„To wszystko rodzina!” - zabawna opowieść o skomplikowanych relacjach międzyludzkich
| „To wszystko rodzina!” – zabawna opowieść o skomplikowanych relacjach międzyludzkich

„To wszystko rodzina!” – zabawna opowieść o skomplikowanych relacjach międzyludzkich

Rodzina odgrywa olbrzymią rolę w naszym życiu. O tym, jak bardzo skomplikowane mogą być relacje wiążące jej poszczególnych członków, można by wiele mówić. Jedni powiedzieliby, że „Rodzina to siła!”, innym bliżej do stwierdzenia, że „Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu!”. Z całą pewnością jednak można przyznać Dostojewskiemu, że “dom rodzinny jest podstawową siłą pedagogiczną”.

O tym, jak wielka to siła dowiadujemy się najczęściej będąc już rodzicami, przy okazji analizowania własnych doświadczeń i losów. To, w jakim domu wzrastaliśmy, jak wyglądały relacje między rodzicami, kto był nam bliski a kogo w ogóle nie było, kształtuje bowiem naszą osobowość i widzenia świata.

Tyle rodzin, ile ludzi…

Książka To wszystko rodzina! pełna jest zabawnych tekstów i ciepłych ilustracji, pokazujących mniej i bardziej różnorodne konfiguracje rodzinne. Możemy się z niej dowiedzieć, czym charakteryzuje się rodzina patchworkowa i jak wygląda rodzina tęczowa. W przystępny dla małego czytelnika sposób tłumaczy różnicę pomiędzy powinowactwem z wyboru (tzw. rodziną wyszukaną), a krewnymi. Wyjaśnia także, czym jest adopcja, wioska dziecięca i rodzina zastępcza. Porusza kwestie opieki naprzemiennej i opowiada, dlaczego w niektórych rodzinach przez tydzień mieszka się z mamą, na weekend zaś wyjeżdża do taty. Bo modelów rodziny jest wiele i podlegają one różnym “życiowym” przeobrażeniom.

“O dziecku nowej partnerki brata poprzedniej żony taty i o innych krewnych”

Będąc częścią systemu rodzinnego stykamy się z całym wachlarzem emocji, również tych trudnych i “nieoczywistych”, jak na przykład poczucie przynależności i bezpieczeństwa (bądź jego brak). O tym, że relacje rodzinne mogą należeć do skomplikowanych, może świadczyć już sam podtytuł książki: O dziecku nowej partnerki brata poprzedniej żony taty i o innych krewnych. Książka ukazuje codzienność wielu rodzin i opisuje prawdziwe życie pod jednym dachem – “bez photoshopa i instagramowego filtra”. Daleka jest od cukierkowych obrazów i prezentowania idyllicznej wizji życia rodzinnego. Pokazuje, że rodzina może być zarówno źródłem wsparcia, jak i nieustającym polem bitwy. Paradoksalnie jednak, jej przekaz niesie pewnego rodzaju ukojenie – każda rodzina jest unikatowa i tworzy system zależnych od siebie elementów, w którym wymiana jednego z nich sprawia, że całość nabiera zupełnie innego wymiaru. Relacje międzyludzkie są zmienne a nasza własna rodzina też jest ok.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
To wszystko rodzina!

Benio kłóci się czasem ze swoją siostrą Lizą. Mania nie ma rodzeństwa, ale za to wszystko inne ma podwójne. Kuba ma trzy czwarte taty, którego strasznie lubi. Karola i Maciek mają nawet dwie mamy i dwóch tatusiów. Jula jest smutna i nie chce mieć nowej mamy. Paula ma dwa swoje własne dni w roku: urodziny i Dzień Przybycia. Tata mówi do Maćka „króliczku”. Leosia ma taki sam głos, jak mama.Ale jedno łączy ich wszystkich: każde z nich ma rodzinę, jakiej nie ma nikt inny na całym świecie.

Zobacz więcej

Wyjątkowe konfiguracje rodzinne

Na nieco ponad trzydziestu stronach autorka opisuje, jak ogromna może być różnorodność konfiguracji rodzinnych. Okazuje się bowiem, że Zuzia jest ciocią Marysi (choć obie są jeszcze niemowlakami!), Mania nie musi się niczym dzielić, bo ma wszystkiego po dwa (dwa rowery, dwa płaszcze przeciwdeszczowe, dwa pokoje – jeden u mamy, drugi u taty), a Karola i Maciek mają nawet dwie mamy i dwóch tatusiów! W jednych rodzinach można się głośno zachowywać i nikomu nie przeszkadzają porozrzucane zabawki, w innych zaś ważny jest porządek i wspólne jadanie posiłków o ustalonej porze. Z pozoru wiele różni naszych bohaterów, lecz zdecydowanie łączy ich jedno – wyjątkowość.

Książka To wszystko rodzina! może być świetnym pretekstem do „podróży” w głąb naszej własnej rodziny – jaka jest nasza historia, skąd przychodzimy, kim są nasi bliscy i dalsi krewni. Pomoże wyjaśnić co się stało, że ciocia Ania nie mieszka już z wujkiem Leszkiem i dlaczego Gabrysię urodziła inna mama. A przede wszystkim wzmocni przekaz, że każda rodzina ma swoją opowieść i że dla wszystkich tych opowieści jest miejsce w naszym świecie.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
Jak pomóc dziecku regulować emocje?

olini
Zamiast balsamów – naturalne oleje do pielęgnacji niemowląt i wymagającej skóry małych dzieci

POLECAMY
Milk & love – stworzone przez mamę

wychowanie
Jak wspierać motywację wewnętrzną dziecka?

POLECAMY
Szkoła narciarska dla dzieci – czy warto?

odżywianie naturalne
Zdrowa i wzmacniająca odporność dieta zimowa dziecka (przepisy)

olini
Zdrowa zima – jakie produkty warto mieć w swojej spiżarni?

POLECAMY
Skąd czerpać energię zimową porą, czyli co zamiast kawy?

wywiady
Mądre, piękne, CUDowne 9 miesięcy. Rozmowa z Dorotą Mirską – Królikowską

POLECAMY
Rosie & Lou – slow fashion dla dzieci