O biegunce u noworodka można mówić wówczas, gdy liczba wydalanych stolców jest większa niż do tej pory oraz gdy ich konsystencja jest luźna lub półluźna. Niekiedy kupki mogą być podbarwione krwią lub zawierać widoczną domieszkę śluzu. Często biegunce towarzyszą także objawy dodatkowe, takie jak apatia, osłabienie, podwyższona temperatura ciała, płaczliwość.

Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Jak radzić sobie z biegunką u noworodka?
Rozwolnienia nie można bagatelizować. W razie pojawienia się podejrzanych objawów biegunki u noworodka, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami. Dzięki temu uda się uniknąć odwodnienia.
- Odpowiednia ilość płynów
Noworodek bardzo szybko traci płyny, dlatego należy zadbać o ich szybkie uzupełnienie. Eksperci zalecają podawanie przegotowanej wody niskozmineralizowanej.
- Karmienie piersią i podawanie mleka modyfikowanego
Rozwolnienie u noworodka nie jest powodem do rezygnacji z karmienia piersią. Maluchom należy zapewnić stały dostęp do naturalnego pokarmu.
Jeżeli noworodek przyjmuje mleko modyfikowane, nie należy go odstawiać. Zaleca się, aby pokarm podawać znacznie częściej niż do tej pory.
- Elektrolity
Biegunka powoduje nie tylko utratę wody, ale również cennych pierwiastków, takich jak magnez, wapń, potas, sód. Dlatego istotną rolę odgrywa podawanie elektrolitów do picia. Specjalne płyny nawadniające można kupić w aptece – wcześniej jednak trzeba zasięgnąć opinii lekarza.
Czego unikać podczas biegunki?
Podczas występowania objawów biegunkowych należy pamiętać o kilku „zakazach”. Chodzi przede wszystkim o podawanie soków – także w formie rozcieńczonej.
Kiedy biegunka wymaga konsultacji lekarskiej?
Biegunka u noworodka nie wymaga zwykle konsultacji pediatrycznej. Do lekarza należy jednak zgłosić się wówczas, gdy:
- dochodzi do zaostrzenia objawów,
- rozwolnieniu towarzyszy gorączka,
- maluch wykazuje objawy odwodnienia,
- w stolcu widoczna jest domieszka krwi, ropy lub śluzu.
Pamiętaj, aby cały czas obserwować malucha. Stosując się do powyższych wskazówek, noworodek szybko powinien wrócić do pełni sił.

Niegrzeczne Książeczki
Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.