10 praktycznych zastosowań sody:
1. Mycie włosów
– zdrowe, błyszczące włosy za grosze? Tworzymy własny szampon na bazie sody i octu. Co ważne, szampon nie zadziała od razu, skóra głowy musi się do niego przyzwyczaić. Szampon pozwala na usunięcie ze skóry wilgoci, dzięki czemu produkuje ona mniej łoju.
Przepis: potrzebujemy szczelnego opakowania na sodę, butelki ze sprayem na ocet.
Proporcje należy dostosować indywidualnie do kondycji skóry głowy i włosów, jeśli włosy są tłuste, wtedy na pewno należy użyć do spłukania mniej octu. Jeśli włosy są suche – odwrotnie.
1 łyżkę sody wysypujemy na dłoń, lekko zwilżamy wodą. Masujemy skórę głowy i wcieramy delikatnie we włosy. Chwilkę zostawiamy na włosach i spłukujemy. Mieszamy łyżkę octu jabłkowego (lub cydrowego) i szklankę wody w butelce z rozpylaczem. Można przygotować większą ilość mieszanki na kilka myć. Energicznie wstrząsamy. Wcieramy w skórę głowy i włosy, zostawiamy na 2 minuty i spłukujemy dokładnie wodą.
2. Dezodorant DIY
– łączymy w naczyniu 1/4 szklanki sody oczyszczonej z 10 kroplami ulubionego olejku. Jak używamy? Wystarczy trochę proszku rozetrzeć na palcach i wcierać go delikatnie pod pachami, a następnie zeszczotkować nadmiar sody. Może troszczę czaso- i pracochłonne, ale warto.
Czytasz artykuł … i bardzo dobrze
Piszemy i wydajemy książki, tworzymy magazyn dla rodziców, prowadzimy super księgarnię. Jeśli nas nie znasz… kliknij i
3. Peeling do twarzy
– maleńkie ziarna mogą podrażniać skórę wrażliwą, więc jeśli Twoja skóra jest delikatna, lepiej przygotować peeling z dodatkiem cukru lub soli.
Przepis dla skóry normalnej: mieszamy cukier i sodę, dodajemy olej sezamowy do momentu uzyskania konsystencji pasty. Jeśli peeling wydaje się za tłusty, można zastąpić część oleju miodem.
4. Peeling do stóp
– z sody oczyszczonej, wody i kilku kropli olejku lawendowego (lub dowolnego innego) tworzymy pastę, którą wmasowujemy w stopy. Po kilkunastu minutach spłukujemy.
5. Suchy szampon dla psa, kota czy gryzonia
– posypujemy futerko sodą, a następnie za pomocą pędzelka czy grzebyka wyczesujemy nadmiar sody. Futerko wycieramy ręcznikiem.
6. Czyszczenie stali nierdzewnej
– proszek aplikujemy na gąbkę lub bezpośrednio na zabrudzenia, pozostawiamy na kilkanaście minut i szorujemy naczynie.
7. Usuwanie zapachu ze słoików
– wlewamy około 3/4 łyżeczki sody oczyszczonej do słoika, dopełniamy wodą. Energicznie wstrząsamy zakręconym słoikiem przez niecałą minutę. Wylewamy mieszankę i ponownie napełniamy słoik w 1/4 wysokości, z tym, że tylko wodą. Znów wstrząsamy. Czynność powtarzamy kilkakrotnie. W ten sposób oczyszczamy słoik i możemy użyć go ponownie.
8. Czyszczenie zabawek
– to bardzo ważne, czym czyścimy zabawki. Przecież w przypadku najmłodszych niemal natychmiast zabawka ląduje w buzi. Polecam mieszaninę 1/4 szklanki sody oczyszczonej na 1 litr wody.
9. Czyszczenie tapicerki, materaca
– na materiał wysypujemy sodę oczyszczoną, ilość dostosowując do powierzchni. Czekamy ok. 15-20 minut, następnie odkurzamy.
10. Nietoksyczne farbki
– 2 łyżki sody, 2 łyżki mąki, 2 łyżeczki cukru i 2 łyżeczki wody mieszamy energicznie w słoiku, aby stworzyć bazę farby. Bazę dzielimy na mniejsze części, a następnie używamy barwników spożywczych, aby nadać farbkom wybrane kolory.
Przeczytaj więcej o sodzie oczyszczonej.
Foto: flikr.com/aquamech-utah
3 odpowiedzi na “10 praktycznych zastosowań sody oczyszczonej”
11. dezynfekująco do kąpieli (dzieci i dorośli)
12. przy ukąszeniach/ ugryzieniach/ odczynach poszczepiennych
13. w kuchni – zamiast proszku do pieczenia ;)
Dodanie sody do gotowanego grochu skróci czas jego gotowania.