Wśród organizacji stojących za tą inicjatywą są: szkocki rząd, organizacja Inspiring Scotland, Royal Zoological Society of Scotland, Glasgow Science Centre, NHS Health Scotland oraz wiele instytucji edukacyjnych.
Oświadczenie o codziennej zabawie na dworze ma zapewnić dzieciom zdrowie, dobre samopoczucie i wsparcie w rozwoju społecznym i intelektualnym. Sygnatariuszy zobowiązuje zaś do działań mających na celu rozbudowę infrastruktury parków, placów zabaw, przestrzeni naturalnych i komunalnych oraz umożliwienie mieszkańcom miast łatwego dostępu do przyrody.

Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem
Zabawa na dworze „zachęca do podejmowania ryzyka”
Celia Tennant, inspektor Inspire Scotland, przekonywała Szkotów, że zabawa na świeżym powietrzu pomaga dzieciom „podejmować ryzyko, testować granice, kreatywnie myśleć i rozwiązywać problemy”. Ma ona również wymiar społeczny – „to inwestycja w pokolenie dzieci, które dorastając w kontakcie z naturą, będzie pokoleniem dorosłych, którzy szanują i rozumieją świat wokół siebie, będą go chronić i o niego dbać”.
[reklama id=”67884″]
Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość
Są sposoby radzenia sobie ze złością (swoją i bliskich), które nie ranią i nie krzywdzą. Książka pomaga zrozumieć i stosować te metody.
Dr Catherine Calderwood, dyrektor ds. medycznych NHS, wskazała na korzyści, które obejmują wykorzystywanie świata przyrody do „rozwijania ciekawości i umiejętności związanych z nauką”. Natomiast Peter Higgins, profesor edukacji środowiskowej Uniwersytetu w Edynburgu podkreślał, że istnieje ważny powód, dla którego dzieci i dorośli w każdym wieku szukają miejskich terenów zielonych, obszarów wiejskich, wybrzeży i dzikich terenów: “zaspokajają one głęboką wewnętrzną potrzebę kontaktu z naturą i są fundamentalne dla naszego dobrego samopoczucia “ – powiedział.
Powyższe działania są reakcją na opublikowaną we wrześniu bieżącego roku coroczną ankietę dotyczącą zdrowia, której wyniki mocno Szkotów zaskoczyły. Wynika z niej bowiem, że w 2017 roku jedynie 32% dzieci w wieku od 5 do 12 roku życia spędzało zalecane 60 minut aktywności na świeżym powietrzu dziennie, a wśród młodzieży od 13 do 15 roku życia odsetek ten wynosił zaledwie 18%. Ciekawe, jak te statystyki wyglądają w Polsce?
Źródło:
Uwaga! Reklama do czytania

Smok
Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto
Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli