Kategorie
rzeczy dla dzieci

Wakacje z dzieckiem – jakie ubezpieczenie turystyczne kupić?

Wakacje z dzieckiem to nie lada wyzwanie dla rodzica, szczególnie gdy podróżujemy z kilkulatkiem. Wtedy musimy skupić większą uwagę na nim, niż na własnym wypoczynku, a także uwzględnić ewentualne szkody, które dziecko może wyrządzić na mieniu innych turystów.

Taka szkoda, jeśli została spowodowana nawet niechcąco, to ktoś będzie musiał wziąć odpowiedzialność za straty. Jeśli poszkodowany udowodni, że szkoda jest szczególnie kosztowna, będziemy jako rodzice obciążeni dodatkowym wydatkiem. Można go jednak uniknąć, wykupując na wyjazd polisę turystyczną z odpowiednimi dodatkami.

Co wybrać w polisie turystycznej?

Ochrona z polisy turystycznej kupowana np. przez https://wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-podrozne/ powinna przede wszystkim uwzględniać wszystkich wyjeżdżających na urlop. Lepiej, aby każdy miał tę samą ochronę, niż wybieranie kilku osobnych ubezpieczeń z różnym zakresem. To ostatnie jest zupełnie nieopłacalne.

Jak zrozumieć się w rodzinie
Jak zrozumieć małe dziecko
Rozwój seksualny dzieci

W polisie turystycznej z dzieckiem warto uwzględnić leczenie szpitalne, pakiet medycznego assistance czy OC w życiu prywatnym.

Assistance dla całej rodziny

Podróżując z dzieckiem jesteśmy nie tylko za nie odpowiedzialni, ale musimy liczyć się z różnymi scenariuszami. Jednym z nich jest pobyt rodziców w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku czy nagłego zachorowania. Co wtedy stanie się z dzieckiem? Dzięki posiadanemu pakietowi assistance możemy zorganizować opiekę nad dzieckiem (a towarzystwo zwróci nam za to pieniądze lub pomoże bezgotówkowo w organizacji takiej pomocy).

Dzięki assistance dziecko na czas rekonwalescencji rodzica bądź rodziców otrzyma zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu. Ale w nie w każdym, bo taka polisa jest obarczona limitem, np. 100 euro dziennie. To i tak dużo w porównaniu z organizacją takiego pobytu z własnej kieszeni. Assistance przewiduje również opiekę na dzieckiem, a w szczególnych przypadkach transport dziecka do domu w Polsce. W dodatku transport z opieką.

Inną korzyścią assistance w polisie turystycznej jest organizacja i pokrycie kosztów transportu osoby towarzyszącej dziecku, w tym członków rodziny czy przyjazdu osoby do opieki z Polski nad poszkodowanym przebywającym za granicą. Łącznie z pokryciem noclegów i wyżywienia w hotelu.

Jeśli na skutek nieszczęśliwego wypadku czy nagłego zachorowania poszkodowany rodzic bądź dziecko będzie musiało wrócić wcześniej do Polski, towarzystwo w ramach assistance zorganizuje i pokryje koszt takiego przedsięwzięcia.

NNW nie tylko dla dziecka

Jadąc na wymarzony urlop z dzieckiem, musimy zakładać, że nieszczęśliwy wypadek może przytrafić się zarówno nam, jak i dziecku. Ale to dziecko jest bardziej narażone na szereg różnych drobnych kontuzji czy skaleczeń.

Tu nie warto polegać na polisie NNW kupionej w szkole. Jest ona co prawda ważna przez 12 miesięcy, a więc także w okresie wakacyjnym, ale zwykle jedynie na terytorium Polski.

Zakres „zagranicznego NNW” nie różni się wiele od „krajowego”, ale pierwsze z wymienionych to polisa turystyczna, a drugie to polisa na życie. Wersja turystyczna będzie bardziej dopasowana do aktywności uprawianych na wypoczynku. A jeśli zakres jest już taki sam, warto wybrać NNW z wysokimi sumami ubezpieczenia. Jeśli złamanie ręki przez dziecko jest ustalona na poziomie 2% SU, to lepiej, żeby SU wynosiła 300 000 zł niż 50 000 zł.

Dziecko wybiło szybę? Odpowiada rodzic

Niektórych wypadków po prostu nie da się przewidzieć, szczególnie gdy jesteśmy zauroczeni słoneczną pogodą na plaży i podróżujemy z dziećmi, które trudno upilnować przez całą dobę.

Okulary dla dzieci

Okulary warte Twojego dziecka

Prawdziwe okulary przeciwsłoneczne, które skradają serca dzieci na całym świecie! Świetne wzory i najlepsza jakość.

W wielu sytuacjach możemy być narażeni i roszczenia ze strony osób trzecich, którym nasze dziecko nieumyślnie wyrządzi szkodę, np. zniszczy drogie okulary przeciwsłoneczne. Co wtedy? Najlepiej, jeśli mamy dodatek do polisy turystycznej w postaci OC. Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, bo tak dokładnie nazywa się rozszerzenie, pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Sytuacji spornych może być wiele, np. zniszczenie mienia hotelowego, wybicie szyby w zaparkowanym aucie, szkoda na wypożyczonym sprzęcie sportowym czy szkoda wyrządzona wypożyczonym sprzętem.

Autor/ka: Michał Dyrda

Ojciec trójki dzieci i mąż jednej żony. Były piłkarz, niedoszły filozof. Z wyżywienia wegetarianin. Współzałożyciel i CEO "NATULI dzieci są ważne".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *