Kategorie
wychowanie

Spanie z dzieckiem

Jeszcze niedawno lekarze i psycholodzy byli przeciwni wspólnemu spaniu z dzieckiem. Twierdzili, że nie jest to ani wychowawcze, ani higieniczne. Obecnie ich poglądy w tej sprawie wyraźnie się zmieniły. Dziś prawie wszyscy zgodnie twierdzą, że wspólne spanie przynosi wiele dobrego

Jeszcze niedawno lekarze i psycholodzy byli przeciwni wspólnemu spaniu z dzieckiem. Twierdzili, że nie jest to ani wychowawcze, ani higieniczne. Obecnie ich poglądy w tej sprawie wyraźnie się zmieniły. Dziś prawie wszyscy zgodnie twierdzą, że wspólne spanie przynosi wiele dobrego. Pozwala na – w miarę spokojny – sen mamy i przesypianie nocy przez dziecko, co sprawia, że oboje są spokojniejsi i zrelaksowani. Jeśli rodzice są zdrowi, nic także nie grozi zdrowiu malucha.

Seria Rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

Spanie z dzieckiem:

 • Razem zdrowiej
  Lekarze uważają, że wychowywanie dziecka w sterylnym środowisku odbiera mu odporność na infekcje. Dziś noworodki w szpitalach dostają ubranka przynoszone z domu i śpią z mamami.
 • Razem wygodniej
  Spanie z dzieckiem jest dobrym rozwiązaniem w czasie karmienia piersią. Głodnego malucha można nakarmić niemal przez sen, bez wstawania i rozbudzania jego i siebie.
 • Razem bezpieczniej
  Psycholodzy dodają również, że dzieci sypiające we wczesnym dzieciństwie razem z rodzicami mają rozwinięte poczucie bezpieczeństwa, są bardziej samodzielne i silniejsze psychicznie od rówieśników pozbawionych równie czułej opieki dorosłych.
 • Razem cieplej
  Wspólne łóżko to dobry sposób na nocne chłody. Małe dziecko jest bardzo wrażliwe na zimno i często komunikuje to nocnym płaczem. Gdy jest przytulone do ciała mamy, nie czuje chłodu i może spać spokojnie.

Wspólne spanie ma więc swoje zalety, ale dodajmy, że istnieją również jego ciemniejsze strony.

Razem ciaśniej
Niewiarygodne, jak wiele miejsca w łóżku potrafi zająć mały lokator. Dorośli muszą pogodzić się z tym, że dla nich pozostaje tylko wąski fragment materaca.
Jeśli materac jest wąski lub rodzice śpią niespokojnie, a co za tym idzie – obawiają się, że przez przypadek zrobią dziecku krzywdę – wtedy lepiej ustawić łóżeczko obok łóżka dorosłych. Maluch będzie na oku i jeśli się przebudzi z płaczem, zawsze można go uspokajająco pogłaskać czy przytulić.

Nie wszyscy Razem
Czasem decyzja o spaniu z dzieckiem jest równoznaczna z przeniesieniem się drugiej osoby (najczęściej taty) do innego pokoju. Ma to swoje złe strony – po pierwsze mężczyźnie może się ten pomysł nie podobać, po drugie może skomplikować najintymniejszą stronę życia rodziców.

Razem nie tylko z maluchem
Należy pamiętać o starszym dziecku. To nic, że już od dawna śpi we własnym łóżku. Narodziny młodszego rodzeństwa mogą nie być dla niego łatwe. Ono też może nagle zapragnąć, by było traktowane jak maluch. Nie lekceważmy tego, lepiej zaproponujmy mu np. wspólne drzemki w dzień lub jedną wybraną noc w tygodniu.

Spanie z dzieckiem nie jest wskazane, gdy:

 • wypiliście alkohol,
 • zażywacie leki nasenne,
 • macie dużą nadwagę,
 • jesteście chorzy,
 • śpicie bardzo niespokojnie.

Kiedy osobno?
Przenosiny do własnego łóżeczka można rozpocząć, gdy dziecko nie jest już karmione piersią, albo gdy ukończy trzeci, czwarty miesiąc życia i śpi dłużej bez budzenia się, a oddzielne łóżko nie będzie przyczyną stresu.

Foto

Autor/ka: Maria Tyczyńska

Pedagog specjalny, terapeuta w Ośrodku dla Dzieci z
Autyzmem Fundacji SYNAPSIS oraz Pierwszym Niepublicznym Przedszkolu Terapeutycznym Fundacji Synapsis, terapeuta Integracji Sensorycznej. Dumna mama trzech synów: 7-letniego Michała, 5-letniego Wojtka i 8-miesięcznego Pawełka.?

1 odpowiedź na “Spanie z dzieckiem”

Mało przekonywujące są te argumenty za tym, by dzielić łóżko również z dzieckiem. Po drugie, nie łatwo w 3-4 miesiącu życia przenieść nagle niemowlę do własnego łóżeczka, skoro od początku przyzwyczajaliśmy je do wspólnego spania. Dziecku te 3-4 miesiące życia wystarczą by zakorzenić nawyk, od którego ciężko dziecko oduczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *