Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Sposób na nudę? Zabawy paluszkowe

Zastanawiasz się, w jaki sposób bawić się z kilkumiesięcznym niemowlęciem, który jeszcze nie siedzi? Spędzanie wolnego czasu wcale nie musi ograniczać się do pokazywania zabawek czy kolorowych obrazków. Ciekawą propozycją są zabawy paluszkowe, które kryją w sobie ogromny potencjał.

Zabawy paluszkowe nie są żadną nowością. Wróć myślami do swojego dzieciństwa – pamiętasz, jak rodzice recytowali krótkie wierszyki o raku, kominiarzu czy sroczce? To właśnie są zabawy paluszkowe, które nie tylko pozwalają walczyć z nudą, ale także niosą za sobą znacznie więcej korzyści.

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Zabawy paluszkowe – idealne także dla noworodków

Z wprowadzeniem zabaw paluszkowych nie musisz czekać aż dziecko osiągnie wiek kilku miesięcy. Tego rodzaju zajęcia świetnie sprawdzą się także w przypadku noworodków. Wyliczanki i rymowanki zainicjowane przez rodzica, np. poprzez dotykanie paluszków noworodka, zwrócą uwagę każdego dziecka.

Zabawy paluszkowe – przykłady wyliczanek i rymowanek

Wyliczanki i rymowane wierszyki spełniające rolę zabaw paluszkowych znajdziesz w wielu książeczkach dedykowanych najmłodszym. Część z nich z pewnością znasz z własnego dzieciństwa – niektóre z nich mają co najmniej kilkadziesiąt lat.

  • Sroczka

Sroczka kaszę warzyła,
dzieci swoje karmiła.
Temu dała na łyżeczkę,
temu dała na miseczkę,
temu dała na talerzyk.
A temu nic nie dała i…
frrrr poleciała.

  • Idzie rak

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Idzie rak – nieborak.
Jak ugryzie, będzie znak.

  • Idzie kominiarz

Idzie kominiarz po drabinie.
Fiku-miku, jest w kominie.

  • Myszka

Myszka mała kota się bała.
Gdy go widziała, do dziury się schowała.

  • Pisze pani na maszynie

Pisze pani na maszynie:
A B C – przecinek.
A B C – przecinek.
A B C – kropeczka.

Książeczki kontrastowe NATULI

Pakiet: Zupa + Pranie + Spacer

Proste i zabawne książeczki kontrastowe, które stymulują rozwój i naturalną ciekawość dziecka.

Zabawy paluszkowe – bawią i rozwijają

Zabawy paluszkowe to nie tylko doskonały sposób na nudę i urozmaicenie wolnego czasu. Tego rodzaju rozrywka ma także walory edukacyjne.

Włączenie zabaw paluszkowych do codzienności pomaga rozwijać motorykę małą. Ruszanie palcami, głaskanie oraz wykonywanie innych czynności wspiera zdolności manualne. Dzięki temu maluch w przyszłości znacznie sprawniej będzie posługiwać się sztućcami, kredkami itp.

  • Przyswajanie słownictwa i nauka mowy

Kilkukrotne powtarzanie tych samych wierszyków sprawia, że dziecko przyswaja nowe słówka i jednocześnie uczy się mówić. Próbuje bowiem nie tylko naśladować ruchy rodzica, ale także wymawiane przez niego słowa.

  • Wsparcie skupienia

Niemowlęta i nieco starsze dzieci mają problem z koncentracją – trudno im skupić się dłuższą chwilę na jednej czynności. Zabawy paluszkowe zaciekawiają, dzięki czemu wspomagają zdolność koncentracji. Uwaga malucha skupia się na rodzicu – wymawianych przez niego słowach i wykonywanych ruchach.

Jeżeli nie masz pomysłu na ciekawe i wciągające zajęcie, wprowadź zabawy paluszkowe. Szybko przekonasz się, jak bardzo polubi je Twoje dziecko.

Uwaga! Reklama do czytania

Cudowne wierszyki, które przez zabawę wspierają rozwój językowy dzieci.


Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.