Autorką “Rozwiń swoją wyobraźnię” jest Temple Grandin, światowej sławy wynalazczyni i nauczycielka akademicka. Jej rzadko spotykana umiejętność myślenia obrazami wynika z zaburzeń ze spektrum autyzmu, które nie przeszkodziły jej jednak w zdobyciu tytułu profesora i opatentowaniu wielu maszyn własnego pomysłu. W książce opisuje, jak dziecięca ciekawość świata i odwaga w kreowaniu sprawiły, że osiągnęła tak niebywały sukces.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Świat potrzebuje ludzi, którzy myślą w różny sposób
Autyzm zdiagnozowano u małej Temple Grandin w latach pięćdziesiątych XX wieku, w czasie, kiedy wiedza na temat tego typu zaburzeń była raczej znikoma. Grandin po prostu nie zachowywała się tak, jak jej rówieśnicy – późno nauczyła się mówić, nie lubiła dotyku drugiego człowieka i ciągle rozpierała ją energia. Miała także wyjątkową wyobraźnię przestrzenną, co pomogło jej tworzyć pierwsze wynalazki.
[reklama id=”71189″]
Wiary we własne siły dodawał jej dziadek – John C. Puvers, konstruktor i współtwórca autopilota do samolotów – a także nauczyciele, którzy doradzali jej podczas zajęć technicznych. Niestety, jej pasja spotykała się także z niezrozumieniem, na przykład kiedy w szkole średniej dyrektor i psycholog kazali jej pozbyć się własnoręcznie zbudowanej maszyny do przytulania. Konstrukcja tego urządzenia oparta była na “poskromie” – maszynie do przytrzymywania bydła podczas szczepień. Grandin zaprojektowała ją, aby pomóc sobie podczas powtarzających się ataków paniki. Przez wiele lat udoskonalała projekt, a wyniki doświadczeń opisała w artykule naukowym o Uspokajających efektach głębokiego ucisku u pacjentów autystycznych, uczniów i zwierząt.
Wynalazki, które zmieniły świat
W książce, oprócz biografii samej autorki, młodzi ludzie znajdą także opisy wynalazków, które zrewolucjonizowały technikę (na przykład maszyny do pisania, maszyny do wytwarzania papieru czy telewizora) oraz humorystycznych anegdot, jak ta o patencie na ocieplaną mufkę na papier toaletowy czy pajacyka ze słodyczy.
Grandin udowadnia, że u źródeł powstawania nowych konstrukcji nie leży geniusz ale mieszanka prostych potrzeb, ciekawości i przypadku. Życiorysy wynalazców to historie sukcesów i porażek, skradzionych pomysłów oraz wielkich fortun. Każdy z nich to porządna dawka wiedzy i inspiracji do szukania własnej drogi, nawet w miejscach, w których inni widzą jedynie przeszkody.
Każde dziecko jest kreatywne
Dla młodych czytelników najciekawsze w książce będą jednak rzeczy, które mogą zrobić sami! Autorka w przystępny sposób opisuje jak skonstruować:
- kalejdoskop
- kryształową gwiazdkę śniegu
- bombę wodną
- pajacyka na sznurku lub marionetkę
- studnię życzeń
- teatrzyk lalek
- łódkę
- latawiec
- samolot z papieru
Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
…a także wiele innych prostych lub trudniejszych projektów. W sumie jest ich aż dwadzieścia pięć! Większość z nich dzieci z łatwością wykonają we własnych pokojach, przy użyciu łatwo dostępnych materiałów, inne zaś będą wymagały wsparcia dorosłych oraz odpowiednich narzędzi.
Tworzenie tych rzeczy od podstaw z pewnością niejedno dziecko pobudzi do działania, wyzwoli pokłady kreatywności i zachęci do testowania swoich pomysłów. Dodatkowo, dzięki tym prostym przepisom, w praktyce przekonają się, jak działają różne naukowe teorie – prawo Archimedesa, dźwignia, symetria promienista czy siła oporu.
Bądź otwarty!
“Rozwiń swoją wyobraźnię” to książka, która udowadnia, że tylko otwarte umysły mogą zmieniać świat. Uczy także tolerancji wobec odmienności, inspiruje do spojrzenia na rzeczywistość z zupełnie innej strony. To odkrywcza lektura, nie tylko dla dzieci w wieku szkolnym, ale także dla młodzieży i dorosłych. Warto więc czytać ją całą rodziną i wspólnie zaangażować się w realizację projektów. Kto wie, może właśnie radość ze skonstruowania papierowego samolotu rozpocznie karierę przyszłego naukowca?