Stern na piątek, cz. 11 – Nie ma uczenia się bez relacji
| Stern na piątek, cz. 11 – Nie ma uczenia się bez relacji

Stern na piątek, cz. 11 – Nie ma uczenia się bez relacji

André Stern jest twórcą ekologii dzieciństwa – nowej postawy względem dzieciństwa, pełnej zaufania, opierającej się na naturalnych procesach uczenia się i rozwoju. Jako ekspert w dziedzinie alternatywnych metod kształcenia współpracuje z uniwersytetami, szkołami, stowarzyszeniami, nauczycielami i rodzicami.
Jest muzykiem, kompozytorem, lutnikiem, dziennikarzem oraz pisarzem. Nigdy nie chodził do szkoły.

Relacje a uczenie się

Wszystko, czego się w życiu nauczyłem – a jestem zupełnie zwyczajnym dzieckiem i zależy mi, żeby ludzie to dostrzegli – nauczyłem się dzięki relacjom. Dziecko wszystkiego uczy się poprzez relacje, o ile oczywiście nie zmusimy go do uczenia się na pamięć, co jest nieskuteczne i nietrwałe.

Każdy uczy się inaczej

Najlepszym przykładem jest według mnie to, jak uczymy się języka ojczystego – nikt nas go nie uczy. Nikt nie każe nam wykonywać ćwiczeń ani nie zmusza nas do nauki w określonym czasie. Każdy z nas uczy się języka ojczystego w swoim tempie i w sobie tylko właściwy sposób. To „twoja dydaktyka”, twój oryginalny sposób uczenia się. W tym właśnie leży sedno sprawy – swój czas, swoje tempo, swój sposób.
Ludzie bardzo często pytają mnie: „Naprawdę nauczyłeś się wszystkiego samemu?”. „Samemu” tak bardzo kojarzy się z osamotnieniem, w słowie „samouk” wyczuwamy tak wiele samotności. Nie w taki sposób się uczymy.

Nikt nie nauczył nas języka ojczystego, ale nie nauczylibyśmy się go – ani niczego innego – bez relacji. Bo gdyby nie było wokół nas innych ludzi, którzy rozmawiają w tym języku ze sobą nawzajem i z nami, nie nauczylibyśmy się niczego. Dziecko, które dorasta samo w dżungli, nie uczy się, jak mówić ani nawet jak chodzić na dwóch nogach.

Relacje źródłem emocji

Uczymy się jakiejś umiejętności tylko dzięki innym ludziom, którzy są wokół nas i się nią posługują. Co więcej, uczymy się czegoś naprawdę i trwale, kiedy nas to dotyka, kiedy jest połączone z emocjami. A podstawowym źródłem emocji są relacje.
Więc nie ma uczenia się bez relacji. Dlatego – jak już mówiłem – jeśli zdobędziesz serca uczniów, zdobędziesz także ich umysły.

Specjalnie dla dziecisawazne.pl rozmowę z André Sternem przeprowadził, przetłumaczył i opracował Aleksander Baj.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Jedna prosta rzecz, która pozwala poczuć się szczęśliwym

Rodzic, który zaniedba własne potrzeby, może mieć kłopot z reagowaniem na potrzeby dziecka. Wypalenie rodzicielskie

Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

Przejdz do: