| 8 sekretów szczęśliwej rodziny

8 sekretów szczęśliwej rodziny

Lew Tołstoj zwykł mawiać, że „szczęśliwe rodziny są do siebie podobne”. Jego myśl jest ponadczasowa.

Czy są uniwersalne reguły budowania szczęśliwej rodziny? Nie wiemy. Wydaje nam się, że szczęśliwa rodzina to taka, w której wszyscy czują się dobrze, bezpiecznie, cieszą się sobą i potrafią spędzać ze sobą czas, ale także wspólnie pokonują problemy i konflikty.

1. Budowanie tradycji

Unikalne rytuały – jak nic innego – potrafią wzmacniać więzi rodzinne. Naleśniki na kolację w piątkowy wieczór, wspólne powitanie domu po powrocie z podróży, sobotnia poranna bitwa na poduszki, specyficzny sposób obchodzenia urodzin – to zachowania szczególne dla danej rodziny. Tradycja daje dzieciom poczucie tożsamości i przynależności.

2. Wspólne posiłki

Wspólne siedzenie przy stole to nie tylko spożywanie posiłków, ale także okazja do rozmowy. Koniecznie przy wyłączonym telewizorze! Według naukowców z Uniwersytetu w Columbii, dzieci z rodzin, które często wspólnie spożywają posiłki, są o 31% mniej narażone na pokusę sięgnięcia po papierosa, alkohol czy narkotyki zarówno w wieku młodzieńczym, jak i w życiu dorosłym. Jeśli wspólne obiady nie są możliwe, zorganizujmy się tak, by razem jeść śniadania lub/i kolacje. Stół i przestrzeń wokół stołu powinny być miejscem tętniącym życiem. Doceńmy czas spędzony razem, bo ani się obejrzymy, a każdy z nas pójdzie własną drogą.

3. Można sprzątać razem…

…choćby garaż czy strych. Wypełnianie codziennych obowiązków również może być „wzmacniaczem” więzi. Dzieci mogą narzekać, kiedy poprosisz je o sortowanie prania czy pozmywanie po posiłku, ale czynności te pomagają budować uczucie spełnienia i połączenia. Proste, codzienne czynności, takie jak wspólne zakupy, tankowanie auta czy spacery z psem, tworzą uczucie bliskości i zacieśniają więzi.

4. Duch zespołu

Aby go wywołać, najlepiej bycie razem połączyć ze… sportem. Zapiszcie się na zajęcia, w których mogą uczestniczyć razem dorośli i dzieci (np. pływanie, karate, gry zespołowe). Możecie też wybrać się całą rodziną na mecz lub inne zawody sportowe, aby wspólnie kibicować! Jeśli dziecko bierze udział w ważnym wydarzeniu sportowym, bądźcie z nim, wspierajcie je, dopingujcie. Mówcie o emocjach, nazywajcie je.

Reklama sponsora artykułu

5. Pielęgnacja duchowości

Nieważne, czy wasza rodzina jest religijna, czy nie – warto zadbać o wewnętrzny spokój, chwile refleksji. Rozmowa na tematy metafizyczne, ale także dotyczące sztuki (np. muzyki), uczy wyrażania na głos swoich myśli. I to także buduje bliskość.

6. Gest

Przytulanie, głaskanie, całuski – to wszystko jest bardzo ważne. Rodziny, w których występują silne więzi, okazują sobie dużo miłości właśnie za pomocą prostych gestów, dotyku. Nie należy lekceważyć potęgi nawet najmniejszego przejawu uczuć.

7. Humor

Dzięki niemu w domu panuje dobra atmosfera. Humor potrafi uratować sytuację, kiedy robi się nerwowo. Uśmiech może sprawić, że trudny moment przeradza się w zabawną historię, którą będziemy wspominać z sentymentem. Nie jest łatwo pokonać własne trudne emocje, ale zdobycie się na poczucie humoru w nerwowej chwili może uratować atmosferę całej rodziny.

Przeczytaj: Rodzicu zrób z siebie głupka, czyli kilka niezawodnych sposobów na rozładowanie napięcia w relacji z dzieckiem

8. Wzajemny szacunek

Wszyscy członkowie rodziny są równoważni, wszystkim należy się szacunek. Dzieci wychowujące się w rodzinach, w których obdarzane są szacunkiem, mogą wzrastać w poczuciu bezpieczeństwa i zaufania do siebie, ludzi, świata.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania z kaszą)

Kim jest doula?

7 powodów, dlaczego warto chodzić boso (także dla dorosłych)

Przejdz do: