Kategorie
Ekowiadomości

Świat może być zmuszony do przejścia na wegetarianizm z powodu braku żywności

Naukowcy donoszą, że wzrost liczby ludności na świecie, w połączeniu z możliwością kurczenia się produkcji żywności i brakiem wody, mogą prowadzić nas do ścisłego wegetarianizmu

Czy za kilkanaście lat wszyscy mieszkańcy Ziemi będą wegetarianami? Wszystko na to wskazuje. Świat może być zmuszony do przejścia na wegetarianizm z powodu braku wody do produkcji żywności. Naukowcy donoszą, że wzrost liczby ludności na świecie, w połączeniu z możliwością kurczenia się produkcji żywności i brakiem wody, mogą prowadzić nas do ścisłego wegetarianizmu w ciągu najbliższych 40 lat. Sprawozdanie badaczy powstało w Stockholm International Water Institute. Raport zostanie wydany na najbliższej konferencji nt. stanu wody na świecie w Sztokholmie w Szwecji.

Jeden z prowadzących analizę specjalistów, Malik Falkenmark, powiedział, że „Nie będzie wystarczająco dużej ilości wody na polach uprawnych. Zabraknie jej do produkcji żywności dla przewidywanych dziewięciu miliardów ludności w 2050 r. Jeśli pójdziemy za aktualnymi trendami i zmienimy dietę na bardziej zdrową i naturalną, za kilkadziesiąt lat możemy uniknąć katastrofalnych niedoborów żywności”.

Obecnie ludzie czerpią około 20 procent dziennego spożycia białka z żywności pochodzenia zwierzęcego, ale ten poziom może spaść do około pięciu procent. Stanie się tak wtedy, gdy Ziemię będą zamieszkiwały dwa miliardy ludzi więcej niż obecnie.

Falkenmark i jego zespół badaczy zauważyli w swoim raporcie, że przyjęcie przez społeczeństwo głównie diety wegetariańskiej jest jednym ze sposobów, aby wzmocnić podaż wody potrzebnej do uprawy. Wtedy wzrośnie ilość dostępnej żywności nawet w obliczu niekonsekwentnego klimatu. Inne rozwiązania oszczędzające wodę wskazują na eliminację odpadów i wspieranie handlu między krajami z nadwyżką żywności i tych z jej niedoborem.

Dziewięć milionów ludzi żyje w głodzie, dwa miliardy ludzi jest niedożywionych, pomimo faktu, że produkcja żywności stale wzrasta.

Wcześniejszy raport wskazywał, że utrzymujące się niedobory wody na całym świecie będą w ostateczności prowadzić do niestabilności gospodarczej, wojen i konfliktów międzynarodowych, jak również wykorzystania wody jako broni ekonomicznej.

Źródło: www.guardian.co.uk
Foto

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.