Kategorie
rzeczy dla dzieci

Sposoby na szybkie sprzątanie łazienki

Wielu osobom sprzątanie łazienki spędza sen z powiek. Nic dziwnego – ciężkie do wyczyszczenia zakamarki, nieprzyjemne zapachy to tylko kilka z trudności. Warto wiedzieć, jak łatwo zaoszczędzić czas podczas sprzątania łazienki.

Z artykułu dowiesz się:

 • jaką kolejność sprzątania przyjąć, aby wszystkie czynności wykonać szybko,
 • jak zadbać o łazienkę domowymi sposobami,
 • czym czyścić toaletę i wannę, prysznic, lustro czy baterie,
 • jak poradzić sobie z myciem płytek łazienkowych bez chemii.

Odpowiednia kolejność sprzątania

Dużo szybciej ogarniesz swoją łazienkę, jeśli ustalisz najlepszą dla ciebie kolejność sprzątania.

Oto nasza propozycja, jak może wyglądać:

 1. Wlej do toalety odpowiedni środek i zostaw go na kilkanaście minut.
 2. Spryskaj wannę lub brodzik, drzwi prysznicowe i umywalkę płynem, którego zawsze używasz.
 3. W tym czasie wrzuć chodniczek do pralki i nastaw pranie.
 4. Przetrzyj lustra.
 5. Umyj toaletę.
 6. Umyj prysznic lub wannę i umywalkę.
 7. Zmyj podłogi na mokro.

Zaoszczędzisz dużo czasu, jeśli właśnie tak będziesz postępować.

Szybkie sprzątanie łazienki w stylu eko

Agresywne środki do sprzątania, które mamy dostępne w sklepach, szybko radzą sobie z brudem w łazience. Nie wszyscy jednak chcą z nich korzystać, zwłaszcza osoby z wrażliwą skórą. Jak więc sprzątać szybko, dokładnie i jednocześnie bezpiecznie?

Pamiętaj przede wszystkim, że ocet, sok z cytryny i soda oczyszczona to twoi najlepsi przyjaciele, którzy pomogą ci uporać się z wszelkimi zabrudzeniami. Jeśli lubisz, kiedy środki czystości pachną, zaopatrz się również w ulubiony olejek eteryczny. Takie sprzątanie domowymi środkami czystości wymaga poświęcenia nieco większej ilości czasu. Tak naprawdę jednak chodzi jedynie o to, by trochę wcześniej przygotować sobie stanowisko pracy.

Dlaczego? Jednego dnia możesz zrobić samodzielnie środki czyszczące i nałożyć je na brudne powierzchnie, a drugiego dnia tylko je zmywasz. Działa to np. w przypadku ciężkich do zmycia zabrudzeń.

Czyszczenie toalety sodą i octem

Zasyp toaletę w środku sodą, a następnie spryskaj całość octem. Możesz również zrobić wcześniej pastę z wymienionych składników, jednak w przypadku miski ustępowej taka mieszanka będzie trudna do nałożenia.

Wnętrze toalety zasypane sodą i spryskane octem zostaw na całą noc, a kolejnego dnia wyczyść wszystko gąbką. Wszelkie zanieczyszczenia zejdą bardzo szybko.

Czym umyć deskę? Wystarczy do tego wyłącznie ocet. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz przelać go do butelki z atomizerem. Jeżeli bardzo przeszkadza ci zapach octu, dodaj do niego olejek eteryczny.

Mycie umywalki, brodzika, szyby prysznicowej i wanny

Wspomnianą papką z sody oczyszczonej i octu możesz za to wyczyścić z powodzeniem wannę i brodzik, a nawet umywalkę. Wystarczy nabrać na gąbkę trochę tej pasty, by następnie przetrzeć wybraną powierzchnię aż do momentu usunięcia zabrudzeń.

Jeśli chodzi o samą ściankę prysznicową, również wykorzystaj stworzoną papkę, dzięki czemu zaoszczędzisz składniki i wykorzystasz je na wiele sposobów. Możesz mieć problem z nałożeniem mazi, jeśli będzie zbyt sucha, więc proponujemy użyć dobrze znanego ci octu. Rozrób ocet z ciepłą wodą w stosunku 1:1 i taką mieszankę wlej do butelki ze spryskiwaczem, dzięki któremu szybko poradzisz sobie ze smugami i zaciekami bez szorowania. Wskazówka! Ocet możesz wymienić na kwasek cytrynowy. Dzięki niemu również twoja kabina będzie lśniąca i bez śladów z mydła.

Warto też zainwestować w kabinę ze specjalną powłoką ułatwiającą sprzątanie. Znajdziesz takie ścianki i drzwi prysznicowe na stronie KOŁO.

Czyszczenie płytek ceramicznych

Nie powinno być dla ciebie zaskoczeniem to, że nawet do płytek ocet sprawdzi się perfekcyjnie. Wystarczy więc, że napełnisz roztworem wody z octem jedną butelkę z atomizerem, drugą zaś samym octem na cięższe zabrudzenia. Tym samym będziesz mieć w swojej łazience zawsze pod ręką domowy, szybki i bezpieczny produkt do kompleksowego dbania o to pomieszczenie.

Dbanie o baterie łazienkowe

Marzy ci się łazienka pełna blasku i czysta jak łza? Zadbaj o armaturę, a będzie to pierwszy krok do wyglądu niczym z katalogu wnętrzarskiego. Wbrew pozorom, tym przypadku ważna jest regularność, jeśli chcesz zaoszczędzić czas na późniejszym szorowaniu baterii. Wystarczy przecieranie ich wilgotną szmatką z dodatkiem np. mydła. Wykorzystaj również przygotowaną wcześniej pastę z sody i octu. Pamiętaj, żeby nie czyścić armatury agresywnymi środkami.

Mycie lustra w łazience

Smugi, ślady palców, a czasem resztki kosmetyków to najczęstsze kłopoty właśnie z lustrem w kontekście jego mycia. Z pomocą może przyjść dobrze już znany nam ocet lub coś, co niemal każdy ma w swoim domu, czyli spirytus. Zanurz w nim ściereczkę (nasącz jego niewielką ilością) i tak przecieraj lustro.

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *