fbpx
| Strider Sport – pierwszy rowerek twojego dziecka

Strider Sport – pierwszy rowerek twojego dziecka

Zdrowe, harmonijnie się rozwijające dziecko, to marzenie chyba każdego rodzica. Szukając coraz to nowych i lepszych rozwiązań, które mają pomóc malcowi w rozwoju, często zapominamy, że recepta jest bardzo prosta.

Po pierwsze ruch i zdrowa dieta!

Kreatywne zabawki, gry interaktywne czy zajęcia stymulujące sensorycznie nie zastąpią dwóch podstawowych kwestii – zbilansowanej diety i odpowiedniej dawki ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne. Niestety polskie dzieci są jedynymi z najszybciej tyjących w Europie. Z badań dietetyków z Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że otyłych chłopców jest 3%, czyli trzy razy więcej niż 40 lat temu, otyłych dziewczynek natomiast 11 razy więcej (skok z 0,3% do 3,5%).

Alarmujący jest także poziom nadwagi – ma ją 20% chłopców i 15% dziewczynek w wieku szkolnym. Głównymi winowajcami są nieodpowiednie żywienie i brak ruchu. 30 lat temu większość dzieci po szkole bawiła się na podwórku. Dziś niestety dominującą aktywnością są gry komputerowe, oglądanie i… odrabianie zadań domowych.

Zdrowe nawyki buduje się w pierwszych latach życia

Badania dowodzą, że pierwsze 3 lata to czas, w którym kształtuje się „architektura” mózgu, w tym także nawyki i wzorce. W przypadku bardzo małych dzieci rozwój fizyczny i intelektualny są ze sobą nierozerwalnie połączone, a zapewnienie dziecku sporej dawki ruchu na co dzień z całą pewnością zaprocentuje w niedalekiej przyszłości.

Nieskrępowana aktywność fizyczna jest niezbędna do:

 • budowania odporności,
 • wzmacniania szkieletu i mięśni posturalnych ciała,
 • wzmacniania układu oddechowego (płuca) i krwionośnego (serce),
 • zapobiegania nadwadze i otyłości,
 • rozwijania umiejętności motorycznych: równowagi, koordynacji,
 • wspierania rozwoju poznawczego, w tym przede wszystkim koncentracji,
 • orientacji przestrzennej, świadomości swojego ciała,
 • budowania samooceny i poczucia sprawstwa,
 • prowadzenia higienicznego trybu życia,
 • efektywnego wypoczynku.

Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by od najmłodszych lat zarazić dziecko miłością do aktywności fizycznej.

Sport na dobry początek – rowerek biegowy

Nauka jazdy na rowerku biegowym to chyba jedna z pierwszych aktywności, którą może opanować dziecko, pod warunkiem, że sprawnie chodzi i biega. Pierwsze próby można podejmować już po pierwszych urodzinach malucha. Ta aktywność, ma niebywale korzystny wpływ na rozwój motoryczny i intelektualny dziecka, a poza tym daje wiele radości: “Jedna wielka korzyść to dobroczynny wpływ ruchu, wraz z ruchem rozwija się mózg dziecka. Ruchy naprzemienne pozwalają na budowanie połączeń między półkulami mózgowymi. A właśnie tak “opracowujemy” świat… Dwie półkule są zaangażowanie w percepcję świata, rozumienie tego, co nas otacza i co się z nami dzieje. Zdolność koordynacji obydwu części ciała jest procesem ośrodkowego układu nerwowego. Naprzemienne odpychanie się na biegowym rowerku dosłownie stymuluje powstawanie połączeń w mózgu. Rozwój ruchowy i poznawczy w tym wieku jest ściśle ze sobą związany.”  twierdzi Wojciech Kozłowski – fizjoterapeuta, instruktor sportu oraz ekspert w zakresie integracji sensorycznej i bilateralnej.

Do jazdy na rowerku biegowym niezbędna jest umiejętność naprzemiennego poruszania nóżkami. Dodatkowo dochodzi kwestia równowagi, a więc balansowania własnym ciałem. Choć dorosłym wydaje się to oczywiste, połączenie i skoordynowanie tych rzeczy to niebywały wysiłek dla dwulatka!

Rowerek biegowy jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż inne jeździki lub rowerki trójkołowe z pedałami, pchane przez rodzica. Przede wszystkim dlatego, że dają dziecku niezależność, przez co kształtują poczucie sprawczości i zachęcają do eksploracji otaczającego świata. Maluch jest w stanie sam, siłą własnych mięśni wprawić pojazd w ruch, dlatego że jest on wystarczająco lekki.

W rowerkach z pedałami dzieci w tym wieku najczęściej pozostają bierne – są po prostu pchane przez rodziców, gdyż po pierwsze zazwyczaj nie potrafią skoordynować pracy nóg, a po drugie najczęściej nie mają na to siły. Dodatkowo jazda na rowerku biegowym poprawia koordynację, siłę i wytrzymałość. Poza tym uczy oceny odległości, orientacji w przestrzeni (prawa i lewa strona) i schemacie własnego ciała oraz kształtuje prawidłowe reakcje równoważne, niezbędne później do jazdy na rowerze. No i przede wszystkim jest świetną zabawą!

Jaki rowerek wybrać?

Wybierając rowerek biegowy warto zwrócić uwagę na to, by był odpowiednio dobrany do wzrostu dziecka i jak najlżejszy. Dobrze, by rower mógł rosnąć wraz z dzieckiem, a zatem miał regulowane siodełko i kierownicę. Na początek malec powinien móc swobodnie dotykać nóżkami podłoża siedząc na rowerze (mogą one być nawet lekko ugięte). W pierwszych dniach nauki da to dziecku poczucie bezpieczeństwa, dopóki nie poczuje się stabilnie i nauczy koordynować ruch nóg i kierownicy. Warto również zwrócić uwagę na solidną jakość i wykonanie.

Doskonałym przykładem roweru, który rośnie razem z dzieckiem i wytrzyma próbę czasu, służąc jeszcze młodszemu rodzeństwu, są rowerki firmy Strider.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
ROWEREK STRIDER SPORT 12

STRIDER 12 będący idealnym rozwiązaniem dla dzieci w wieku poniemowlęcym „rośnie” wraz z dzieckiem aż do 5 roku życia. Jest doskonałym sposobem na wczesną naukę jazdy.

Zobacz więcej

Model Strider Sport

 • Przeznaczony jest dla dzieci od 18 miesiąca aż do 5 roku życia!
 • Posiada kierownicę regulowaną w granicach 46-56 cm. Została zaprojektowana w taki sposób, by ułatwić kierowanie najmłodszym dzieciom (jest o 43% mniejsza niż standardowe).
 • Posiada dwa rozmiary sztycy i umożliwia regulację siodełka od 27 cm do 48 cm. Zaciski sztycy i kierownicy są tak przygotowane, by montaż i ewentualna regulacja były możliwe bez użycia klucza.
 • Waży zaledwie 2,9 kg i jest wyposażony w piankowe opony, które nie wymagają pompowania.
 • Posiada antypoślizgowy podnóżek, który ułatwia utrzymanie równowagi i sprzyja rozwijaniu umiejętności jazdy siłą rozpędu. Gdy dziecko opanuje już podstawy jazdy, można także dokupić hamulec nożny.
 • Do rowerka można dokupić różne akcesoria, które znacznie zwiększą jego funkcjonalność. Jednym z nich jest bujak, czyli specjalne płozy, które mogą zmienić rowerek w zabawkę do bujania, dzięki czemu dziecko może zacząć oswajać się ze sprzętem zanim zacznie realnie na nim jeździć. W takiej postaci rowerek może być użytkowany już po pierwszych urodzinach.
 • Kolejnym fantastycznym rozwiązaniem są płozy śniegowe, które zmieniają rowerek w… sanki i pozwalają na całoroczne użytkowanie!

Poza modelem Sport firma Strider produkuje także rowery biegowe dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, również dla osób o wyjątkowych potrzebach: Strider‘16 (dla dzieci w wieku 6-12 lat) oraz Strider’20 (od 13 roku życia).

Kupując rowerek, koniecznie należy pamiętać o kasku – prawdopodobieństwo upadku w przypadku małych dzieci jest bardzo duże. Nie warto ryzykować, nawet jeśli pozornie nie rozwijają one wielkiej prędkości. Kask pomaga zminimalizować ryzyko urazów głowy i chroni delikatne struktury mózgu. Wybór jest niezwykle szeroki – na pewno każdy mały rowerzysta wybierze coś dla siebie, by bezpiecznie doskonalić swoje umiejętności.


Ewa Krogulska

Redaktorka dziecisawazne.pl, psycholog, doula i certyfikowana promotorka karmienia piersią.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://www.facebook.com/ewakrogulskaonline/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wywiady
“W kontakcie z dziećmi wybieram uwagę i ciekawość”. Rozmowa z Anną Kasprzycką

edukacja alternatywna
6 mitów na temat nauki języków obcych

POLECAMY
Podziemne jeziora i solne komnaty – ekscytująca podróż po Kopalni Soli w Wieliczce

ciąża i poród
Narodziny oczami dziecka

wychowanie
Jak nauczyć dzieci przeżywać złość?

ciąża i poród
Dlaczego dotykamy brzucha ciężarnej bez pytania jej o zgodę?

POLECAMY
Dzieci lubią kiedy jest mięciutko i przytulnie. 5 inspiracji do dziecięcego pokoju od Yellow Tipi

karmienie piersią
Nie jesteś lepszą matką. Nie jesteś gorszą matką!

karmienie piersią
Jak mądrze wspierać mamy karmiące piersią?

wychowanie
Dzieci nie potrzebują idealnych rodziców