Kategorie
Ekowiadomości

Smog może wywoływać objawy podobne do alergii

Naukowcy ze Śląska badają wpływ smogu na układ oddechowy dzieci. W badaniu wzięło udział ok. 250 dzieci w wieku szkolnym z Sosnowca. Okazało się, że od 70 do 85 proc. dzieci biorących udział w obserwacji miało niekorzystne objawy i dolegliwości, m.in.kaszel dzienny i nocny, duszność astmatyczną, świąd nosa i spojówek, świszczący oddech czy wyciek z nosa. Co ciekawe, objawy sygnalizujące problemy ze zdrowiem ujawniały się od jednego do trzech dni po narażeniu na miejski smog.

Nie bez znaczenia jest również stan pogody, który wpływa na stężenie i skład pyłów. Niekorzystne warunki meteorologiczne, szczególnie związane z wyżem, wzmagają szkodliwość i oddziaływanie zanieczyszczeń. Niższe stężenie smogu zwykle występuje podczas niżu, kiedy jest silny wiatr i opady deszczu lub śniegu.

Nie ma wątpliwości, że długotrwałe wdychanie pyłów i gazów znajdujących się w naszym otoczeniu znacząco przyczynia się do schorzeń układu oddechowego (jak astma, alergie, choroby płuc, kaszel, katar, bóle gardła), układu krążenia (miażdżyca, niewydolność serca) oraz układu nerwowego (choroby Alzheimera i Parkinsona).

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.