| Toksyny w matach-puzzlach dla dzieci

Toksyny w matach-puzzlach dla dzieci

Kolorowe puzzle – maty piankowe są niebezpieczne dla dzieci. Zawierają formamid – substancję toksyczną, która może powodować podrażnienie skóry, alergie, zwiększać wystąpienie nowotworów i niekorzystnie oddziaływać na płód. Formamid zakwalifikowany jest do substancji z grupy CMR – rakotwórczych, mutagennych i szkodliwie działających na rozrodczość.

Po doniesieniach o występowaniu toksyn w matach dla dzieci, Belgia i Francja wprowadziły zakaz sprzedaży tych produktów. Belgia zdecydowała się wprowadzić bardziej restrykcyjne wymagania względem bezpieczeństwa zabawek. Teraz, zanim trafią na rynek muszą przejść badania wykluczające obecność formamidu, acetofenonu oraz 2-fenylo-2-propanolu.

Maty wydają się bardzo atrakcyjne, są kolorowe i miękkie (właśnie dzięki trującemu formamidowi), dlatego stały się bardzo popularne. To, że są niebezpieczne może zdradzać jedynie nieprzyjemny zapach, który ulatnia się po otwarciu opakowania.

Intertek – międzynarodowa firma zajmująca się testowaniem i nadawaniem certyfikatów zabawkom podaje, że od lipca 2013 roku zakaz sprzedaży zabawek  zawierających formamid będzie obowiązywał we wszystkich krajach Unii Europejskiej.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Juul na poniedziałek, cz. 85 – Przychodzi taki czas, kiedy rodzic powinien odpuścić

Ile kosztuje wegetarianizm i weganizm?

Przejdz do: