Kategorie
Ekowiadomości

Substancja BPA przyczyną problemów zdrowotnych u dziewczynek

Obecność BPA podczas ciąży kobiety wiąże się z późniejszymi wyraźnymi behawioralnymi i emocjonalnymi problemami wśród 3-letnich dziewczynek – wskazują wyniki badań

Po raz kolejny wykazano wpływ BPA (bisfenolu A – stosowanego do produkcji tworzyw sztucznych oraz jako przeciwutleniacz w środkach spożywczych i kosmetycznych) na problemy zdrowotne u dzieci. Tym razem badania wykazały, że BPA ma szczególnie szkodliwy wpływ na dziewczynki. Nowe badania, przeprowadzone w Harvard School of Public Health i opublikowane na Pediatrics online, pokazują, że ekspozycja BPA w łonie matki nie pozostaje bez wpływu na późniejsze zachowania i problemy emocjonalne u młodych dziewcząt.  Problem w dużo mniejszym stopniu dotyka młodych chłopców.

Główny autor badań, Joseph Braun i jego koledzy, zebrali i przeanalizowali wyniki badań moczu 244 matek i ich 3-letnich dzieci. Substancję BPA wykryto w ponad 85% próbek moczu matek i ponad 96% próbek moczu dzieci.  Obecność BPA podczas ciąży kobiety wiąże się z późniejszymi wyraźnymi behawioralnymi i emocjonalnymi problemami wśród 3-letnich dziewczynek, m.in. nadpobudliwością, agresją, lękiem, depresją, hamowaniem emocjonalnego rozwoju dziecka.

Jasper Braun zwraca uwagę, że wyniki badania „należy interpretować ostrożnie ze względu na niewielką skalę przebadanych”, ale rodzice powinni mieć świadomość, że nadal istnieje ryzyko, jeśli chodzi o BPA. Badania pokazują, że dziewczęta są o wiele bardziej wrażliwe na BPA niż chłopcy. Tym skutkom można zapobiec.

Wystarczy, że kobiety ciężarne oraz dzieci będą unikały kontaktów ze sztucznymi opakowaniami żywności, butelkami z poliwęglanu z symbolem recyklingu 7 oraz z żywnością w puszkach.

Poza tym, nowe badania nad substancją BPA pokazują, że jest także odpowiedzialna w jakimś stopniu za problemy z karmieniem piersią, z bezpłodnością mężczyzn, rakiem piersi, cukrzycą, autyzmem i wieloma innymi problemami zdrowotnymi. Potrzebne są radykalne kroki, które wpłyną na usunięcie BPA z naszego otoczenia.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.