Kategorie
Ekowiadomości

13 grudnia – Światowy Dzień Telewizji dla Dzieci

Dzieci spędzają zdecydowanie za dużo czasu przed telewizorem. Eksperci zgodnie twierdzą, że najmłodsi (do 3 roku życia) telewizji nie powinni oglądać wcale. Ale jak jest, każdy wie… Dziś obchodzimy Światowy Dzień Telewizji dla Dzieci

Dzieci spędzają zdecydowanie za dużo czasu przed telewizorem. Eksperci zgodnie twierdzą, że najmłodsi (do 3 roku życia) telewizji nie powinni oglądać wcale. Ale jak jest, każdy wie… Dziś obchodzimy Światowy Dzień Telewizji dla Dzieci.

Telewizja to obecnie, obok internetu, najpopularniejszy środek masowego przekazu, a telewizor obecny jest prawie w każdym domu. Telewizja ma wiele wad, ale ma też zalety. A skoro Światowy Dzień Telewizji dla Dzieci z założenia jest świętem pozytywnym, powiedzmy sobie troszkę o zaletach.

Telewizja, to nie tylko „samo zło”

Dawkowana mądrze i z umieram może wnieść do życia dziecka i całej rodziny również i cenne wartości. Może uczyć – gdy wybierzemy odpowiedni program; bawić – kiedy bajka dostosowana jest do wieku dziecka; rozwijać wyobraźnię i wzbudzać ciekawość świata –  gdy maluch ogląda program przyrodniczy lub popularnonaukowy.

„Pozytywy” oglądania programów telewizyjnych

Bierzemy pod uwagę programy przeznaczone dla naszego dziecka, a więc dostosowane do jego wieku, możliwości i zainteresowań.

Oglądanie telewizji:

  • może stanowić element edukacyjny (nauka języków obcych, poznawanie świata, przyswajanie nowych słów i pojęć, wzbogacanie słownictwa);
  • może pomóc w rozwijaniu zainteresowań dziecka (przykładowo smyk, który lubi sztukę, chętnie dowie się czegoś nowego i interesującego z programu o tej tematyce i skierowanego do najmłodszych, a po chwili sam sięgnie po papier, kredki i zacznie tworzyć);
  • może ułatwiać kontakt z rówieśnikami – rozmowa o ulubionej bajce może stanowić wstęp do głębszej relacji, wspólnych pasji;
  • często pokazuje i uczy pozytywnych zachowań;
  • może, gdy dziecko ogląda wspólnie z rodzicem, pielęgnować wspólną relacje, stanowić punkt odniesienia do późniejszej rozmowy, zabawy;
  • dostarcza mnóstwa radości i dobrej zabawy.

Rola rodziców

Jest znacząca. Rodzice mogą zrobić wiele, by dziecko czerpało z oglądania telewizji korzyści. Przede wszystkim powinni chcieć oglądać aktywnie programy razem z dzieckiem, szczególnie małym. Co to znaczy aktywnie? Oglądaniu towarzyszy rozmowa i działanie. Rozmawiajcie na temat obejrzanej bajki, programów. Dowiedzcie się, co dziecku się podobało, a co nie. Obecność rodzica może pomóc dziecku poradzić sobie z emocjami. Ze starszakami można postąpić troszkę inaczej, jednocześnie nadal kontrolując jakie programy ogląda. Można zaglądać do niego co kilka minut, zadawać pytania, albo odpowiadać na pytania dziecka.

Wiele ciekawych programów można obejrzeć w telewizji (np. koncerty, zawody sportowe), ale mimo wszystko realne uczestnictwo w wydarzeniu (wyjście na film do kina, przedstawienie w teatrze, mecz na stadionie) jest zupełnie innym przeżyciem – uczy społecznych zachowań i umiejętności odbioru.

Niezwykle ważna jest kontrola czasu spędzonego przed telewizorem. To rodzic powinien świadomie „dawkować” dziecku telewizję, trzymać się zasad i ustaleń. 10 minut krócej lub dłużej robi różnicę.

Warto pokazać dziecku, że telewizja może stać się ciekawą formą poznawania świata, ale wyjaśnijmy dziecku jak przyjmować bajkową fikcję i jak radzić sobie z wywołanymi przez nią emocjami. Ważne jest również, aby pokazać dziecku, że chociaż telewizja ma wiele ciekawych rzeczy do zaoferowania, to jednak w żaden sposób nie dorównuje temu, co można doświadczyć w świecie realnym.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.