjęte do danego przedszkola publicznego, decydują kryteria.
Przyjmowane są kolejno:

  • dziecko wychowywane przez jednego rodzica
  • dziecko, u rodzica którego stwierdzono umiarkowany stopień niepełnosprawności lub niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji
  • dziecko z rodziny zastępczej.

Podczas rekrutacji dodatkowo bierze się pod uwagę, czy jest to:

  • dziecko, którego rodzeństwo uczęszcza już do danego przedszkola
  • dziecko rodziców pracujących lub studiujących w systemie dziennym
  • przedszkole najbliższe miejscu zamieszkania
  • dziecko z rodziny, w której znajduje się inne dziecko z orzeczoną znaczną lub umiarkowaną niepełnosprawnością
  • przedszkole najbliższe miejsca pracy jednego z rodziców
  • dziecko z domu dziecka lub rodzinnego domu dziecka
  • dziecko zmieniające placówkę z powodu zmiany miejsca zamieszkania
  • rodzeństwo dziecka zmieniającego placówkę z powodu zmiany miejsca zamieszkania
  • dziecko chodzące wcześniej do żłobka.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jak przygotować się do pójścia do przedszkola?

Pójście do przedszkola to ważne wydarzenie dla dziecka. Decyzja o rozpoczęciu edukacji przedszkolnej dziecka jest często dla rodziców trudna. Towarzyszy im lęk przed rozstaniem, obawa o to, jak się dziecko zaadaptuje w grupie, poczucie winy. Zwłaszcza kiedy nie mają wsparcia bliskich lub gdy muszą wrócić do pracy. Są sposoby na to, by pomóc dziecku i sobie w adaptacji przedszkolnej. Przeczytaj: Dziecko idzie do przedszkola.
Warto przygotować się do niej odpowiednio wcześniej.

Przy wyborze przedszkola rodzice najczęściej biorą pod uwagę odległość od domu lub pracy, poziom warunków sanitarnych, przygotowanie kadry pedagogicznej, czy w przedszkolu są zajęcia dodatkowe, np. j. angielski i rytmika. Rzadziej zwraca się uwagę na to, jakimi metodami wychowawczymi będzie stymulowany rozwój dziecka, jakie dają mu one szanse i możliwości.
Dziecko należy do grupy, ale jest indywidualnością, dlatego warto zwrócić przede wszystkim uwagę na stosunek nauczycieli do wychowania dzieci, spędzania z nimi czasu, pracy i zabawy. Jak nauczyciele stymulują dzieci, interpretują emocje, nagradzają i karzą. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego warto spędzić w przedszkolu trochę czasu na tzw. zajęciach adaptacyjnych. Przy podejmowaniu decyzji niezastąpiona może okazać się wasza rodzicielska intuicja, która pomoże odpowiedzieć na pytanie: Czy to miejsce jest dobre dla mojego dziecka, czy będzie się tu czuło bezpieczne i szanowane?

Foto

Autor/ka: Marta Pletty

Familiolog - pracuje z dziećmi i dla dzieci. Interesuje się relacjami rodzinnymi. Konferansjer i pasjonatka ludzi. Studentka dziennikarstwa oraz redaktor serwisu Dziecisawazne.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.