| Twoja kompetentna rodzina

Twoja kompetentna rodzina

Droga, która się nie kończy – recenzja książki TWOJA KOMPETENTNA RODZINA. Nowe drogi wychowania, Jesper Juul, Wydawnictwo Mind.

Learning by doing (Nauka przez działanie)

Do moich rąk trafiła właśnie kolejna wydana w Polsce książka Jespera Juula „Twoja kompetentna rodzina”. Zaczynam czytać i myślę: znowu mocny początek.
„O atmosferze panującej w rodzinie decyduje jakość wspólnego życia dorosłych. Ona nadaje ton życiu w domu.”

Dalej jest mowa o tym, że ta jakość życia dorosłych jest ważniejsza dla dzieci niż wychowanie. Funkcjonowanie dziecka nie zależy od metod, jakie stosują rodzice, tylko od tego, jak dogadują się ze sobą i jak radzą sobie z konfliktami. Od tego, jak każde z rodziców przeżywa i komunikuje swoje emocje oraz zaspokaja swoje potrzeby.
Upraszczając – możnaby przywołać stare hasło, że „szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko”, doprecyzowując, że szczęście nie jest tu rozumiane jako krótkotrwała radość i pogoń za przyjemnością. Autor ma tu na myśli raczej głęboką satysfakcję płynącą z życia, harmonię związaną z przezwyciężaniem trudności i wyzwań, jakie przydarzają się w każdej rodzinie i stałe dążenie do rozwoju.

Cieszę się, że w książce wyraźnie wybrzmiało to przekonanie: nie ma metody wychowawczej, która jest w stanie zastąpić refleksję rodziców nad sobą, swoim związkiem, wartościami i działaniami. Jesper Juul wyspecjalizował się w odwracaniu pewnych pozornie oczywistych spraw do góry nogami. W nadawaniu starym słowom zupełnie nowych, precyzyjnych znaczeń.
Granice, odpowiedzialność, uwaga, przywództwo – to tematy, które Juul porusza w swojej książce. Jednocześnie wielokrotnie zwraca uwagę na to, że w rodzicielstwie zachodzi w tej chwili olbrzymia zmiana. Stare sposoby bycia z dziećmi dezaktualizują się i rodzice potrzebują podpowiedzi jak tworzyć życie rodzinne na nowych zasadach: w oparciu o szacunek do dziecka, współdziałanie z nim i odpowiedzialność za własne czyny. Potrzebują też praktyki, bo jedyny sposób w jaki można nauczyć się rodzicielstwa, to szukając własnej drogi.

Zdecydowanie warto sięgnąć do książki Juula – jego przenikliwe spojrzenie i mądre refleksje z pewnością pomogą w tym poszukiwaniu własnej drogi. Można się z Juulem zgadzać lub nie – ale z pewnością trzeba jego głos wziąć pod uwagę w swoim byciu rodzicem.


Agnieszka Stein

Psycholog dziecięcy. Zajmuje się wspieraniem rodziców w ich wysiłkach wychowawczych i pomocą w kryzysowych sytuacjach. Prowadzi warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców i wspiera profesjonalistów pracujących z dziećmi. Jest autorką książek z nurtu rodzicielstwa bliskości: "Dziecko z bliska" i "Dziecko z bliska idzie w świat". Prywatnie jest mamą chłopca w wieku szkolnym.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://agnieszkastein.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Juul na poniedziałek, cz. 85 – Przychodzi taki czas, kiedy rodzic powinien odpuścić

Ile kosztuje wegetarianizm i weganizm?

Przejdz do: