Kategorie
rzeczy dla dzieci

Najciekawsze miasta Chorwacji na wakacje

Chorwacja jako modny kierunek urlopowych wojaży funkcjonuje stosunkowo krótko, zaledwie od dwóch dekad, jednak tyle wystarczyło, by zdobyła sobie grono wiernych wielbicieli i stabilną pozycję na rynku turystycznym. Zobacz najpopularniejsze i najpiękniejsze miasta w Chorwacji.

Zagrzeb

Stolica i i jednocześnie największe miasto w Chorwacji, jednak brak bliskości morza nie czyni go atrakcyjnym w oczach turystów, jak na to zasługuje. Doceniają go miłośnicy wszechobecnych w Chorwacji zabytków i pieszych wędrówek po górach. Atrakcją Zagrzebia jest Parki Prirode Medvienica, a zwłaszcza jaskinia Veternica, której główny korytarz ciągnie się na ponad dwa i pół kilometra. Zagrzeb jest wyraźnie podzielony na Górne i Dolne Miasto, przy czym Górne to dwie najstarsze dzielnice, a więc zabytki pamiętające okres średniowiecza, Dolne zaś to nowoczesne dzielnice biznesowe i finansowe ze współczesną architekturą. W południowej części miasta znajdziemy prawdziwe sztuczne jezioro, w którym jak najbardziej możemy się wykąpać. Jest tam też tor wioślarski.

Split

Drugie pod względem wielkości, ale na pewno nie uroku, miasto w Chorwacji. Trudno ocenić, czy większym magnesem jest niezwykłe nagromadzenie zabytków (niemal na każdym kroku czuć oddech historii), czy też szczególnie uwielbiany przez żeglarzy port morski.

Seria Rodzicielska

Jak zrozumieć się w rodzinie

Mniej kłótni i stresów, lepsza komunikacja z dzieckiem i partnerem, większe zrozumienie i wyrozumiałość oraz poszanowanie wzajemnych potrzeb. To możliwe! Dzięki tej książce dowiesz się jak.


Jednak to pozostałości pałacu cesarza Doklecjana uznawane są za największą atrakcję Splitu. Pałac był tak ogromny, że wielkością dorównywał dzisiejszej Starówce, sporo murów zabudowano nowymi budynkami i nie są widoczne, a niegdysiejsze komnaty i korytarze letniej rezydencji to dziś… uliczki i place. Spacerując po uliczkach Starówki w Splicie, bez przesady można powiedzieć, że chadza się po zabytkowym pałacu pod gołym niebem.

Split oferuje więcej zabytków architektury i sztuki, to prawdziwa gratka dla koneserów.

Dubrownik

Pierwszy i najważniejszy w Chorwacji, miejscowa „Perła Adriatyku”, miasto, które nigdy nie zasypia.

Na szczególną uwagę zasługują mury obronne, które przez wieki doskonale pełniły swoją funkcję. Najeźdźcom nigdy nie udało się podbić Dubrowniku. Wewnątrz murów znajduje się średniowieczny zespół miejski. Jeśli zdecydujemy się wejść za mury, możemy liczyć na mentalną podróż w czasie, bowiem po Starym Mieście nie mogą poruszać się samochody. Byłoby to bardzo uciążliwe w wąskich i krętych uliczkach, które zostały stworzone z myślą o ruchu pieszym i konnym.

Dubrownik to nie tylko zabytki, stare kościoły, klasztory czy pałac Sponza. To także najstarsza w Europie apteka, działająca od 1317 roku.

Pula

Miasto na południowym krańcu półwyspu Istria może pochwalić się wyjątkowo dużą ilością zabytków pamiętających czasy starożytnego Rzymu, bowiem w przeszłości było to jedno z kilku ważnych nad Adriatykiem miast rzymskich. Za najbardziej okazały zabytek uchodzi wzniesiony w I w n.e. amfiteatr. Niegdyś odbywały się tu pokazy walk gladiatorów i dzikich zwierząt.

Kiedy szkoła jest problemem
Samoregulacja w szkole
Jak mówić, żeby dzieci się uczyły

Dziś Pula to miasto portowe i o tym nie można zapomnieć, to właśnie w pobliżu portu i mariny znajdują się najważniejsze atrakcje turystyczne, zarówno zabytkowe kościoły i monumentalne budowle, jak i sklepy, kawiarnie i puby. W Puli nie uświadczymy czegoś takiego jak plaża miejska, nadbrzeże zajęte jest przez port. Jednak we wschodniej części miasta jest sporo kamienistych zatoczek z dostępem do morza.

Makarska

Miasto, które nie oferuje praktycznie niczego poza malowniczymi plażami, lazurowym morzem i położonymi nieopodal górami Bivoko. Dwa porośnięte bujną i egzotyczną roślinnością bulwary skupiają ludzi spragnionych rozrywki i relaksu. Praktycznie nie ma tu co zwiedzać, ostała się jedynie niewielka, ale bardzo wdzięczna Starówka. I właśnie dlatego Makarską tak bardzo cenią turyści, którzy na urlopie marzą tylko o tym, by mieć czas dla siebie. Tu znajdą go pod dostatkiem. Błogi spokój na długich plażach, leniwe spacery brzegiem morza, wycieczki rowerem wodnym – akurat tyle, by się nie nudzić, ale i by się za mocno nie zmęczyć. Słońce, kolorowe drinki, romantyczne zachody słońca – taka właśnie jest Makarska.

Chorwacja jest krajem bardzo otwartym dla turystów. Do tego stopnia, że oferuje noclegi o różnej klasie i cenie – tu naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Od pojedynczego pokoju, przez niewielką kawalerkę na obrzeżach miasta, luksusowy apartament w prywatnym pensjonacie lub hotelu aż do domów wynajmowanych turystom w całości. Za stosunkowo niewygórowaną cenę można mieszkać naprawdę po królewsku. Sporo osób podróżuje do Chorwacji całkowicie „w ciemno”, licząc, że wynajmą coś na miejscu. Jeśli jednak nie lubimy tego rodzaju dreszczyku emocji, ratunkiem może być portal hotele.itaka.pl, gdzie bez problemu dokonamy rezerwacji z wyprzedzeniem. Dla samego zwiedzania warto zainteresować się ofertami wycieczek objazdowych po Chorwacji z Biurem Podróży ITAKA.

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *