Kategorie
Ekowiadomości

Szkocja ustanawia prawo do “zabawy na dworze jako fundamentalnej części dzieciństwa”

50 wpływowych organizacji szkockich podpisało narodowe porozumienie w sprawie zabawy na dworze. Ma ona stać się “fundamentalną częścią szkockiego dzieciństwa” i sankcjonuje prawo dzieci do codziennej zabawy na świeżym powietrzu.

Wśród organizacji stojących za tą inicjatywą są: szkocki rząd, organizacja Inspiring Scotland, Royal Zoological Society of Scotland, Glasgow Science Centre, NHS Health Scotland oraz wiele instytucji edukacyjnych.

Oświadczenie o codziennej zabawie na dworze ma zapewnić dzieciom zdrowie, dobre samopoczucie i wsparcie w rozwoju społecznym i intelektualnym. Sygnatariuszy zobowiązuje zaś do działań mających na celu rozbudowę infrastruktury parków, placów zabaw, przestrzeni naturalnych i komunalnych oraz umożliwienie mieszkańcom miast łatwego dostępu do przyrody.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Zabawa na dworze „zachęca do podejmowania ryzyka”

Celia Tennant, inspektor Inspire Scotland, przekonywała Szkotów, że ​​zabawa na świeżym powietrzu pomaga dzieciom „podejmować ryzyko, testować granice, kreatywnie myśleć i rozwiązywać problemy”. Ma ona również wymiar społeczny – „to inwestycja w pokolenie dzieci, które dorastając w kontakcie z naturą, będzie pokoleniem dorosłych, którzy szanują i rozumieją świat wokół siebie, będą go chronić i o niego dbać”.

[reklama id=”67884″]

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Dr Catherine Calderwood, dyrektor ds. medycznych NHS, wskazała na korzyści, które obejmują wykorzystywanie świata przyrody do „rozwijania ciekawości i umiejętności związanych z nauką”. Natomiast Peter Higgins, profesor edukacji środowiskowej Uniwersytetu w Edynburgu podkreślał, że istnieje ważny powód, dla którego dzieci i dorośli w każdym wieku szukają miejskich terenów zielonych, obszarów wiejskich, wybrzeży i dzikich terenów: “zaspokajają one głęboką wewnętrzną potrzebę kontaktu z naturą i są fundamentalne dla naszego dobrego samopoczucia “ – powiedział.

Powyższe działania są reakcją na opublikowaną we wrześniu bieżącego roku coroczną ankietę dotyczącą zdrowia, której wyniki mocno Szkotów zaskoczyły. Wynika z niej bowiem, że w 2017 roku jedynie 32% dzieci w wieku od 5 do 12 roku życia spędzało zalecane 60 minut aktywności na świeżym powietrzu dziennie, a wśród młodzieży od 13 do 15 roku życia odsetek ten wynosił zaledwie 18%. Ciekawe, jak te statystyki wyglądają w Polsce?

Źródło: 

https://www.childrenandnature.org/2018/10/26/scotland-commits-to-making-outdoor-play-officially-fundamental-to-learning/?fbclid=IwAR3aqVKJ4NRYBVe4s0gNp-w_uK_N9KX-3GCjtpV7s1oF4fhvMoc9Lw805h8

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.