Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

TAKE PART IN ART – Międzynarodowy festiwal teatralny dla dzieci od maja do grudnia w Warszawie

Teatr Małego Widza zaprasza dzieci w wieku 1-5 lat na emocjonujący cykl spotkań z kulturą. Międzynarodowy festiwal teatralny TAKE PART IN ART to ponad 100 wyjątkowych wydarzeń: spektakli, warsztatów i konferencji z udziałem 31 artystów z 7 krajów.

Międzynarodowy Festiwal Teatru dla NAJmłodszych – TAKE PART IN ART rusza 16 maja w Warszawie

TAKE PART IN ART – to pierwszy w Polsce tak duży projekt poświęcony popularyzacji nurtu „teatru inicjacyjnego”. Założeniem festiwalu jest zaprezentowanie warszawskiej publiczności inspirujących sztuk scenicznych, których odbiorcą są dzieci w wieku 1-5 lat – najlepszych praktyk teatralnych, będących wynikiem wieloletnich poszukiwań i doświadczeń w tym obszarze.

teatr1

Od maja do grudnia 2015 roku na scenie w Starej Prochowni Warszawie będziemy gościć wiele znakomitych teatrów europejskich – członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystycznego SMALL SIZE – znawców i praktyków zagadnienia, a więc tych, którzy od lat zajmują się realizacją spektakli dla NAJmłodszych widzów i są niekwestionowanymi autorytetami w tej dziedzinie.

Sztuka skrojona na miarę

Artyści przeniosą małych widzów w świat teatru, w którym nie znajdziemy moralizatorskiej narracji. Spektakle TAKE PART IN ART to historie wymalowane emocjami za pomocą ruchu, dźwięku, światła i poetyckich obrazów wyczarowanych ze zwyczajnych, codziennych przedmiotów. Teatr inicjacyjny w wydaniu specjalistów SMALL SIZE to forma przekazu dostosowana do percepcji, sposobu poznawania i rozumienia świata przez najmłodsze dzieci. To zanurzenie w sztuce, pobudzające wrażliwość, kreatywność i nieskrępowaną wyobraźnię najmłodszych uczestników kultury.

teatr4

TAKE PART IN ART to również unikalny program warsztatów dla nauczycieli i pedagogów warszawskich żłobków i przedszkoli. Innowacyjny program „LABORATORIUM TEATRU” zakłada ich uczestnictwo w warsztatach, seminariach, spektaklach teatralnych i innych wydarzeniach festiwalowych. Serię zapoczątkuje warsztat „Ruch i obiekty”, który zostanie poprowadzony 15 maja 2015 r. przez Danielę Ginevro – reżyserkę Theatre de La Guimbarde.

Dzieci nieustannie eksperymentują i badają świat, patrząc, co z tego wyniknie. Dla nich nic nie jest oczywiste! Ich wyobraźnia i pomysłowość nie ma granic, ale też nikt tak pięknie nie zachwyca się codziennością jak one. Wczesne dzieciństwo to czas poznawania, odkrywania, doświadczania i wyjaśniania różnych zjawisk, naśladowania i dzielenia się emocjami. Ideą teatru dla NAJmłodszych jest wspieranie dzieci w tym procesie. Teatr to idealne miejsce do rozwijania dziecięcej wyobraźni i wrażliwości, ale też wyjątkowa okazja do aktywizowania umiejętności poznawczych, do samodzielnego myślenia, analizowania, ćwiczenia koncentracji. Poszanowanie prawa NAJmłodszych dzieci do kontaktu ze sztuką oraz ich uczestnictwo w procesie artystycznym, realizowane w odpowiedzialny i właściwy sposób, ma ogromne znaczenie dla harmonijnego rozwoju dziecięcej wrażliwości, inteligencji emocjonalnej i kompetencji. To przecież we wczesnym dzieciństwie kreuje się wiele potrzeb. Także tych, związanych z doświadczaniem piękna. Zabierajmy dzieci do teatru!”.

Agnieszka Czekierda
Pomysłodawczyni i Dyrektor Artystyczna Festiwalu TAKE PART IN ART
Dyrektor Generalna i Artystyczna Teatru Małego Widza

teatr2

Co zobaczymy w maju?

Cykl przedstawień teatralnych otworzy spektakl „ITD.” Teatru La Guimbarde z Charleroi, Walonia – Bruksela, Belgia.

Ogród. Dla niej – miejsce zadumy, dla niego – plac zabaw. Oboje próbują na swój sposób odczytywać i odkrywać ten sensoryczny obszar. Zbliżają się i oddalają od siebie, badają. Drobiazgi, fragmenty życia, rywalizacja, gniew, tkliwość… budują relację, tworzą swój wszechświat.

 • Reżyseria: Daniela Ginevro
 • Występują: Amel Felloussia, Pierre Viatour
 • Adresaci spektaklu: dzieci 1,5-6 lat
 • Czas trwania: 30 minut

Spektakl będzie można obejrzeć w Starej Prochowni Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Boleść 2 w Warszawie w dniach 16 – 17 maja. W dniu 18 maja niebiletowane spektakle obejrzą również grupy dzieci z zaproszonych żłobków i przedszkoli w Warszawie.

 Program i szczegółowe informacje o planowanych wydarzeniach można uzyskać na stronie internetowej festiwalu: takepartinart.pl. Bilety są dostępne w sprzedaży elektronicznej, na stronie internetowej: takepartinart.pl/kalendarz.

teatr8

O Teatrze Małego Widza

Działający od 2011 roku Teatr Małego Widza jest pierwszym w Warszawie stacjonarnym, repertuarowym teatrem, który koncentruje się̨ wyłącznie na realizacji spektakli i koncertów dla najmłodszych dzieci – już̇ od 1. roku życia.

Kontakt:

 • Teatr Małego Widza

  Ul. Jezuicka 4 (wejście od Brzozowej)

  00-281 Warszawa

  Tel. 512 622 215

  E-mail: bilety@teatrmalegowidza.pl

 • teatrmalegowidza.pl
take-part-in-art2
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.