| “Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl i twórz jak wynalazca” – książka dla młodych konstruktorów i konstruktorek

“Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl i twórz jak wynalazca” – książka dla młodych konstruktorów i konstruktorek

“Rozwiń swoją wyobraźnię” to książka dla wszystkich młodych wynalazców, którzy majsterkują, rysują projekty, wycinają, szyją i rozbierają skomplikowane przedmioty, by poznać ich budowę. To także inspirująca opowieść o sile ludzkiego umysłu, który nie boi się płynąć pod prąd.

Autorką “Rozwiń swoją wyobraźnię” jest Temple Grandin, światowej sławy wynalazczyni i nauczycielka akademicka. Jej rzadko spotykana umiejętność myślenia obrazami wynika z zaburzeń ze spektrum autyzmu, które nie przeszkodziły jej jednak w zdobyciu tytułu profesora i opatentowaniu wielu maszyn własnego pomysłu. W książce opisuje, jak dziecięca ciekawość świata i odwaga w kreowaniu sprawiły, że osiągnęła tak niebywały sukces.

Świat potrzebuje ludzi, którzy myślą w różny sposób

Autyzm zdiagnozowano u małej Temple Grandin w latach pięćdziesiątych XX wieku, w czasie, kiedy wiedza na temat tego typu zaburzeń była raczej znikoma. Grandin po prostu nie zachowywała się tak, jak jej rówieśnicy – późno nauczyła się mówić, nie lubiła dotyku drugiego człowieka i ciągle rozpierała ją energia. Miała także wyjątkową wyobraźnię przestrzenną, co pomogło jej tworzyć pierwsze wynalazki.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
Rozwiń swoją wyobraźnię. Myśl i twórz jak wynalazca

Światowej sławy rzeczniczka osób z autyzmem, naukowczyni i wynalazczyni Temple Grandin napisała książkę pełną osobistych historii, wynalazków i faktów, która rozpali umysły i uskrzydli młodych wynalazców.

Zobacz więcej

Wiary we własne siły dodawał jej dziadek – John C. Puvers, konstruktor i współtwórca autopilota do samolotów – a także nauczyciele, którzy doradzali jej podczas zajęć technicznych. Niestety, jej pasja spotykała się także z niezrozumieniem, na przykład kiedy w szkole średniej dyrektor i psycholog kazali jej pozbyć się własnoręcznie zbudowanej maszyny do przytulania. Konstrukcja tego urządzenia oparta była na “poskromie” – maszynie do przytrzymywania bydła podczas szczepień. Grandin zaprojektowała ją, aby pomóc sobie podczas powtarzających się ataków paniki. Przez wiele lat udoskonalała projekt, a wyniki doświadczeń opisała w artykule naukowym o Uspokajających efektach głębokiego ucisku u pacjentów autystycznych, uczniów i zwierząt.

Wynalazki, które zmieniły świat

W książce, oprócz biografii samej autorki, młodzi ludzie znajdą także opisy wynalazków, które zrewolucjonizowały technikę (na przykład maszyny do pisania, maszyny do wytwarzania papieru czy telewizora) oraz humorystycznych anegdot, jak ta o patencie na ocieplaną mufkę na papier toaletowy czy pajacyka ze słodyczy.

Grandin udowadnia, że u źródeł powstawania nowych konstrukcji nie leży geniusz ale mieszanka prostych potrzeb, ciekawości i przypadku. Życiorysy wynalazców to historie sukcesów i porażek, skradzionych pomysłów oraz wielkich fortun. Każdy z nich to porządna dawka wiedzy i inspiracji do szukania własnej drogi, nawet w miejscach, w których inni widzą jedynie przeszkody.

Każde dziecko jest kreatywne

Dla młodych czytelników najciekawsze w książce będą jednak rzeczy, które mogą zrobić sami! Autorka w przystępny sposób opisuje jak skonstruować:

  • kalejdoskop
  • kryształową gwiazdkę śniegu
  • bombę wodną
  • pajacyka na sznurku lub marionetkę
  • studnię życzeń
  • teatrzyk lalek
  • łódkę
  • latawiec
  • samolot z papieru

…a także wiele innych prostych lub trudniejszych projektów. W sumie jest ich aż dwadzieścia pięć! Większość z nich dzieci z łatwością wykonają we własnych pokojach, przy użyciu łatwo dostępnych materiałów, inne zaś będą wymagały wsparcia dorosłych oraz odpowiednich narzędzi.

Tworzenie tych rzeczy od podstaw z pewnością niejedno dziecko pobudzi do działania, wyzwoli pokłady kreatywności i zachęci do testowania swoich pomysłów. Dodatkowo, dzięki tym prostym przepisom, w praktyce przekonają się, jak działają różne naukowe teorie – prawo Archimedesa, dźwignia, symetria promienista czy siła oporu.

Bądź otwarty!

“Rozwiń swoją wyobraźnię” to książka, która udowadnia, że tylko otwarte umysły mogą zmieniać świat. Uczy także tolerancji wobec odmienności, inspiruje do spojrzenia na rzeczywistość z zupełnie innej strony. To odkrywcza lektura, nie tylko dla dzieci w wieku szkolnym, ale także dla młodzieży i dorosłych. Warto więc czytać ją całą rodziną i wspólnie zaangażować się w realizację projektów. Kto wie, może właśnie radość ze skonstruowania papierowego samolotu rozpocznie karierę przyszłego naukowca?


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Czytaj na dziecisawazne.pl

wywiady
Instrukcja obsługi dziecka nie istnieje. Rozmowa z Joanną Dronką-Skrzypczak

karmienie piersią
Piersi – także (przede wszystkim) do karmienia dzieci!

wychowanie
Pozytywna dyscyplina – czy to w ogóle możliwe?

karmienie piersią
D-MER – kiedy karmienie piersią powoduje psychiczny ból

rodzina
Jak przekonać dziadków do Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy

edukacja alternatywna
Nauka języka obcego zwiększa rozmiar mózgu

niemowlę
Noszenie w chuście wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne rodzica

wychowanie
High Need Babies – wyjątkowe dzieci o wyjątkowych potrzebach

rodzina
15 pomysłów na zabawy sensoryczne

wychowanie
Niedaleko pada jabłko od jabłoni – jak to się dzieje, że dziedziczymy wzorce zachowań naszych rodziców?