Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Pielęgnacja wrażliwej skóry to nie tylko kosmetyki, czyli o tym, co nosić, gdy wszystko drapie i swędzi

Skóra wrażliwa to taka ze skłonnością do podrażnień. Charakteryzuje się znacznie większą reaktywnością od skóry normalnej. Osobom z tym problemem często doskwiera wysypka, szczypanie, świąd czy pieczenie. Specjalnym typem „skórnych nadwrażliwców” są dzieci.

20 proc. skóry dorosłego, czyli delikatność płatka róży

Skóra dziecka jest znacznie cieńsza od skóry osoby dorosłej i stanowi jedną piątą jej grubości. Pełną dojrzałość osiąga dopiero w okolicach 4 roku życia. Najcieńsza jest zewnętrzna warstwa naskórka. Komórki układają się luźniej, inaczej działa też płaszcz wodno-lipidowy i płaszcz ochronny o kwaśnym odczynie. Rezultat to ograniczenie funkcji bariery ochronnej – a więc nadwrażliwość na różne bodźce i dolegliwości skórne (odparzenia, otarcia, podrażnienia), które mogą być potęgowane przez nieumiejętnie dobraną odzież – chodzi tu zarówno o materiał, z jakiego została ona wykonana, jak również sposób uszycia.

Poza noworodkami i małymi dziećmi szczególnego traktowania wymaga również skóra alergiczna, atopowa, ale też skóra dzieci wyjątkowo ruchliwych, które często się pocą, a przez ciągły ruch narażone są na bolesne otarcia. Mamy więc cały wachlarz nadwrażliwców, którzy potrzebują szczególnej uwagi nie tylko podczas pielęgnacji, ale również przy kompletowaniu garderoby.

Garderoba dla wrażliwców

Dlaczego właściwie ubrania są w przypadku wrażliwej skóry tak ważne? Bo do niej przylegają, wchodząc z nią w bezpośredni kontakt. Większość ubrań dostępnych w popularnych „sieciówkach”, (ale nie tylko) to ubrania szyte z bawełny w połączeniu z syntetykami (poliester, akryl, nylon). Nosi się je mniej więcej z takim samym komfortem, co plastikowe reklamówki – nie przepuszczają bowiem powietrza, drapią i kleją się do skóry, kiedy się spoci. Nasz organizm zupełnie inaczej reaguje w kontakcie z materiałami naturalnymi, do których zaliczamy m.in. jedwab, bawełnę, wełnę czy len. Ważne, by konsument miał dostęp do informacji o tym, jakiej jakości jest dana tkanina. Bawełna bawełnie nierówna, a substancje stosowane przy produkcji tej konwencjonalnej (powszechnie uznawanej za naturalną, ale z naturalnością ma to niewiele wspólnego) Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała już jako wyjątkowo niebezpieczne, szczególnie dla układu nerwowego dzieci i niemowląt.

Ubrania z najlepszych, najbardziej przyjaznych skórze rodzajów tkanin – na przykład bawełny organicznej (uprawianej w zrównoważony sposób, bez użycia pestycydów i środków ochrony roślin), zaprojektowane i uszyte z dbałością o każdy detal, to ubrania, które coraz częściej można spotkać w Polsce. Ich producenci dbają o to, by na każdym etapie produkcja odbywała się bez chemii, a tkanina nie zawierała nawet domieszki sztucznych włókien (często także jakichkolwiek barwników, gdyż nawet te naturalne mogą uczulać). Oddychające, zabezpieczone w miejscach, w których jest to niezbędne (a więc jeśli suwaki czy rzepy – to odpowiednio obszyte materiałem, by nie miały bezpośredniego kontaktu ze skórą i jej nie podrażniały, jeśli mankiety i ściągacze – to tylko takie, które nie uciskają rąk i nóg) są wszechstronną odpowiedzią na potrzebę odpowiedniego traktowania wrażliwych typów skóry, szczególnie maluchów.

[reklama id=”45618″]

Na czym polega specyfika bawełny organicznej w kontakcie z wrażliwą skórą dziecka?

  • bawełna organiczna jest znacznie trwalsza niż ta konwencjonalna, ponieważ na etapie hodowli nie traktowano jej środkami ochrony roślin i sztucznymi nawozami,
  • jest milsza, bardziej miękka w dotyku – znów jest to wynik tego, że jej włókna nie są niszczone przez chemikalia,
  • lepiej oddycha, świetnie służy skórze egzemalnej, stanowi praktycznie zerowe ryzyko wywołania alergii,
  • daje poczucie ciepła w chłodniejsze dni a jednocześnie chroni przed potem,
  • po każdym praniu bawełna organiczna zyskuje na miękkości,
  • niebarwiona bawełna ekologiczna ma również znaczenie dla psychosomatyki dziecka – ubranka wielobarwne, o intensywnych kolorach mogą potęgować u wrażliwych dzieci odczucia podrażnienia, swędzenia czy pobudzenia. Dlatego właśnie zaleca się, aby wrażliwe maluchy zasypiały w piżamkach o naturalnych kolorach.

Odpowiednia troska o skórę nie ogranicza się wyłącznie do pielęgnacji przy użyciu specjalnych kosmetyków. Gdy mamy do czynienia z dzieckiem o specjalnych potrzebach skórnych, ważne jest, by potraktować ową pielęgnację bardziej kompleksowo – myśląc o wszystkich czynnikach mających wpływ na zwiększenie komfortu. Ubrania są tu równie ważne, co kosmetyki. Wszystko z troską o to, by dziecko mogło dobrze poczuć się we własnej skórze.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.