Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Tylko dla mężczyzn: Alternatywne wakacje na mazurskim wygwizdowie

W procesie dojrzewania chłopców niebagatelną rolę odgrywają ojcowie. Tacy, którzy spędzają z nimi czas sam na sam, mają wspólne rytuały, tematy i odwagę do zmagania się z przeciwnościami, są w stanie zbudować silną, bliską więź z dorastającymi synami. Doskonałą okazją, by się o nią zatroszczyć, jest wspólny wyjazd na łono dzikiej przyrody.

ojciec-syn1

6-letni chłopcy w swoich ojcach zaczynają szukać wzoru męskości. Idealnie, gdy ojciec jest figurą obecną w ich życiu od samych narodzin. Wówczas ma szansę stać się dla syna obietnicą nowych, ciekawych doświadczeń. Innych niż te, które do tej pory serwowała mama. Jeśli ów ojciec wcześniej nie zdezerteruje, uciekając przed dzieckiem w pracę i obowiązki, będzie dla młodego chłopca oparciem w trudnych sytuacjach. Aby mogło to nastąpić, potrzeba jednak takiego modelu relacji, która opiera się na budowaniu, a nie odkładaniu ważnych tematów na później.

Uwaga! Reklama do czytania

Uwaga! Złość

Jak zapanować nad reakcją na złość?

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

To trudne, szczególnie że współcześni ojcowie sami, jako mali chłopcy pozbawieni byli takiego modelu ojcostwa, które opierałoby się na bliskości. Wyrastając w tradycji ojca nieobecnego, sami muszą nauczyć się tego, jak być w relacji z dzieckiem – jak się z nim bawić i jak spędzać wspólnie czas.

ojciec-syn3

Staraliśmy się zbadać czy w ofercie biur podróży, ośrodków wypoczynkowych czy niezależnych inicjatyw i miejsc jest coś dedykowane tylko dla ojców z dziećmi. Znaleźliśmy niewiele, jednak wyjazd, który chcielibyśmy Wam (a raczej waszym partnerom) polecić odbywa się w miejscu przepięknym … takim, jakie najbardziej lubimy – na końcu cywilizacji.

Dla ojców i synów

Republika Ściborska, bo o niej tu mowa, to osada położona w najbardziej dzikim rejonie Mazur. Otaczająca to miejsce przyroda inspiruje do tego, by sięgać pamięcią do kultury naszych przodków i czerpać z niej garściami. Odnajdować w sobie pokłady budującej siły, z której rodzą się prawdziwe, szczere relacje i więzi między ojcem i synem. W takich surowych warunkach bardzo istotną rolę odgrywa wspólnota. Na tej niezwyklej sile wspólnotowości zbudowany został cały program tygodniowego obozu dla ojców i synów – przygody, którą pamięta się do końca życia.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!
ojciec-syn2

Wspólne spanie w indiańskim tipi, kąpiele w czarnej bani, picie wody ze studni, jedzenie wegetariańskiej strawy z kociołka i podglądanie życia rodziny ostatnich mazurskich traperów – to tylko część z atrakcji, w których można się spróbować podczas tygodniowej wyprawy do Republiki Ściborskiej. Kulminacyjnym punktem programu jest prawdziwie męska wyprawa nocą do lasu – to rytuał przejścia, podczas którego nadawane są indiańskie miana. To również znak, że poczyniliśmy ważny krok na drodze do naszej dojrzałości. To symbol przynależności do męskiej wspólnoty, której – od tego czasu – jest się niezwykle ważnym członkiem. To członkostwo bierze się z ciężkiej pracy. I współpracy nie tylko całej społeczności, ale też ojca z synem – którzy przy okazji wielu niezwykłych przygód mają szansę zbudować między sobą silną więź opartą na zaufaniu, szacunku i szczerości.

Czas i uwaga

Jeśli więc szukasz sposobu, by pogłębić swoją relację z synem, chcesz przeżyć z nim niezapomnianą przygodę i pokazać mu, że jest on dla ciebie bardzo ważny – spakujcie plecaki i wybierzcie się na tygodniową wyprawę śladami Leśnych Ludzi z krańca dzikich Mazur. To wyjątkowa szansa, by poświęcić dziecku swój czas i uwagę, której tak bardzo potrzebuje, by wyrosnąć na dojrzałego, mądrego, świadomego siebie człowieka. Z dala od cywilizacji, miejskiego zgiełku i w sprzyjających okolicznościach wyjątkowo dzikiej przyrody, zbudujecie coś, z czego czerpać będziecie latami. To wspomnienia – wyjątkowe, bo takie, których wartość zapisuje się w emocjach i niesie w sobie do końca życia.

ojciec-syn4
  • Gdzie: Republika Ściborska, wygwizdowo na Mazurach
  • Kiedy: 21-27 lipca bądź 15 – 22 sierpnia
  • Więcej informacji: Lato leśnych ludzi

Obóz jest częścią projektu Polska Witalna – przewodnika po miejscach i wydarzeniach zgodnych z ideą życia w szacunku do otaczającego świata – gdzie dba się o zasoby natury, żyje w dużym poszanowaniu czyjejś pracy i z wyjątkową uważnością na to, co wokół. To oferta dla osób, którym nie jest wszystko jedno – gdzie, jak, z kim. Które chcą smakować zdrowego jedzenia, rozwijać swoją kreatywność i troszczyć się o kondycję psychiczną wśród ludzi, którzy kierują się w życiu podobnymi wartościami.

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Aktualizacja:

Organizator Obozu – Polska Witalna specjalnie dla czytelników dziecisawazne.pl przygotował specjalną ofertę.
Hasło „dzieci są ważne” uprawnia do zakupu miejsca z 10% zniżką.
Avatar photo

Autor/ka: Justyna Urbaniak

Piszę zawodowo, prywatnie jestem matką i kurą domową. Z wykształcenia - nauczycielką polonistką, z przekonania - antypedagogiem. Aktualnie, oprócz pisania, dokształcam się w zakresie edukacji alternatywnej, Porozumienia Bez Przemocy, gotowania. Ostatnio również bloguję: http://justynaurbaniak.natemat.pl/.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.