Droga, która się nie kończy – recenzja książki TWOJA KOMPETENTNA RODZINA. Nowe drogi wychowania, Jesper Juul, Wydawnictwo Mind.
Learning by doing (Nauka przez działanie)
Do moich rąk trafiła właśnie kolejna wydana w Polsce książka Jespera Juula „Twoja kompetentna rodzina”. Zaczynam czytać i myślę: znowu mocny początek.
„O atmosferze panującej w rodzinie decyduje jakość wspólnego życia dorosłych. Ona nadaje ton życiu w domu.”

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych
Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.
Dalej jest mowa o tym, że ta jakość życia dorosłych jest ważniejsza dla dzieci niż wychowanie. Funkcjonowanie dziecka nie zależy od metod, jakie stosują rodzice, tylko od tego, jak dogadują się ze sobą i jak radzą sobie z konfliktami. Od tego, jak każde z rodziców przeżywa i komunikuje swoje emocje oraz zaspokaja swoje potrzeby.
Upraszczając – możnaby przywołać stare hasło, że „szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko”, doprecyzowując, że szczęście nie jest tu rozumiane jako krótkotrwała radość i pogoń za przyjemnością. Autor ma tu na myśli raczej głęboką satysfakcję płynącą z życia, harmonię związaną z przezwyciężaniem trudności i wyzwań, jakie przydarzają się w każdej rodzinie i stałe dążenie do rozwoju.
Cieszę się, że w książce wyraźnie wybrzmiało to przekonanie: nie ma metody wychowawczej, która jest w stanie zastąpić refleksję rodziców nad sobą, swoim związkiem, wartościami i działaniami. Jesper Juul wyspecjalizował się w odwracaniu pewnych pozornie oczywistych spraw do góry nogami. W nadawaniu starym słowom zupełnie nowych, precyzyjnych znaczeń.
Granice, odpowiedzialność, uwaga, przywództwo – to tematy, które Juul porusza w swojej książce. Jednocześnie wielokrotnie zwraca uwagę na to, że w rodzicielstwie zachodzi w tej chwili olbrzymia zmiana. Stare sposoby bycia z dziećmi dezaktualizują się i rodzice potrzebują podpowiedzi jak tworzyć życie rodzinne na nowych zasadach: w oparciu o szacunek do dziecka, współdziałanie z nim i odpowiedzialność za własne czyny. Potrzebują też praktyki, bo jedyny sposób w jaki można nauczyć się rodzicielstwa, to szukając własnej drogi.
Zdecydowanie warto sięgnąć do książki Juula – jego przenikliwe spojrzenie i mądre refleksje z pewnością pomogą w tym poszukiwaniu własnej drogi. Można się z Juulem zgadzać lub nie – ale z pewnością trzeba jego głos wziąć pod uwagę w swoim byciu rodzicem.

Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem