Kategorie
Ciąża Ciąża i narodziny

Badanie KTG – kiedy należy je wykonać?

Kardiotokografia jest jednym z najważniejszych badań wykonywanych u kobiet spodziewających się dziecka. Choć zwykle należy zgłosić się na nie w okolicach przewidywanego terminu porodu, warto wiedzieć, że w uzasadnionych przypadkach powinno być przeprowadzone wcześniej. Czym jest badanie KTG? Ile trwa i jak wygląda?

Pierwsze urządzenie służące do stałego monitorowania akcji serca płodu pojawiło się w 1957 roku. Od tej pory innowacyjny wynalazek Alana Bradfielda, Orvana Hessa i Edwarda Hona przeszedł szereg unowocześnień, by w końcu stać się niezbędnym elementem diagnostyki okołoporodowej. 

Badanie KTG – co to jest? Jak wygląda?

Badanie KTG, czyli kardiotokografia, jest najczęściej wybieraną metodą ciągłego monitorowania płodu. Polega ona na umieszczeniu na brzuchu rodzącej dwóch głowic – pierwsza z nich rejestruje pracę serca płodu (kardiografia), druga natomiast rejestruje długość i intensywność skurczów macicy (tokografia). Obie głowice mocowane są do brzucha za pomocą elastycznego pasa i podłączone do kardiotokografa, rejestrującego i analizującego przesyłane sygnały. Wynik w postaci wykresu zostaje zapisany na monitorze urządzenia i papierze rejestrującym. Do wykonania badania KTG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Tuż przed podłączeniem głowic przyszła mama powinna przyjąć wygodną pozycję leżącą, najlepiej na lewym boku, by nie uciskać żyły głównej dolnej. 

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Ile trwa kardiotokografia? Od kiedy jest wykonywana?

Pierwsze badanie KTG najczęściej wykonywane jest w okolicach 39. tygodnia ciąży, po czym należy je powtarzać co kilka dni aż do rozwiązania. Zwykle trwa pół godziny, choć w uzasadnionych przypadkach może trwać nawet dwa razy dłużej. Kardiotokografia, obok oceny rozwarcia szyjki macicy, jest również badaniem wykonywanym u większości kobiet, które zgłaszają się do szpitala ze skurczami porodowymi. Często powtarzane jest ono także podczas porodu, jednak zwykle nie trwa długo. Wszystko po to, by kobieta mogła swobodnie zmieniać pozycję, usiąść na worku sako czy oprzeć się o drabinkę. Warto również pamiętać o tym, że istnieją pewne wskazania do wykonania badania KTG wcześniej, nawet od 25. tygodnia ciąży. Należą do nich krwawienia z dróg rodnych, urazy brzucha, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, osłabienie lub wzmożenie ruchów dziecka, hipotrofia płodu, ciąża mnoga czy ciąża zagrożona.

Badanie KTG – jak interpretować wyniki?

Jednoczesne monitorowanie akcji serca płodu i czynności skurczowej macicy pozwala ocenić, jak dziecko radzi sobie z porodowym stresem i szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości. Przede wszystkim należy do nich tachykardia (przyspieszenie akcji serca dziecka, powyżej 160 uderzeń na minutę) i bradykardia (spowolnienie akcji serca dziecka, poniżej 110 uderzeń na minutę). Takie zapisy mogą – choć nie muszą – być konsekwencją poważnych problemów (zakażenia wewnątrzmacicznego lub niedotlenienia), dlatego zawsze powinny być zinterpretowane przez ginekologa. W razie potrzeby podejmie on odpowiednie działania.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!
Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.