Kategorie
Artykuł sponsorowany

Strider Sport – pierwszy rowerek twojego dziecka

Zdrowe, harmonijnie się rozwijające dziecko, to marzenie chyba każdego rodzica. Szukając coraz to nowych i lepszych rozwiązań, które mają pomóc malcowi w rozwoju, często zapominamy, że recepta jest bardzo prosta.

Po pierwsze ruch i zdrowa dieta!

Kreatywne zabawki, gry interaktywne czy zajęcia stymulujące sensorycznie nie zastąpią dwóch podstawowych kwestii – zbilansowanej diety i odpowiedniej dawki ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne. Niestety polskie dzieci są jedynymi z najszybciej tyjących w Europie. Z badań dietetyków z Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że otyłych chłopców jest 3%, czyli trzy razy więcej niż 40 lat temu, otyłych dziewczynek natomiast 11 razy więcej (skok z 0,3% do 3,5%).

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Alarmujący jest także poziom nadwagi – ma ją 20% chłopców i 15% dziewczynek w wieku szkolnym. Głównymi winowajcami są nieodpowiednie żywienie i brak ruchu. 30 lat temu większość dzieci po szkole bawiła się na podwórku. Dziś niestety dominującą aktywnością są gry komputerowe, oglądanie i… odrabianie zadań domowych.

Zdrowe nawyki buduje się w pierwszych latach życia

Badania dowodzą, że pierwsze 3 lata to czas, w którym kształtuje się „architektura” mózgu, w tym także nawyki i wzorce. W przypadku bardzo małych dzieci rozwój fizyczny i intelektualny są ze sobą nierozerwalnie połączone, a zapewnienie dziecku sporej dawki ruchu na co dzień z całą pewnością zaprocentuje w niedalekiej przyszłości.

Nieskrępowana aktywność fizyczna jest niezbędna do:

  • budowania odporności,
  • wzmacniania szkieletu i mięśni posturalnych ciała,
  • wzmacniania układu oddechowego (płuca) i krwionośnego (serce),
  • zapobiegania nadwadze i otyłości,
  • rozwijania umiejętności motorycznych: równowagi, koordynacji,
  • wspierania rozwoju poznawczego, w tym przede wszystkim koncentracji,
  • orientacji przestrzennej, świadomości swojego ciała,
  • budowania samooceny i poczucia sprawstwa,
  • prowadzenia higienicznego trybu życia,
  • efektywnego wypoczynku.

Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by od najmłodszych lat zarazić dziecko miłością do aktywności fizycznej.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Sport na dobry początek – rowerek biegowy

Nauka jazdy na rowerku biegowym to chyba jedna z pierwszych aktywności, którą może opanować dziecko, pod warunkiem, że sprawnie chodzi i biega. Pierwsze próby można podejmować już po pierwszych urodzinach malucha. Ta aktywność, ma niebywale korzystny wpływ na rozwój motoryczny i intelektualny dziecka, a poza tym daje wiele radości: „Jedna wielka korzyść to dobroczynny wpływ ruchu, wraz z ruchem rozwija się mózg dziecka. Ruchy naprzemienne pozwalają na budowanie połączeń między półkulami mózgowymi. A właśnie tak “opracowujemy” świat… Dwie półkule są zaangażowanie w percepcję świata, rozumienie tego, co nas otacza i co się z nami dzieje. Zdolność koordynacji obydwu części ciała jest procesem ośrodkowego układu nerwowego. Naprzemienne odpychanie się na biegowym rowerku dosłownie stymuluje powstawanie połączeń w mózgu. Rozwój ruchowy i poznawczy w tym wieku jest ściśle ze sobą związany.”  twierdzi Wojciech Kozłowski – fizjoterapeuta, instruktor sportu oraz ekspert w zakresie integracji sensorycznej i bilateralnej.

Do jazdy na rowerku biegowym niezbędna jest umiejętność naprzemiennego poruszania nóżkami. Dodatkowo dochodzi kwestia równowagi, a więc balansowania własnym ciałem. Choć dorosłym wydaje się to oczywiste, połączenie i skoordynowanie tych rzeczy to niebywały wysiłek dla dwulatka!

Rowerek biegowy jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż inne jeździki lub rowerki trójkołowe z pedałami, pchane przez rodzica. Przede wszystkim dlatego, że dają dziecku niezależność, przez co kształtują poczucie sprawczości i zachęcają do eksploracji otaczającego świata. Maluch jest w stanie sam, siłą własnych mięśni wprawić pojazd w ruch, dlatego że jest on wystarczająco lekki.

W rowerkach z pedałami dzieci w tym wieku najczęściej pozostają bierne – są po prostu pchane przez rodziców, gdyż po pierwsze zazwyczaj nie potrafią skoordynować pracy nóg, a po drugie najczęściej nie mają na to siły. Dodatkowo jazda na rowerku biegowym poprawia koordynację, siłę i wytrzymałość. Poza tym uczy oceny odległości, orientacji w przestrzeni (prawa i lewa strona) i schemacie własnego ciała oraz kształtuje prawidłowe reakcje równoważne, niezbędne później do jazdy na rowerze. No i przede wszystkim jest świetną zabawą!

Jaki rowerek wybrać?

Wybierając rowerek biegowy warto zwrócić uwagę na to, by był odpowiednio dobrany do wzrostu dziecka i jak najlżejszy. Dobrze, by rower mógł rosnąć wraz z dzieckiem, a zatem miał regulowane siodełko i kierownicę. Na początek malec powinien móc swobodnie dotykać nóżkami podłoża siedząc na rowerze (mogą one być nawet lekko ugięte). W pierwszych dniach nauki da to dziecku poczucie bezpieczeństwa, dopóki nie poczuje się stabilnie i nauczy koordynować ruch nóg i kierownicy. Warto również zwrócić uwagę na solidną jakość i wykonanie.

Doskonałym przykładem roweru, który rośnie razem z dzieckiem i wytrzyma próbę czasu, służąc jeszcze młodszemu rodzeństwu, są rowerki firmy Strider.

[reklama id=”66362″]

Model Strider Sport

  • Przeznaczony jest dla dzieci od 18 miesiąca aż do 5 roku życia!
  • Posiada kierownicę regulowaną w granicach 46-56 cm. Została zaprojektowana w taki sposób, by ułatwić kierowanie najmłodszym dzieciom (jest o 43% mniejsza niż standardowe).
  • Posiada dwa rozmiary sztycy i umożliwia regulację siodełka od 27 cm do 48 cm. Zaciski sztycy i kierownicy są tak przygotowane, by montaż i ewentualna regulacja były możliwe bez użycia klucza.
  • Waży zaledwie 2,9 kg i jest wyposażony w piankowe opony, które nie wymagają pompowania.
  • Posiada antypoślizgowy podnóżek, który ułatwia utrzymanie równowagi i sprzyja rozwijaniu umiejętności jazdy siłą rozpędu. Gdy dziecko opanuje już podstawy jazdy, można także dokupić hamulec nożny.
  • Do rowerka można dokupić różne akcesoria, które znacznie zwiększą jego funkcjonalność. Jednym z nich jest bujak, czyli specjalne płozy, które mogą zmienić rowerek w zabawkę do bujania, dzięki czemu dziecko może zacząć oswajać się ze sprzętem zanim zacznie realnie na nim jeździć. W takiej postaci rowerek może być użytkowany już po pierwszych urodzinach.
  • Kolejnym fantastycznym rozwiązaniem są płozy śniegowe, które zmieniają rowerek w… sanki i pozwalają na całoroczne użytkowanie!

Poza modelem Sport firma Strider produkuje także rowery biegowe dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, również dla osób o wyjątkowych potrzebach: Strider‘16 (dla dzieci w wieku 6-12 lat) oraz Strider’20 (od 13 roku życia).

Kupując rowerek, koniecznie należy pamiętać o kasku – prawdopodobieństwo upadku w przypadku małych dzieci jest bardzo duże. Nie warto ryzykować, nawet jeśli pozornie nie rozwijają one wielkiej prędkości. Kask pomaga zminimalizować ryzyko urazów głowy i chroni delikatne struktury mózgu. Wybór jest niezwykle szeroki – na pewno każdy mały rowerzysta wybierze coś dla siebie, by bezpiecznie doskonalić swoje umiejętności.

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.