Kategorie
Ekowiadomości

Toksyny w matach-puzzlach dla dzieci

Kolorowe puzzle-maty piankowe są niebezpieczne dla dzieci – zawierają toksyczny formamid

Kolorowe puzzle – maty piankowe są niebezpieczne dla dzieci. Zawierają formamid – substancję toksyczną, która może powodować podrażnienie skóry, alergie, zwiększać wystąpienie nowotworów i niekorzystnie oddziaływać na płód. Formamid zakwalifikowany jest do substancji z grupy CMR – rakotwórczych, mutagennych i szkodliwie działających na rozrodczość.

Po doniesieniach o występowaniu toksyn w matach dla dzieci, Belgia i Francja wprowadziły zakaz sprzedaży tych produktów. Belgia zdecydowała się wprowadzić bardziej restrykcyjne wymagania względem bezpieczeństwa zabawek. Teraz, zanim trafią na rynek muszą przejść badania wykluczające obecność formamidu, acetofenonu oraz 2-fenylo-2-propanolu.

Maty wydają się bardzo atrakcyjne, są kolorowe i miękkie (właśnie dzięki trującemu formamidowi), dlatego stały się bardzo popularne. To, że są niebezpieczne może zdradzać jedynie nieprzyjemny zapach, który ulatnia się po otwarciu opakowania.

Intertek – międzynarodowa firma zajmująca się testowaniem i nadawaniem certyfikatów zabawkom podaje, że od lipca 2013 roku zakaz sprzedaży zabawek  zawierających formamid będzie obowiązywał we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “Toksyny w matach-puzzlach dla dzieci”

Myśleliśmy o zakupie
maty piankowej Playspot firmy Skip Hop. Jednak to właśnie maty Skip Hop zostały
wycofane ze sprzedaży we Francji oraz Belgii z uwagi na
wysoką zawartość formamidu przekraczającą normy tych krajów.

Chciałabym zwrócić uwagę na to, że wspomniany w artykule zakaz sprzedaży dotyczy zawartości formamidu powyżej ustalonego limitu. Tzn. zabawki mogą ten związek zawierać tylko, że w bardzo małej ilości.

Również brak nieprzyjemnego zapachu nie oznacza, że szkodliwych substancji w zabawce nie ma. Pisze o tym np. magazyn przeprowadzający testy Öko-Test (magazyn przeprowadził badania składu mat dla dzieci).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.