| Trzy książki Ulfa Starka o rodzicach z perspektywy dzieci

Trzy książki Ulfa Starka o rodzicach z perspektywy dzieci

Jak tata pokazał mi wszechświat, Jak mama została Indianką i Jak tata się z nami bawił wydane jakiś już czas temu przez Zakamarki to nie wszystkie opowieści o Ulfie. Niektóre obrazkowe książki nie zostały jeszcze przetłumaczone na język polski. Zakamarki wydały za to dwie powieści Ulfa Starka, których bohaterem także jest chłopiec Ulf: Mój przyjaciel szejk w Stureby oraz Magiczne tenisówki mojego przyjaciela Percy’ego.

Ulf to zwyczajny, mały chłopiec, który jest alter ego samego pisarza. Zakamarki oznaczyły trylogię o Ulfie obrazki=tekst, co oznacza, że książki najbardziej powinny spodobać się przedszkolakom. Dwie książki z serii zilustrował Mati Lepp, twórca zabawnej i pękatej postaci Billego, a trzecią –Eva Eriksson, znana ilustratorka, ale też autorka chociażby cudownych książek o Meli. Tekst zachowuje idealną równowagę między wzruszeniem a rozbawieniem i jest doprawiony lekko kpiącym poczuciem humoru Ulfa Starka. Wszystkie trzy części opowiadają historie z życia małego chłopca i skupiają się na jego relacji z rodzicami.

Jak tata się z nami bawił

tata

Tata zostaje w domu sam z Ulfem i jego starszym bratem. Postanawia się z nimi pobawić, ale ponieważ zwykle tego nie robi, nie wszystko idzie zgodnie z planem. Tata po długim namyśle zarządza zabawę w ptak-ryba czy pomiędzy i postanawia, że będą chować klucz. Tata nie chce sprawić przykrości własnym synom i z nimi wygrać, chytrze udaje więc, że nie ma pojęcia, gdzie jest klucz. Niespodziewanie jednak to chłopcy przechytrzają jego. Nigdy nie można być pewnym, w jakim kierunku rozwinie się zabawa z pełnymi inwencji twórczej dziećmi i jakie mogą być jej konsekwencje!

jak-tata-sie1

Książkę możecie kupić w Natuli.pl: Jak tata się z nami bawił 

Jak mama została Indianką

indianka

Ulf nudzi się w domu pełnym dorosłych. Każdy z nich zajęty jest własnymi sprawami: tata rozwiązuje krzyżówki, mama smaży kotlety, dziadek kopie kamienie w ogródku, a babcia śledzi statki przepływające za oknem. Ulf wymyśla zabawę w Indian. Niespodziewanie chyba nawet dla samej siebie mama rzuca smażone kotlety (a raczej przybija je nożem do drzwi) i idzie z Ulfem na wagary jako Piękna Ryba. Łowią ryby i pływają w jeziorze, spędzają razem cudowny dzień, jeden z takich dni wypełnionych prostymi zajęciami, który pamięta się bardzo długo ze względu na bliskość z ukochaną osobą. Warto czasem pójść na wagary z własnym dzieckiem.

jak-mama_2

Książkę możecie kupić w Natuli.pl: Jak mama została Indianką

Jak tata pokazał mi wszechświat

jak_tata

Tata Ulfa jest zwykle bardzo zajęty. Pracuje jako dentysta. Pewnego dnia nachodzi go natchnienie, aby przekazać synowi wiedzę o świecie, a właściwie o wszech-świecie. Zabiera małego na spacer. Kiedy docierają na łąkę, na którą ludzie wyprowadzają psy, okazuje się, że dla każdego wszechświat oznacza coś innego. Przygoda taty kończy się wdepnięciem w… minę po jakimś psie, co mocno zniechęca go do całej akcji oświatowej. Ulf jednak jest zdania, że było „i pięknie, i śmiesznie”. Postać taty zbudowana jest z dużą dozą sympatii, ale nie bez komizmu, w typowy dla autora sposób.

jak_tata_

Książkę możecie kupić w Natuli.pl: Jak tata pokazał mi wszechświat

W książkach Ulfa Starka odnajdziemy to, co jest największą siłą skandynawskiej literatury dla dzieci: niesamowity zmysł obserwacji i umiejętność pokazania świata z perspektywy dziecka. Trzy historie o chłopcu pokazują dorosłych prawdziwych, razem z ich wadami i śmiesznostkami, ale także z całą ich wspaniałością, bo przecież my – dorośli, bywamy czasem wspaniali, prawda?

Książki Ulfa Starka można kupić w Natuli.pl

 


Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://natuli.pl


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

rodzina
Mózg na tak, czyli jak dbać o równowagę psychiczną dziecka?

rodzina
Co warto wiedzieć o przeziębieniu? 7 odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców

wychowanie
Dlaczego nuda jest potrzebna?

wychowanie
O pożytkach płynących z konfliktów między rodzeństwem

olini
Zdrowa wiosna – 4 produkty, które chronią przed przeziębieniem

wychowanie
Jak zorganizować przestrzeń domową w duchu pedagogiki Marii Montessori?

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for natuli_dziecisawazne needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.