Kategorie
Ekowiadomości

Spanie na lewym boku w ciąży – bezpieczniejsze dla dziecka

Leżenie w ciąży na lewym boku umożliwia lepszy dopływ krwi do płodu. W tej pozycji ciężka macica nie uciska nadmiernie odpowiednich naczyń krwionośnych matki

Każda kobieta, która była w ciąży, doskonale wie, jak trudno jest znaleźć odpowiednią pozycję do spania w tym wyjątkowym okresie. Problem ten szczególnie daje się we znaki, kiedy brzuszek jest już wyraźny, a dziecko staje się ruchliwe.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Badania opublikowane w British Medical Journal sugerują, że w zaawansowanym stadium ciąży najlepiej spać na lewym boku. Autorzy pracy dowodzą, że leżenie na lewym boku umożliwia lepszy dopływ krwi do płodu. W tej pozycji ciężka macica nie uciska nadmiernie odpowiednich naczyń krwionośnych matki.

Spanie na plecach lub na prawym boku podwaja ryzyko urodzenia martwego dziecka. Autorzy pracy zastrzegają przy tym, że nawet w przypadku uczestniczek badania, które nie spały na lewym boku, ryzyko to było bardzo niskie, gdyż wzrastało z ok. 2 martwych urodzeń na 1 tys. do ok. 4 na 1 tys. Do tak strasznych skutków dochodzi na szczęście bardzo rzadko! Lekarze wciąż prowadzą wiele badań, które odkryją przed nami tajemne związki pomiędzy pozycją snu w ciąży i jej ewentualnym wpływem na zdrowie dziecka i matki.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

„Wiele czynników zwiększa ryzyko urodzenia martwego dziecka, takich jak otyłość matki, starszy wiek, przynależność etniczna, wady wrodzone i stan łożyska” – wyjaśnia Daghni Rajasingam z Królewskiego Collegium Położników i Ginekologów w Londynie. Jednak w ok.30% przypadków przyczyna tego powikłania nie jest znana.

Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i być czujnym. Kobiety powinny zgłaszać się do swoich ginekologów lub położnych, zawsze wtedy, kiedy poczują się czymś zaniepokojone.

Źródło: kobieta.wp.pl
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.