Kategorie
Wychowanie

Rywalizacja w sporcie. Co jest ważne?

W czasach zamierzchłych rywalizacja i jej zasady były na porządku dziennym. Istniał rycerski kodeks, zasady walki, a wręcz sztuka wojennych wypraw. Ale oprócz wiedzy i umiejętności wpajano dziecku również zasady Sztuki Rywalizacji i szacunek dla przeciwnika.

Z czasem zasady walki, z prostych i stawiających na umiejętności walki wprost, czyli twarzą twarz z przeciwnikiem, zaczynały przybierać formę pojedynków wielopłaszczyznowych, gdzie kontakt z przeciwnikiem nie był decydującym elementem walki – gdzie liczy się nie tylko umiejętność i odwaga, ale tez fortel, koalicje i sojusze. Rywalizacja coraz bardziej zaczęła oddalać się od kodeksu, wchodząc w fazę transformacji w formę bezpardonowej walki. Niestety, ten model rywalizacji zakorzenił się również w sporcie.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Nie dziwi fakt, że współcześnie rywalizacja sportowa kojarzy się z postawami kojarzonymi negatywnie, jak zaciekłość, bezwzględność, egoizm, agresja. Wpojono w nasze pokolenie, a my wpajamy w pokolenia naszych dzieci, konieczność wygrywania bez względu na poniesione koszty. Słyszą one, że: “Tylko zwycięzcy się liczą. Przegrani nie maja głosu. Wygrałeś, to jesteś kimś” – przykłady można by mnożyć. Gdzie tu rycerskie kodeksy i szacunek dla obu stron? Może warto powrócić do starego postrzegania rywalizacji i nadać jej znowu wymiar humanistyczny, a nie tylko siłowy? Po co zmieniać to, co ewoluowało? Po to, aby przywrócić rywalizacji godne miejsce i dać dzieciom dodatkowy oręż w życiu: poczucie własnej wartości. 

Rywalizacja w sporcie. Co jest ważne?

1. Szacunek do siebie i przeciwnika

Staraj się wygrać, ale zawsze miej szacunek do przeciwnika. On też włożył wiele trudu, aby dojść tu, gdzie ty – aby móc zmierzyć się z tobą. Doceniając jego osiągnięcia, doceniasz pracę i wysiłek, jaki włożył, doceniasz drugiego człowieka. Takie postrzeganie przeciwnika pozwoli naszemu dziecku na podchodzenie do rywalizacji jak do wymiany informacji i dzielenia się nimi, a więc czerpania zarówno z dawania, jak i z brania.

Uwaga! Reklama do czytania

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem.

Zobacz na natuli.pl

Pokażcie dziecku, że ważny jest fakt stanięcia do rywalizacji, nie jedynie sama rywalizacja. To, że młody człowiek zdecyduje się na wzięcie udziału w rywalizacji, to już jest jego zwycięstwo.

2. Walka o zwycięstwo, ale oparta na zasadach

Rywalizacja nie jest zła sama w sobie. Daje możliwość poznania samego siebie i skonfrontowania naszego wyobrażenia z rzeczywistością. Profity z rywalizacji możemy czerpać tylko wtedy, gdy przestrzegamy zasad potocznie zwanych “fair play”. Budują one nasz moralny kręgosłup i nie pozwalają na drogę na skróty, czyli nieuczciwa grę. Pokazanie dziecku, jak czerpać radość z rywalizacji, nie sięgając po nieuczciwe zagrywki czy łamanie zasad jest bezcenne. 

3. Umiejętność wygrywania – sztuka docenienia przeciwników

Sama wygrana daje satysfakcję, ale nie będzie pełna, jeśli nie pokażemy dziecku, że każdy, kto zmierzy się ze sobą i innymi, jest już wygrany, gdyż zdobył się na konfrontację. Należy docenić nie tylko efekt, ale tez wysiłek – dlatego docenienie osób, z którymi się rywalizowało, jest nieodłącznym elementem wygranej. Mądrej wygranej, bo dającej dziecku szerszą perspektywę.

4. Umiejętność przegrywania

Przegrywanie też jest sztuką. Na pewno nie łatwą, bo często niesie uczucia porażki, frustracji, żalu czy irytacji. Ważne, żeby dostrzec, nazwać i zaakceptować te emocje. Naszą rolą jest pokazanie, że przegrana to etap na drodze do celu. Przy tej okazji warto uświadomić dziecku, że każdy ma inne cele i warto koncentrować się na celach własnych. 

Autor/ka: Katarzyna Daniek

Euforycznie nastawiona do życia osoba z korporacyjnym bagażem doświadczeń. Admiratorka zmian w życiu niezależnie od wieku. Kobieta wskrzeszona, której misją jest udowadnianie każdemu, że warto żyć swoimi pasjami. Aktywna propagatorka Nordic Walking w różnych odsłonach. Właścicielka i założycielka firmy Euforja (euforja.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.