Kategorie
Ciąża Ciąża i narodziny

Skurcze Braxtona-Hicksa – jak je rozpoznać?

Skurcze Braxtona-Hicksa, nazywane również skurczami przepowiadającymi, są treningiem macicy przed zbliżającym się rozwiązaniem ciąży. Od którego tygodnia się pojawiają i jak je odróżnić od skurczów porodowych?

Skurcze Braxtona-Hicksa swoją nazwę zawdzięczają brytyjskiemu położnikowi, Johnowi Braxtonowi-Hicksowi, który w 1872 roku jako pierwszy odkrył i opisał skurcze przepowiadające.

Skurcze Braxtona-Hicksajak się je odczuwa? Ile trwają?

Najważniejszym zadaniem skurczów Braxtona-Hicksa jest przygotowanie mięśni macicy przed porodem. Skurcze zaczynają się zwykle około 20. tygodnia ciąży – początkowo nie są bolesne, jednak w ostatnich tygodniach ciąży często przybierają na sile, przez co mogą powodować dyskomfort. Odczuwane są jako napięcie macicy, rozpoczynające się w jej górnej części i zstępujące w dół. Są widoczne w zapisie KTG, trwają średnio 15-30 sekund, jednak zdarza się, że utrzymują się przez dwie minuty (a nawet dłużej). W czasie skurczu zmienia się również kształt brzucha – nagle staje się spiczasty lub pofałdowany. Co ciekawe, skurcze Braxtona-Hicksa to nie jedyny rodzaj skurczów przepowiadających, na który powinna przygotować się przyszła mama. Na tak wczesnym etapie ciąży często występują także nieskoordynowane skurcze Alvareza, których przyczyną jest rozciąganie się włókien macicy. Skurcze te jednak są bardzo rzadko odczuwalne i szybko mijają. Mają na tyle małą amplitudę, że nie wychwytuje ich zapis KTG.

Poród naturalny 
Karmienie piersią 
Jak zrozumieć małe dziecko 

Jak złagodzić skurcze Braxtona-Hicksa?

Skurcze Braxtona-Hicksa zwykle występują samoistnie, jednak można wyróżnić kilka czynników, które je wywołują. Należy do nich nadmierny wysiłek fizyczny, przepracowanie, zmęczenie, odwodnienie czy aktywność seksualna. Skurcze pojawiają się też częściej, gdy mamy pełny pęcherz lub dziecko jest szczególnie aktywne. Warto pamiętać, że istnieje kilka bezpiecznych metod złagodzenia tych dolegliwości. W pierwszej kolejności spróbujmy zmienić pozycję – jeśli stoimy, połóżmy się na chwilę, a jeśli siedzimy, zróbmy sobie krótki spacer. Odprężenie powinna nam też przynieść ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel lub masaż dolnego odcinka kręgosłupa. Zrelaksujmy się skoncentrujmy na spokojnym oddechu. Dzięki głębokim wdechom i długim wydechom rozluźnimy mięśnie macicy, a tym samym – zmniejszymy ból.

Skurcze przepowiadające a skurcze porodowe

Odróżnienie skurczów Braxtona-Hicksa od skurczów porodowych nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli to nasza pierwsza ciąża. Jeśli przybierają na sile i występują częściej niż cztery razy na godzinę, może to oznaczać, że poród właśnie się rozpoczął. Skurcze porodowe charakteryzują się również tym, że nie da się ich zatrzymać – nie wyciszy ich zmiana pozycji czy relaksująca kąpiel. Przerwy pomiędzy nimi są coraz krótsze, z każdym razem są mocniejsze i bardziej bolesne. Jeśli podejrzewamy, że tym razem nie mamy już do czynienia ze skurczami Braxtona-Hicksa, koniecznie pojedźmy do szpitala. Na miejscu zostanie wykonane badanie KTG, którego wynik ostatecznie potwierdzi, czy akcja porodowa faktycznie się rozpoczęła, czy będziemy musiały jeszcze na nią trochę poczekać. Nawet jeśli był to tylko fałszywy alarm, zrobiłyśmy sobie niezłą rozgrzewkę. Wkrótce do szpitala wrócimy znów.

Autor/ka: Sandra Habrych

Absolwentka filologii polskiej. Autorka, copywriterka SEO, redaktorka i korektorka. Zwolenniczka Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia bez Przemocy. Szczęśliwa żona Bartosza, spełniona mama Grzesia i Piotrusia. Od 2020 roku współpracuje z Wydawnictwem NATULI dzieci są ważne, z powodzeniem łącząc pracę zawodową z macierzyństwem. W wolnych chwilach maluje akwarelami, tańczy i żegluje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *