Kategorie
Dieta naturalna

Tradycyjny żurek

Naturalny pokarm, podobnie jak naturalny sposób życia, może być elementem równoważącym wewnętrzne środowisko organizmu, z naszym środowiskiem zewnętrznym.

Naturalny pokarm, podobnie jak naturalny sposób życia, może być elementem równoważącym wewnętrzne środowisko organizmu, z naszym środowiskiem zewnętrznym.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Ceńmy i szanujmy tradycje kulinarne:

Tradycje kulinarne poszczególnych narodów, są nieprzebraną skarbnicą naturalnych dań i potraw, nad wyraz zdrowych, tanich i prostych w przygotowaniu. Odkryte przez naszych przodków dawały im siłę, radość, zdrowie, strzegły przed chorobami i złym samopoczuciem. Jedną z takich potraw tradycyjnej, naturalnej i typowo polskiej kuchni jest żurek, czyli zupa na zakwasie.

Żurek – zupa na zakwasie:

Żurek to zupa gotowana na naturalnym zakwasie, który sporządzany jest przede wszystkim z mąki żytniej razowej (bywa że również z mąki owsianej). Jakość zakwasu i żurku zależy od jakości żyta (zboża), z którego sporządzono mąkę razową. Powinna być ona raz przemielona, z pełnego ziarna. Żurek to emanacja zmian i procesów klimatycznych, pogodowych i biochemicznych, które zachodzą w ziarnie przez cały okres wzrastania. W ziarnie znajduje się wszystko to, co kryje gleba i to, co daje niebo pod postacią deszczu i promieni słonecznych. Ziarna zbóż to zatem efekt i synteza gleby, powietrza, słońca i wody.

Żurek jest naturalną potrawą:

Dziś żurek występuje pod różnymi postaciami: mamy żurek w torebkach, słoikach, butelkach szklanych i plastikowych. Są to produkty oczywiście pasteryzowane, często sztucznie fermentowane, przy użyciu tzw. wspomagaczy. Natomiast tradycyjny żurek ma jedną postać, mianowicie jest zupą gotowaną na zakwasie, który jest procesem określonych czynności, które muszą zachodzić wyłącznie w naszej kuchni. Tak zwane „nastawianie” czy „zaczynianie” polega na użyciu zwykłego glinianego garnka, razowej mąki żytniej, trochę ciepłej studziennej lub źródlanej wody i ząbka czosnku. W ciągu trzech, czterech dni, w określonej temperaturze, w procesie fermentacji powstaje zupa o określonej strukturze energetycznej i pokarmowej. Każdy, kto spróbuje naturalnego żurku, wie jaki potencjał energii i zdrowia jest ukryty w tym pospolitym daniu.

Przepis na żurek:

Do glinianego naczynia (o pojemności około 1-1,5 litra) wsypujemy 6 czubatych łyżek mąki żytniej razowej i jedną łyżkę mąki pszennej razowej (może być również owsiana lub 2-3 łyżki płatków owsianych). Następnie zalewamy letnią przegotowaną wodą, dodając pokrojony ząbek czosnku, szczyptę soli i (do pierwszego kiszenia) kawałek suchej skórki razowego chleba. Stawiamy w ciepłym miejscu i codziennie mieszamy. Po 3-4 dniach żurek jest zakwaszony, tzn. roztacza intensywny kwaskowy zapach i podobnie smakuje.

Aby ugotować zupę-żurek, wcześniej sporządzamy wywar, na który składa się: 1 litr wody, pietruszka korzeniowa, seler, cebula i kilka namoczonych suszonych grzybków. Po ugotowaniu wywaru (15-20 minut), dodajemy do niego zakwas. Po zagotowaniu, gotujemy jeszcze na małym ogniu około 5-8 minut. Pod koniec przyprawiamy solą, odrobiną pieprzu ziołowego, majeranku (niekoniecznie). Jeżeli chcemy mieć czysty żurek, przed wlaniem zakwasu wyjmujemy z zupy warzywa.

Wywar na żurek można sporządzać na różne sposoby. Na przykład pasternak doskonale zastępuje lub uzupełnia seler i pietruszkę. Świetnym dodatkiem jest również seler naciowy i pietruszka naciowa, szczególnie latem. Także pożądanym dodatkiem, intensyfikującym walory zdrowotne i energetyczne są glony, np. wakame, arame, kombu, dulse, a także nasze dziko rosnące rośliny, np. liście i korzenie mniszka, korzeń łopianu, liście pokrzywy lub krwawnika. Doskonały żurek  uzyskamy gotując go z kalafiorem, brokułami, czy dynią lub korzeniami świeżo wykopanego chrzanu. Tak ugotowany żurek można spożywać nie tylko z ziemniakami, ale także z ugotowanym brązowym ryżem, kaszą jaglaną, orkiszem, owsem i jęczmieniem  bezłuskowym, gryką.

Foto: Zdjęcia są ważne

Avatar photo

Autor/ka: Kazimierz Kłodawski

Specjalista z zakresu żywienia człowieka i szeroko pojętej promocji zdrowia. Od 20 lat wegetarianin i makrobiotyk. Z zamiłowania filozof, ekolog i przyrodnik. Autor książki „Rok z makrobiotyką” oraz licznych artykułów na temat filozofii zdrowia oraz naturalnego stylu życia i odżywiania (publikacje m.in.: „Wegetariański Świat”). Od kilkunastu lat prowadzi Szkołę Żywienia Naturalnego, promującą ideę zdrowego, naturalnego i twórczego życia.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.