Czy są uniwersalne reguły budowania szczęśliwej rodziny? Nie wiemy. Wydaje nam się, że szczęśliwa rodzina to taka, w której wszyscy czują się dobrze, bezpiecznie, cieszą się sobą i potrafią spędzać ze sobą czas, ale także wspólnie pokonują problemy i konflikty.
1. Budowanie tradycji
Unikalne rytuały – jak nic innego – potrafią wzmacniać więzi rodzinne. Naleśniki na kolację w piątkowy wieczór, wspólne powitanie domu po powrocie z podróży, sobotnia poranna bitwa na poduszki, specyficzny sposób obchodzenia urodzin – to zachowania szczególne dla danej rodziny. Tradycja daje dzieciom poczucie tożsamości i przynależności.
2. Wspólne posiłki
Wspólne siedzenie przy stole to nie tylko spożywanie posiłków, ale także okazja do rozmowy. Koniecznie przy wyłączonym telewizorze! Według naukowców z Uniwersytetu w Columbii, dzieci z rodzin, które często wspólnie spożywają posiłki, są o 31% mniej narażone na pokusę sięgnięcia po papierosa, alkohol czy narkotyki zarówno w wieku młodzieńczym, jak i w życiu dorosłym. Jeśli wspólne obiady nie są możliwe, zorganizujmy się tak, by razem jeść śniadania lub/i kolacje. Stół i przestrzeń wokół stołu powinny być miejscem tętniącym życiem. Doceńmy czas spędzony razem, bo ani się obejrzymy, a każdy z nas pójdzie własną drogą.
Życie seksualne rodziców
Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem
Jak zrozumieć się w rodzinie
Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
3. Można sprzątać razem…
…choćby garaż czy strych. Wypełnianie codziennych obowiązków również może być „wzmacniaczem” więzi. Dzieci mogą narzekać, kiedy poprosisz je o sortowanie prania czy pozmywanie po posiłku, ale czynności te pomagają budować uczucie spełnienia i połączenia. Proste, codzienne czynności, takie jak wspólne zakupy, tankowanie auta czy spacery z psem, tworzą uczucie bliskości i zacieśniają więzi.
4. Duch zespołu
Aby go wywołać, najlepiej bycie razem połączyć ze… sportem. Zapiszcie się na zajęcia, w których mogą uczestniczyć razem dorośli i dzieci (np. pływanie, karate, gry zespołowe). Możecie też wybrać się całą rodziną na mecz lub inne zawody sportowe, aby wspólnie kibicować! Jeśli dziecko bierze udział w ważnym wydarzeniu sportowym, bądźcie z nim, wspierajcie je, dopingujcie. Mówcie o emocjach, nazywajcie je.
5. Pielęgnacja duchowości
Nieważne, czy wasza rodzina jest religijna, czy nie – warto zadbać o wewnętrzny spokój, chwile refleksji. Rozmowa na tematy metafizyczne, ale także dotyczące sztuki (np. muzyki), uczy wyrażania na głos swoich myśli. I to także buduje bliskość.
Uwaga! Reklama do czytania
Uwaga! Złość
Jak zapanować nad reakcją na złość?
Życie seksualne rodziców
Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
6. Gest
Przytulanie, głaskanie, całuski – to wszystko jest bardzo ważne. Rodziny, w których występują silne więzi, okazują sobie dużo miłości właśnie za pomocą prostych gestów, dotyku. Nie należy lekceważyć potęgi nawet najmniejszego przejawu uczuć.
7. Humor
Dzięki niemu w domu panuje dobra atmosfera. Humor potrafi uratować sytuację, kiedy robi się nerwowo. Uśmiech może sprawić, że trudny moment przeradza się w zabawną historię, którą będziemy wspominać z sentymentem. Nie jest łatwo pokonać własne trudne emocje, ale zdobycie się na poczucie humoru w nerwowej chwili może uratować atmosferę całej rodziny.
8. Wzajemny szacunek
Wszyscy członkowie rodziny są równoważni, wszystkim należy się szacunek. Dzieci wychowujące się w rodzinach, w których obdarzane są szacunkiem, mogą wzrastać w poczuciu bezpieczeństwa i zaufania do siebie, ludzi, świata.
2 odpowiedzi na “8 sekretów szczęśliwej rodziny”
Oj tak, wszystko się zgadza. W sobotę rano wspólnie gotujemy kiełbaskę w niedzielę jajecznica. W piątek wieczór, albo sobotę przedpołudniem wszyscy sprzątamy. Popołudniami pijemy kawkę i oglądamy Ranczo. W niedzielę albo obiad u dziadków, albo gotujemy wspólnie, dzieci panierują mięso, mąż obiera ziemniaki, ja robię sałatkę i oczywiście rosół. Rytuałów mamy całe mnóstwo.
A rozładowywanie napięcia śmiechem to atrybut Tatusia
Przyda się