To nieprawda, że szczęśliwe dzieciństwo to nicnierobienie. Nawet małe dziecko nie znosi nudy i chętnie podejmuje ciekawe, dostosowane do jego możliwości działania i aktywności (np. ćwiczy sprawność chwytania, namiętnie wyrzucając z kojca czy wózka wszystkie dające się chwycić rzeczy). Rodzice wiedzą także, że w pierwszych latach po narodzinach kontynuowany jest proces tworzenia architektury mózgu – migracji komórek nerwowych, wytwarzania połączeń między nimi. W przyszłości od bogactwa tych połączeń będą uzależnione możliwości uczenia się dziecka. A im bardziej aktywny jest rozwijający się mózg, tym więcej takich połączeń wytwarza.
Sówka Mądra Główka w Natuli.pl
Sówka Mądra Główka to propozycja odpowiadająca na te potrzeby
To produkty edukacyjne, pobudzające ciekawość dziecka, podsuwające mu obiekty do uważnego obserwowania, przekształcania, wykorzystywania do różnych działań i czynności, po prostu do zabawy. A kilkuletnie dziecko najszybciej i najskuteczniej uczy się mimowolnie, właśnie w trakcie zabawy, nie myśląc o zdobywaniu wiedzy czy umiejętności. To się po prostu dzieje przy okazji, mimochodem. I takie efekty dają gry i zabawy z Mądrą Sową.
Dla najmłodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze trzymać niczego w dłoni, ale już potrafią śledzić przedmioty wzrokiem (dzieci 2–3-miesięczne) Sówka przewidziała świetne, konturowe rysunki, głównie czarno-białe, ale także w innych kontrastujących kolorach, pomagające małemu niemowlakowi wprawiać się w śledzeniu konturów przedmiotów.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Wszystkie produkty w tej serii są dobrej jakości, odporne na ślinienie i obgryzanie, oczywiście nietoksyczne i hipoalergiczne. I naprawdę śliczne! Dzieci z przyjemnością zajmują się nimi, przy okazji doskonaląc spostrzeganie, ćwicząc wyobraźnię, myślenie, poznając nowe słowa i łącząc je z rysunkami zwierząt, owoców czy przedmiotów z codziennych sytuacji. Mają także okazję usprawniać i ćwiczyć ruchy dłoni, osiągając coraz lepszą koordynację pracy zmysłów i mięśni. Przyda się w kolejnych okresach rozwojowych!
O grach – dla rodziców
Z grami i zabawami z serii Sowa Mądra Głowa spotkałam się po raz pierwszy przed siedmioma laty, kiedy od kilku miesięcy były już na rynku. Wywołały moje profesjonalne zainteresowanie, bo już w sklepie dostrzegłam ich możliwości w zakresie wspierania rozwoju dziecka – w placówkach przedszkolnych i szkolnych, gabinetach pedagogów, psychologów, logopedów. Wkrótce zaczęłam je kupować z myślą o prywatnym użytku – zabawach z wnukiem (w tej chwili już z dwójką wnucząt).
Wybierając zabawki zwracam uwagę na wiele ich aspektów – muszą umożliwiać dziecku dobrą, ale i mądrą zabawę, pobudzać je do wykonywania różnych czynności (odpadają w przedbiegach wszystkie te, gdzie dziecko ma być głównie biernym obserwatorem), mają angażować zmysły, umysł i mięśnie dziecka, a na dodatek wywoływać różne emocje i najlepiej mieć charakter społeczny, to znaczy wymagać bawienia się co najmniej w dwójkę. Oczywiście jeszcze muszą być spełnione moje wymagania dotyczące estetyki, solidności, bezpieczeństwa. Szybko zorientowałam się, że gry i zabawy serii Sowa Mądra Głowa spełniają wszystkie te kryteria z nawiązką. Oczywiście są wśród nich zupełnie genialne i po prostu dobre (choć to pewnie mocno subiektywna ocena), ale kiepskiej i nieudanej nie spotkałam.
Chyba najbardziej urzeka mnie, że bawiąc się z Mądrą Sową można nie tylko wspaniale spędzić czas na ciekawej dla dziecka i emocjonującej zabawie, ale jednocześnie stymulować jego rozwój niemal we wszystkich sferach (no, może poza budowaniem muskulatury – choć już sprawność dłoni to oczywiście bywa nieźle ćwiczona przez te gry). Czy to nie przesada oczekiwać takich efektów od zabawy? Dobrze wiemy, jakie wymagania stawia dziś przed człowiekiem rzeczywistość, dlatego już od najmłodszych lat rodzice starają się (oczywiście z umiarem, bez doprowadzania do przemęczenia) wyposażać swoje dzieci w umiejętności i kompetencje, dzięki którym łatwiej będą mogły sprostać napotykanym wymaganiom. Jednocześnie pamiętać musimy, że kilkuletnie dziecko najszybciej i najskuteczniej uczy się mimowolnie, w trakcie zabawy, nie myśląc o zdobywaniu wiedzy czy umiejętności. To się po prostu dzieje przy okazji, mimochodem. I takie właśnie efekty dają gry i zabawy z Mądrą Sową.
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem